Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Klon palmowy - Acer palmatum

Pokaż wątki Pokaż posty

Klon palmowy - Acer palmatum

iwonadm 14:31, 25 kwi 2018


Dołączył: 26 paź 2013
Posty: 6745
A mi tej zimy wypadł jeden klon miałam go 3 sezony ciąglevłapał grzyba .
A kilka domów dalej taki sam pięknie rośnie. Musiałam kupić słabą sadzonkę.
____________________
Iwona ogrodowe-przygody
bql3 18:43, 26 kwi 2018


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
u mnie magię wiosennych kolorów na ogrodzie wykonują klony palmowe







pozdraiwm
Jan
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Nowa12 23:55, 30 kwi 2018


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Dla mnie klony palmowe to najpiękniejsze drzewka. Mam klona Fireglow i tego uwielbiam. Ma cudne, intensywnie czerwone kolory od wiosny do jesieni. W słońcu mieni się wszystkimi kolorami czerwieni, od pomarańczu po bordo i daje to niesamowity efekt. W szkółce klonów japońskich z czerwonych Pani polecała właśnie ten i nie pomyliła się. Mam go dopiero od wiosny zeszłego roku ale ani jedna gałązka mu nie zmarzła podobnie jak w przypadku klona oridono-nishiki ale ten nie daje już takiego efektu gry kolorów.
Najgorzej sprawuje się u mnie klon shirasawy aureum chociaż jego kolor jest cudny. Ale mimo okrycia i łagodnej zimy końcówki gałązek przemarzły więc musiałam go przyciąć a przyrósł niewiele od zeszłego roku. W dodatku teraz opanowały go mszyce i wygląda mizernie.

____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Kamcia 11:14, 01 maj 2018


Dołączył: 12 lut 2017
Posty: 1017
Nowa12 napisał(a)
Dla mnie klony palmowe to najpiękniejsze drzewka. Mam klona Fireglow i tego uwielbiam. Ma cudne, intensywnie czerwone kolory od wiosny do jesieni. W słońcu mieni się wszystkimi kolorami czerwieni, od pomarańczu po bordo i daje to niesamowity efekt. W szkółce klonów japońskich z czerwonych Pani polecała właśnie ten i nie pomyliła się. Mam go dopiero od wiosny zeszłego roku ale ani jedna gałązka mu nie zmarzła podobnie jak w przypadku klona oridono-nishiki ale ten nie daje już takiego efektu gry kolorów.
Najgorzej sprawuje się u mnie klon shirasawy aureum chociaż jego kolor jest cudny. Ale mimo okrycia i łagodnej zimy końcówki gałązek przemarzły więc musiałam go przyciąć a przyrósł niewiele od zeszłego roku. W dodatku teraz opanowały go mszyce i wygląda mizernie.



Az sobi sprawdzilam w internecie jaka to odmiana.

Faktycznie...prezentuje sie pieknie...


____________________
Kamila Ogrod stewardessy
bql3 20:31, 01 maj 2018


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
mszyce na wiosnę to standard na klonach palmowych a Fireglow bajeczny okaz no też na niego poluję
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
joa 08:58, 04 maj 2018

Dołączył: 22 lis 2014
Posty: 23
bql3 napisał(a)
i takie tam małe ujęcie gdzie jest kilka klonów na jednej fotce czyli mini arboretum klonowe



pozdrawiam
Jan


Brak mi słów... niesamowite... tak duża kolekcja...
A ja tu stoję przed wyborem jednego, bo na więcej miejsca brak. I jak tu wybrać skoro tyle ich pięknych? Może Jasiu doradzisz? Wiem na pewno, że muszę mieć klon palmowy no i koniecznie cały sezon w barwach czerwonych a jak będzie miał do tego ciekawe powcinania liści bedzie perfekt
bql3 09:37, 04 maj 2018


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
Joa,
- jeśli chodzi o ciekawe odmiany klonów i należące do grupy o czerwonych listkach to polecam te co są chyba najbardziej spotykane i dostępne w sprzedaży na rynku ogrodniczym:

-acer palmatum 'Bloodgood',
-acer palmatum 'Atropurpureum',
-acer palmatum 'Fireglow',
-acer palmatum 'Skeeter's Broom',


oraz grupa klonów o postrzępionych listkach także o zabarwieniu czerwonym:

-acer palmatum dissectum 'Garnet'
-acer palmatum dissectum 'Orangeola'
-acer palmatum dissectum 'Inaba Shidare'
-acer palmatum dissectum 'Liaon Heart'
-acer palmatum dissectum 'Ornatum'

Pragnę dodać, że wszystkie powyższe okazy lubią umiejscowienie w ogrodzie gdzie jest ekspozycja pełnego słońca - dla przykładu poniżej fotka z acer palmatum 'Skeeter's Broom':





pozdrawiam
Jan

ps. - jak byś szukała bardziej wysublimowanego okazu do swojego ogrodu to na stronie 19 mojego wątku jest alfabetyczny spis klonów palmowych opracowany przeze mnie, który pomoże Ci w ewentualnych poszukiwaniach ciekawych i rzadko spotykanych odmian


____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
joa 13:22, 04 maj 2018

Dołączył: 22 lis 2014
Posty: 23
Janku,
dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź. Wszystkie są piękne
A jeśli chodzi o rozmiar/pokrój? Potrzebuję formy wysokiej na min. 2m, dość szerokiej, która osłoni płot...
Czy dobrze myślę, że najlepszy dla mnie będzie klon z pierwszej grupy? Formę mają bardziej krzaczastą/drzewkową. Druga grupa jest piękna ale z tendencją do płożenia.


Pozdrawiam
Asia
katel 22:12, 04 maj 2018


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
to i ja się pochwalę swoimi klonami - w tym roku nieokrywane a to ich 2 zima dopiero:



____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
joa 13:21, 06 maj 2018

Dołączył: 22 lis 2014
Posty: 23
Kupiłam! I mój ci On jest
Acer palmatum atropurpureum we własnej osobie

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies