Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie

Pokaż wątki Pokaż posty

Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie

Marlenaa 17:31, 17 sty 2013


Dołączył: 21 paź 2012
Posty: 1333
Dzięki Sebek Czy Ty możesz uwierzyć, że jeszcze u Ciebie nie byłam, tylko wizytówkę widziałam. Wybacz Postaram się to nadrobić w najbliższym czasie.
____________________
krowy, staw i my
Gardenarium 19:58, 17 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pokaż w swoim wątku to miejsce, bo nie wiem czy mam powiedzieć stanowczo. Ale w cieniu nie będą juz takie bezproblemowe.

Ogólnie nie w tym przypadku polecam wrzosy z żółtymi lub pomarańczowymi "listkami" i amarantowymi kwiatami ('Firefly', 'Robert Chapman), albo białymi ( 'Gold Haze').

Fajne zdjęcie znalazłam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ymma 21:10, 24 lut 2013


Dołączył: 08 lip 2012
Posty: 365
proszę o radę - mam do uporządkowania rabatę borówkową - muszę przesadzić 5 krzaczków, żeby rosły wg nowej jedynej słusznej lini

czy jeżeli przesadzę je teraz ( max w ciągu 2 tygodni ) czy będą w tym roku owocowały, czy lepiej wstrzymać się do września?
____________________
Ogród sezon V - czas cięcia :)
hanka_andrus 21:15, 24 lut 2013


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Wg mnie, możesz teraz, owoce są już zainicjowane, a jeszcze w uśpieniu. Kwiaty pokazują się dopiero w maju. System korzeniowy jest miotlasty, płytki, nie będzie problemu z przeprowadzką, tylko szeroko proszę okopać.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Ymma 21:19, 24 lut 2013


Dołączył: 08 lip 2012
Posty: 365
błyskawiczna odpowiedź od Specjalistki, dziękuję
____________________
Ogród sezon V - czas cięcia :)
Basia_1987 10:18, 25 lut 2013


Dołączył: 13 lip 2011
Posty: 1013
Nie jestem pewna ,ale gdzieś chyba słyszałam,że borówki można podlać sodą lub kwaskiem cytrynowym rozpuszczonym w wodzie?
____________________
" Baśniowy" ogród
Gardenarium 11:55, 25 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najlepiej podlej nawozem przeznaczonym dla borówek. Widziałam takie w serii magiczna siła. Albo nawozem zakwaszającym czyli siarczanem amonu.

Kwasek cytrynowy ja też słyszałam, że stosują go amatorzy celem zakwaszenia gleby.

Zakwaszanie gleby powinno być poprzedzone analizą gleby. Wymagane pH dla borówek amerykańskich to 3,8 - 4,8 czyli kwaśne.

Tu są wskazówki odnośnie przygotowania gleby i nawożenia.

http://www.borowkowy-raj.pl/uprawy.htm
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Roberto37 08:53, 24 kwi 2013

Dołączył: 24 kwi 2013
Posty: 10
Witam Wszystkich, mam pytanie a mianowicie: żona zakupiła sadzonki borówki wysokiej sztuk 4 odmiany nelson, eliot i nie zwróciła uwagi, że na jednej z tych sadzonek szczyty pędów są brązowe na odcinku około 4cm. Sadzonki maja wysokość około 35 do 40cm i zastanawiamy się co to może być i czy jeżeli coś takiego już wystepuje na pędach to należy to obciąć?

Wsadziłem już do ziemi dokładnie 5cm niżej jak była posadzona w szkółce. Dokładnie pisząc wykopałem doły o wym. dł/szer. 50cm i gł.50cm wsypałem torfu o pH 3,5 do 4,5 w H2O oczywiscie zmieszałem to z igliwiem ze świerków, które leżały około 3 latka ale nie mieszałem ją z ziemią, gdyż u nas jest ziemia bardzo ciężka gliniasta (można cegły wyrabiać) torfu weszło do jednego dołu 125 l. Na wierzchnią warstwę wyłożyłem dodatkowo tym igliwiem przekompostowanym o grubości około 4cm i podlałem.
Proszę o opinię czy wszystko dobrze zrobiłem.
JoannA 10:16, 24 kwi 2013


Dołączył: 12 lut 2013
Posty: 12505
Witaj Roberto, te brązowe pędy to najprawdopobniej przemarznięcie. Obetnij je bez obaw. Doły 50x50 troszkę małe. Jesienią 2011 sadziłam swoje borówki co 80 cm i wydaje mi się, że będzie kiedyś zbyt gęsto. Pod każdy krzak dałam worek torfu ph 3,5 do 4,5, worek próchnicy i worek przekompostowanego igliwia sosnowego. W maju 2012 wyściółkowałam całą rabatę przekompostowanym igliwiem sosnowym, jesienią również. Podlałam siarczanem amonu pod koniec kwietnia, 1 garść nawozu na 10 l wody, drugi raz w tej samej dawce jak borówka kwitła. Mój sąsiad ma 500 krzaków borówek (15 odmian) i wskazówki mam od niego. Mam odmiane Blucrop i Chandler bo te najbardziej odpowiadały mi smakowo i dają duży plon. Wrzucę w swoim wątku zdjęcie moich borówek.
Pozdrawiam
____________________
Nasz azyl - ogród Joanny i Andrzeja
Roberto37 14:37, 24 kwi 2013

Dołączył: 24 kwi 2013
Posty: 10
Dziekuje za odpowiedź.
Już odciąłem te brązowe pędy, jeszcze w sklepie ogrodniczym powiedział mi gość abym spryskał krzaczki środkiem grzybobójczym i sprzedał mi topsin 500 bo te brązowe pędy to infekcja grzyba i należy to spryskać sam nie wiem czy wykonać oprysk.
Ja posadziłem borówki w torfie o ph 3,5 - 4,5 zmieszanym z igliwem ze świerka i wierzchniem położyłem też tego igliwia ze świerka. Kupiłem też siarczan amonu i dzisiaj jeszcze wieczorkiem zakwaszę ten torf i nawóz specjalny pod borówkę. Zastanawiam się też czy to igliwie ze świerka, które jest na wierzchu nie wymienić na korę sosnową?
Mam pytanie związane z nawozem: siarczanem amonubo jest on w postaci granulowanej i czy można go rozpuścić w wodzie czy sypać w takiej postaci jaka jest i ile litrów roztworu na jeden krzak?
Obecnie jak zmierzyłem pH to wynosi 5,5 do 6,0 a ostatni krzak który posadziłem dzisiaj to pH 7. Wczoraj było jeszcze pH 5,0, w czym jest problem co zrobiłem źle?
Prosiłbym jeszcze o porady i pomoc. Dziękuje.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies