Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Klon palmowy - Acer palmatum

Pokaż wątki Pokaż posty

Klon palmowy - Acer palmatum

MirellaB 12:37, 12 maj 2017


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Przed nami jeszcze Zimna Zośka, więc różnie może być Za dnia to jednak bym je odkryła, żeby się nie sparowały, a zakrywała na noc
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
kazik_123 13:34, 12 maj 2017

Dołączył: 26 paź 2014
Posty: 21
Zobaczcie jak te nasze klony są słabe. Przymrozek w nocy niszczy młode listki. Ciekawe jak sobie radzą w warunkach rodzimych, tj. japońskich?
estre 07:19, 15 maj 2017


Dołączył: 11 cze 2016
Posty: 128
MirellaB napisał(a)
Estre Twój pewnie odchorowuje. Z moim też tak było. Daj mu czas, odbije i będzie ok


No niestety mróz zeszłotygodniowy go zabił chyba. Mimo okrycia zmroziło go i całkowicie padł. Tylko dwa dolne listki przy ziemi się uchowały jeszcze,
mam nadzieję, że odbije...
____________________
Ogród w wersji mikro
Elunia 07:52, 15 maj 2017


Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 91
Początkiem maja kupiłam mały klon ok. 30 cm. Posadziłam i pojechałam do domu z nadzieją, że klonik się przyjmie. Zmroziło nie tylko klonika ale i mnie kiedy dowiedziałam się o nadchodzących nocnych mrozach. Miałam nadzieję, że mróz ominął moja działkę przy lesie. Niestety rozczarowałam się. Klon zmarznął -liście są suche. Nie wiem czy oberwać listki czy przyciąć go czy wyrzucić.
Mam też dwa starsze klony 5 i 4 letnie i im mróz nocny nie zaszkodził.
Proszę Was o poradę.
____________________
EluniaDziałka pod lasem
Mycha 10:24, 15 maj 2017


Dołączył: 17 lut 2017
Posty: 29
Elunia, czy zmroziło tylko liście, czy gałązki też? Jak tylko liście, to zapewne wypuści nowe, tylko potrzeba mu czasu. U mnie mroziło w tym roku dwa razy. Teraz czekam.... i czekam... aż zaczną jakoś wyglądać.
____________________
Paulina
Elunia 13:46, 15 maj 2017


Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 91
Mycha, wydaje mi się, że tylko liście zmroziła chociaż głowy nie dam. Jest to młoda roślina więc będzie ciężko. Wiadomo, ze muszę czekać tylko nie wiem czy oberwać te listki albo przyciąć.
____________________
EluniaDziałka pod lasem
Mycha 17:23, 15 maj 2017


Dołączył: 17 lut 2017
Posty: 29
Nie obrywaj i nie przycinaj, bo możesz uszkodzić uśpione pąki liściowe. Jeszcze zdążysz to zrobić, jak klon zacznie odrastać.
____________________
Paulina
Elunia 18:35, 15 maj 2017


Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 91
Dziękuję za radę. Będę cierpliwie czekać (chociaż ja do cierpliwych nie należę)
____________________
EluniaDziałka pod lasem
Mycha 08:38, 16 maj 2017


Dołączył: 17 lut 2017
Posty: 29
Ja też Wytrzącham się nad moimi ze trzy razy dziennie
____________________
Paulina
bql3 06:22, 18 maj 2017


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
kazik_123 napisał(a)
Zobaczcie jak te nasze klony są słabe. Przymrozek w nocy niszczy młode listki. Ciekawe jak sobie radzą w warunkach rodzimych, tj. japońskich?


Myślę że w warunkach wysp japońskich radzą sobie dobrze i mogą mieć lepsze warunki na wiosnę bez nagłych spadków temperatur które by powodowały uszkodzenia młodych listków. Ale to może być zasługa położenia geograficznego (dookoła morza i ocean) choć zimę też mają w niektórych rejonach Japonii solidną. Chcę podkreślić że jednak same klony palmowe genetycznie są wytrzymałe na zimowe niskie temperatury. To co je "zabija" lub może im zaszkodzić w naszych polskich warunkach to wiosenne nagłe spadki temperatur poniżej zera. No ale to wszystkie inne rośliny w naszych ogrodach i sadach są na to narażone więc nie widzę aby szczególnie jakoś doszukiwać się tutaj oznak słabości klona palmowego w stosunku do innych roślin.
Zimą w tym roku nie okrywałem żadnego ze swoich klonów a mam ich w ogrodzie ok. 40 sztuk , 36 różnych odmiany i spokojnie dały radę przez zimę.

pozdrawiam
Jan
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies