Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród do odnowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród do odnowy

inka74 10:00, 17 lip 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15017
mrokasia napisał(a)


Jak to gubi liście??? W życiu nie widziałam czegoś takiego. Opuchlaki go nie żrą?
U mnie te ciemnolistne rozchodniki marnieją, karłowacieją. Szkoda. Za to te zwykłe zielone rosną jak wściekłe.
Goodbud ma średnio ciemne liście i bardzo ciemne kwiaty. Na zdjęciach jest śliczny. Mam 2 sztuki. Obie tak samo się zachowują. Połowa liści opadła i nie wiem dlaczego. W ubiegłym roku kwiaty mi u niego uschły. Myślałam, że przesuszyłam ale w tym roku też jakoś dziwny jest. Inne sztywne, ładne, rozrośniete a to takie g..no. Nie ma opuchlaków - jedną sztukę wysadziłam z rabaty. Nic nie było. Pełne słońce, gleba pod rozchodniki nie była wzbogacana bo one nie lubią z tego co czytałam zbyt bogatej. Nie wiem o co mu chodzi. Może sadzonki takie jakieś.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 10:05, 17 lip 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15017
TAR napisał(a)
Inka jak gubi liscie to może ma za mokro i zla miejscowke. Goodbud lubi slonce i polcien a stanowiska piaszczyste i raczej suche niz wilgotne. A sa takie ktore wolą żyzna glebę, zauważyłam ze czerwone rosna mi lepiej na wilgotniejszej miejscowce ale bardzo słonecznej.

w obu miejscach gdzie go mam jest patelnia i sucha gleba. Mało tego obok jednego z Goodbudów rośnie taki z jaśniejszymi kwiatami, chyba Brillanty i jest 3 razy większy i ładniejszy i nic mu nie jest a sadzonka była dużo mniejsza przy zakupie. Zaczynam myśleć, że to może nie jest ta odmiana lub sadzonki może są osłabione jakąś chorobą - od początku dziwnie się zachowywały. W ubiegłym roku uschły przed jesienią
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gosiek33 10:23, 17 lip 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
zawitka napisał(a)
Gosia to Twoje oczko już tak obsadzone no kurcze szybka jesteś .Pięknie wygląda mus obejrzeć wpraszam się ha ha z laurką


Halinko zdzwonimy się w przyszłym tygodniu
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
KasiaBawaria 10:29, 17 lip 2019


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Oj nie usuwaj tych astrow sa piekne!!
Jak polecacie do kombinacji z trawami?Nie chce zadnych ktore sie rozlaza. Narazie mam na liscie Aster turbinellus i Aster laevis 'Calliope'.
____________________
Zapraszam na kawe
Gosiek33 10:39, 17 lip 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Ciemne rozchodniki bywają trudniejsze, ale i hodowcy narzekają na choroby.
Red Cauli od Tarci rośnie bardzo ładnie w suchym słonecznym miejscu. Ogólnie nawet matrony od kilku lat coś zrzera młode kwiatostany, liście odpadają. Pomaga dokładne mycie prysznicem dość silnym strumieniem. Wiosną można przycinać.

Poczytałam i przyczyną choroby może być wilgoć i nawożenie też muszę na to zwrócić uwagę. Jak coś im kapnie z sąsiednich roślin może być problem.


Tyle, że najładniejsza kępka matrony rośnie u mnie między hortensjami
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 10:45, 17 lip 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Inka a może spróbuj zrobić z niego sadzonkę. Wetknij głęboko i może się ukorzeni.
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
TAR 10:48, 17 lip 2019


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7298
hmmm jaki ja mam patent na rochodniki? czerwone rosna w kilku miejscach i przyrastaja, zbyt wiele opadów troche niszczy im liscie ale powiekszaja mi objetosc. sporo rozchodnikow rosnie miedzy hortami i przy świerkach. Matrony w kwietniu kupiłam mikre sadzonki w nastepnym sezonie bede rozsadzac. Mam tez jedna kępę matrony od mamy z dzialki, co roku dziele ja na mniejsze i sadze w inne miejsca. Nie nawoże, maja rozne miejscowki. Nie przycinam ich wiosna jak juz sa zielone (na jednym spróbowałam i to był duuuuzy bład, jest dychawiczny i zagrzybiony, nie broni sie przed szkodnikami i chorobami)Przycinam wiosna ale tylko suche ubiegłoroczne gałazki. Wszystkie rozchodniki obsypane mam kora jak pozostałe rosliny. Po prostu zostawiam je same sobie. Jedyne co przy nich robie to usuniecie ubiegłorocznych suszkow i rozsadzanie. lubie tez sama ukorzeniac ze starszych pewnych kępek, wtedy jest wieksze prawdopodobienstwo, ze będa zdrowe.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
TAR 10:51, 17 lip 2019


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7298
Gosiu lanie wody prysznicem na rozchodniki tylko je bardziej osłabia. Ja obrywam chore liscie ale nie leje na nie wody, bo wtedy choruja i szybko łapia grzyba.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Gosiek33 11:10, 17 lip 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
KasiaBawaria napisał(a)
Oj nie usuwaj tych astrow sa piekne!!
Jak polecacie do kombinacji z trawami?Nie chce zadnych ktore sie rozlaza. Narazie mam na liscie Aster turbinellus i Aster laevis 'Calliope'.



Oba wymienione to mgiełki, zachwycają mnie nawet teraz gdy jeszcze nie rowinęły się kwiatostany. Nie rozłażą się ale nieźle przyrastają
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Kasia_CS 11:39, 17 lip 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
O kurcze, Iwonka! Mam to samo z moim Goodbudem! Ania mi go u Szym. kupowała. Od jakiegoś tygodnia liście mu opadają, czyli to samo jak u Ciebie. A źródło też to? Bo może to przyczyna...?
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies