Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogródek Goniak

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek Goniak

monteverde 22:55, 06 gru 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
goniak napisał(a)


Chlebek jest z pełnoziarnistej mąki pszennej, z dodatkiem ziaren słonecznika, siemienia lnianego i płatków owsianych.
Pachnie cudnie, piekłam późnym wieczorem i musiałam stać na straży, aby miał szansę wystygnąć

wierzę, że potrzebował strażniczki
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
goniak 22:56, 06 gru 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Magdalenka napisał(a)
A ja bardzo proszę o przepis na to pachnące cudeńko

Magda, chętnie podam, ale ja ciaglę metodą prób i błędów próbuję wypracować sobie przepis na ulubiony chlebek.
Dzisiejszy chlebek:
500g mąki pełnoziarnistej z orkiszu (gdańskie młyny)
500g mąki pszennej typ 1850 graham ( młyny w Stoisławiu)
300g mąki pszennej, szymanowskiej, typ 480
25 g świeżych drożdży
2 płaskie łyżki stołowe soli
2,5 łyżki cukru trzcinowego
1 litr ciepłej wody z czego część przeznaczyłam na rozrobienie drożdży.
garść ziaren słonecznika
1,5 garści ziaren siemienia lnianego
garść płatków owsianych

Wszystkie rodzaje mąk wymieszałam, dodałam ziarna, płatki, wodę, rozpuszczone drożdże, cukier, sól. Wyrobiłam ręcznie ciasto i odstawiłam w ciepłe, zaciszne miejsce, aby podwoiło swoją objętość.
Następnie jednorazowe foremki keksówki wysmarowałam oliwą, oprószyłam mąką i napełniłam do połowy ciastem chlebowym. Odstawiłam do wyrośnięcia, aż powstanie wzgórek.
Następnie wstawiłam foremki do piekarnika nagrzanego do temp 200 stopni i piekłam 55 minut( opcja góra-dół, bez termoobiegu)
Jeśli zauważysz, że wierzch chleba jest zbyt mocno przypieczony, można go przykryć płatem folii aluminiowej, aby sie nie spalił.
____________________
Małgosia mój zielony świat
goniak 23:03, 06 gru 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Viola napisał(a)
Gosiu, a masz jakiś sprawdzony przepis na zupełnie prosty chlebek. Początkująca jestem. Do sklepu mam teraz daleko, więc postanowiłam się nauczyc piec pieczywo w domu. Zakwas wyprodukowałam, ale ciasto mi się nie udało. Pewnie stosunek ilości zakwasu do mąki źle dobrałam, albo źle ciasto wyrobiłam. Kleiło się tak, że nie mogłam od rąk oderwać - może za bardzo urosło (odstawiłam po pierwszym wymieszaniu). Przepisu szukałam w internecie, ale tam co strona to przepis, już sama nie wiem, który lepszy.


Viola, ja nie jestem ekspertem i podobnie jak ty, ciągle poszukuję tego idealnego przepisu.
Póki co, piekę na świeżych drożdżach, bo czekam na zakwas od koleżanki.
Przepis na dzisiejszy chlebek podałam we wcześniejszym poście i muszę przyznać, że mi smakuje.
Chlebek już wystygł i spróbowałam kromeczkę, jak dla mnie pycha
____________________
Małgosia mój zielony świat
Viola 23:07, 06 gru 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Dzięki Gosiu. Chyba spróbuję upiec na drożdżach. Chlebek na zakwasie to pewnie wyższa szkoła jazdy
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
goniak 23:20, 06 gru 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Viola napisał(a)
Dzięki Gosiu. Chyba spróbuję upiec na drożdżach. Chlebek na zakwasie to pewnie wyższa szkoła jazdy

Być może.
Ja jeszcze nie piekłam na zakwasie, więc nie mam żadnych doświadczeń
Dawniej piekłam w automacie, ale też na drożdżach.
Od pewnego czasu rodzinka zasmakowała w domowym chlebku i przerzuciłam się na piekarnik, bo można w nim upiec więcej chlebka za jednym zamachem.
Oszczędność energii, zarówno elektrycznej, jak i mojej
____________________
Małgosia mój zielony świat
Kasik 08:04, 07 gru 2013


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 7183
Będąc na Ogrodowisku już jakiś czas, oficjalnie i mniej oficjalnie pospacerowałam troszkę. A dziś trafiłam do Twojego ogrodu i przepadłam w uroczym miejscu. Wspaniałe rośliny, piękny zadbany ogród, a na kolana powalają hosty , które uwielbiam.
Te wypełnione roślinami obrzeża rabat to moje marzenie, tylko, że ja muszę jeszcze "troszkę" nasadzić i dłuuuuuuuugo poczekać.

Pozdrawiam.
____________________
Kasia Ogród hortensjowo brzoskwiniowy
goniak 08:51, 07 gru 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Witaj Kasiu
Cieszę się, że Ci się podoba w moim ogrodzie
Też lubię ten efekt "wylewania się" roślin z rabat i na dodatek różnych gatunków i odmian.
Byliny wbrew pozorom dosyć szybko się rozrastają, wystarczy trochę cierpliwości.

Przy okazji pokażę wczorajszy chlebek, którym się zajadalismy dzisiaj na śniadanie.
Do takiego chlebka wystarczy dobre masełko i uczta gotowa

____________________
Małgosia mój zielony świat
Kasik 08:55, 07 gru 2013


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 7183
goniak napisał(a)
Witaj Kasiu
Cieszę się, że Ci się podoba w moim ogrodzie
Też lubię ten efekt "wylewania się" roślin z rabat i na dodatek różnych gatunków i odmian.
Byliny wbrew pozorom dosyć szybko się rozrastają, wystarczy trochę cierpliwości.

Przy okazji pokażę wczorajszy chlebek, którym się zajadalismy dzisiaj na śniadanie.
Do takiego chlebka wystarczy dobre masełko i uczta gotowa



Chlebek wygląda smakowicie, a ja jeszcze przed śniadankiem. Mniam

Mój mężulek też chlebek piecze i jeszcze chałeczką z kruszonką nas raczy.

Pozdrawiam

____________________
Kasia Ogród hortensjowo brzoskwiniowy
Viola 12:12, 07 gru 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Ludzie zmiłujcie się. Ide do kuchni, może coś dobrego na drugie śniadanie w lodówce znajdę...
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
bogumila 12:22, 07 gru 2013


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
Przepis na chlebek wykorzystam,też nie mam zakwasu...skąd go wziąć w mieście,gdzie prawie wszyscy kupują gotowce...dobrze,że mam obok tradycyjną piekarnię i pieką wspaniały razowy ze słonecznikiem.Pozdrawiam.
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies