Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród do odnowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród do odnowy

Gosiek33 11:30, 10 lis 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
galgAsia napisał(a)
No no no, bardzo ciekawe rzeczy piszecie Zrobię sobie później konspekt



Koniecznie, wspólne rozkminiania tematu najlepsze rezultaty przynoszą
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
inka74 11:34, 10 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Gosia mam nadzieję że szkic pomoże. Jak coś niejasne to dzwoń. Folię takerem zszywkujesz ok. 2 cm od krawędzi, do wysokości ziemi. Pod belką możesz zrobić rowek i podsypkę z piasku ze żwirem aby woda szybciej odpływała. Może troszkę dłużej wytrzyma konstrukcja.


2-3 kotwy na belkę a właściwie na grubszą deskę mam takie 8x18 na suficie w sypialni. Powinno utrzymać. U ciebie w tym miejscu gleba gliniasta czy bardziej piaszczysta? potrzebujesz belki z 3 stron?
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gosiek33 11:44, 10 lis 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Rysunek rozumiem. Ziemia mocno piaszczysta, by coś sadzić wsypuję kompost w dołki. Chcę tylko jeden bok obłożyć. Z jednej strony mam murek od schodów, z drugiej strony zastopuję ziemię albo luźną belką albo kamieniem
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
inka74 11:53, 10 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Weź kotwy więc dłuższe 70 cm jak piach jest i grubsze wkręty takie 6-7 cm długości.
Te kotwy też w marketach budowlanych są.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
TAR 14:55, 10 lis 2019


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7288
w poprzednim ogrodzie mialam piachy, zrobilam dołek, kotwy do srodka, wsypalam zwirowe kamyczki i mieszanke betonowa. dobrze trzymalo.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
pestka56 15:01, 10 lis 2019


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Gosiek33 napisał(a)


Na zimno? Mam jakieś impregnaty barwiące i je chcę zastosować


Tak, na zimno. To głębiej wnika w drewo niż jakkolwiek impregnat. Zresztą jak wyschnie możesz dodatkowo tym impregnatem barwiącym pomalować.
____________________
Kasia
pestka56 15:10, 10 lis 2019


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Kombinacja tego co proponują Inka i TAR moim zdaniem znakomita.


Mam podkłady kolejowe rozłożone wzdłuż dojazdu do garażu. Pomiędzy nimi droga jest wysypana żwirem. Super chronią przed rozłażeniem się żwiru na trawnik i rabaty. Na razie leżą 5 rok i nic im nie jest, chociaż ciut się zapadły. Ale to są typowe podkłady z torów. Kupiłam płukane. Nie pachną.

Jak będziemy je przekładać i dosypywać żwir (wbił się w ziemię podjazdu) zastosuję sposób Inki.

Tak jak TAR mam zamocowane pionowe słupy podtrzymujące glicynie. Świetnie trzymają.
____________________
Kasia
inka74 17:06, 10 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Podkładów kolejowych nie musisz mocować bo one same z siebie dosyć ciężkie. I grube. Je się po prostu częściowo wkopuje. Jak się je montuje jako schodek to trochę inne mocowanie się robi. Od spodu. Inaczej też bazę się przygotowuje. Tu chodziło o łaty dachowe wąskie 8 cm grubości i 18 cm wys. I takie mocowanie coby utrzymać podwyższoną rabatę i wykorzystać całe 18 cm wysokości. I coby Gosia mogła zrobić to samodzielnie i w miarę tanio.

Dziewczyny, bardzo dużo takich porad technicznych jest na stronie i forum Muratora. Polecam. My teraz rozrysowujemy z eM stelaż na huśtawkę i korzystamy z ich porad. Ilość i możliwości łączenia bezpiecznego belek już znaleźliśmy 5 różnych
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 18:23, 10 lis 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
pestka56 napisał(a)


Tak, na zimno. To głębiej wnika w drewo niż jakkolwiek impregnat. Zresztą jak wyschnie możesz dodatkowo tym impregnatem barwiącym pomalować.


Olej lniany bardzo dobrze się nanosi.
U mnie ganek i taras najpierw zabezpieczyli tym impregnatem w odcieniu szarości, a potem polecili corocznie olejować. Po 5 latach drewno wygląda bardzo dobrze mimo intensywnego użytkowania i kontaktu z glebą( obudowa boczna tarasu).
Sposób Iwonki na zakotwienie belek bardzo akuratny. Nieskomplikowany w wykonaniu.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
galgAsia 19:40, 10 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Gosia, no kopalnia dobrych pomysłów u Cię! Masz rację - burza mózgów to jest to!
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies