Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie

Pokaż wątki Pokaż posty

Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie

AndrzejK 14:18, 24 lis 2013

Dołączył: 21 paź 2013
Posty: 8
Gardenarium napisał(a)


Kora i igliwie powinno być przekompostowane. Możesz dodać dla ochrony przed mrozem, ale radzę gdzieś w kąciku zrobić pryzmę, posypać mocznikiem - wtedy szybciej się rozłoży. Tym dopiero ściółkujemy.

Chociaż widziałam na działkach jak ludzie ściółkowali świeżymi trocinami, czego nie popieram.

Ogólnie idea ściółkowania

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/379-sciolkowanie-w-ogrodzie


Pięknie dziękuję za odpowiedź.

Kierując się Pani radami zawartymi w artykułach nt. ściółkowania i kompostowania 'założyłem' dwie małe dodatkowe eksperymentalne pryzmy na świeżą korę i igliwie.
Zobaczę na wiosnę co z tego będzie.
Pozdrawiam
Gardenarium 18:47, 24 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Do wiosny to za krótko, ale rozłoży się, choć trudno.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kKasiA 15:26, 27 mar 2014


Dołączył: 04 kwi 2011
Posty: 204
Mam posadzone 9 szt borówki jesienią, czy to prawda że w pierwszym roku nie powinnam dopuścić do owocowania (oderwać kwiaty)?
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3939-ogrod-z-laka-kwietna-i-nie-tylko
Gardenarium 17:43, 28 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie musisz tak robić, to ma na celu wzmocnienie krzewów, żeby nie wysilały się na owocowanie a korzeniły i rozwijały krzew.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
cathy 18:48, 06 kwi 2014

Dołączył: 06 kwi 2014
Posty: 3
Witam, mam w ogródku borówki, tuje i hortensje czy mogę pod borówki i hortensje sypać nawóz do iglaków, żeby było taniej?
____________________
Pozdrawiam - Kasia
Gardenarium 21:54, 08 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Żeby było taniej, czy żeby było lepiej dla roślin?

Ja bym sypała nawóz do borówek i do hortensji. Jak nie masz innej możliwości syp i podlewaj, samo sypanie nie da żadnego rezultatu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kKasiA 20:51, 24 kwi 2014


Dołączył: 04 kwi 2011
Posty: 204
Witam,

bardzo proszę o radę, zaszłej jesieni posadziłam cały szpaler borówki (rożne odmiany) obecnie 3 egzemplarze wyglądają naprawdę dobrze i zdrowo, natomiast reszta ma brązowawe liście które na niektórych pędach schną. Czy to jakaś choroba? Jak sobie z tym poradzić?



te "na oko" zdrowe wyglądają tak
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3939-ogrod-z-laka-kwietna-i-nie-tylko
Gardenarium 21:25, 24 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie wiem, może podmarzły wtedy gdy było w nocy minus?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kKasiA 22:30, 24 kwi 2014


Dołączył: 04 kwi 2011
Posty: 204
Gardenarium napisał(a)
Nie wiem, może podmarzły wtedy gdy było w nocy minus?


to chyba byłaby chyba najbardziej optymistyczne wersja?
Tylko w przypadku obmarznięcia chyba musiały by wszystkie być takie same, pyzatym widzę że pąki kwiatowe się rozwijają.
Czy borówki wogóle chorują?
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3939-ogrod-z-laka-kwietna-i-nie-tylko
Gardenarium 15:19, 25 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Mróz idzie nierównomiernie, opada za płotem, albo na przeciągach bardziej mrozi. Niezbyt fachowo się wypowiadam, ale nie wszystkie by wyglądały tak samo.

Borówka niezbyt choruje, to zdrowy krzew, chyba że zostanie zaniedbana, to wtedy tak, jest podatna
na zgorzel pędów borówki, szara pleśń, albo jakieś tam plamistości.

Jeśli ma pH kwaśne i dobre warunki - nie powinna chorować na nic.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies