Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » W samym słońcu

Pokaż wątki Pokaż posty

W samym słońcu

Toszka 10:55, 18 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Hameln.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sarenka 10:59, 18 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Toszka napisał(a)
Hameln.
dziękuję
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 13:06, 18 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Mam wreszcie płyn helliga, i w związku z tym chciałam się zapytać,czy próbkę gleby brać z samego wierzchy czy trochę odgadnąć tej ziemi? Ma być sucha czy może być wilgotna?


Wychodzi tam na rabacie hortensjoey,gdzie przekopywałam ph8
Dużo siarki posypać na około 12m2? Nie liczę tam gdzie tyje rosną bo tam pod nimi nie będę przekopywać
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 13:49, 18 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Mam też pytanie...jakbym chciała posadzić Danica przed ML,tzn pośrodku dwóch ML na przedzie rabaty to w jakiej odległości?

Muszę im tymczasowe miejsce znaleźć na czas zimy.

Edit.
Powierzchnia przekowypwana z kora to 8,5m2. Ile posyapc siarki? Tak wygląda z płynem helliga
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 17:02, 18 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Poczytałam o siarce, że ona służy głównie do tego by pH nie wzrastało, a nie do obniżenia pH. Poczytałam, że są jakieś nawozy, ktore zawkaszaja. Zobaczę,czy uda mi się igły swierkow czy modrzewia zdobyć, a tymczasem przekopie jeszcze 2 worki kory i liście lipy pozbieram.fuso kawy chyba tyle nie naprodujkuje żeby pomoglo w obniżeniu pH
____________________
Magda W samym sloncu
sarenka 21:06, 18 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Nie wiem czy dobrze policzyłam,ale na te moje dosyć ciężka ziemię to będzie 2-2,5 kg na 8,5m kw siarki. To 2,5 sypne.

Jak zajrzysz Toszka- to daj znać jak to potem z sadzeniem- w październiku sadzić i przesadzać już rosnące czy tylko posadzić te co mam w doniczce,a przesadzać na wiosnę? Bo żurawki to sadzić muszę to też w październiku. Tzn mogę sadzić albo wyrzucić.

Jutro jak się uda, to te tuje przynajmniej częściowo przesadze w nowe miejsca, do dołka dam ziemię wymieszaną z korą. Tej mączki bazaltowej to chyba u siebie nie powinnam używać bo jak wydać ziemia zasadowa.
____________________
Magda W samym sloncu
Toszka 21:09, 18 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Siarka obniża ph i poprzez swoją powolną reakcję chemiczną z glebą pozwala na utrzymanie niskiego wskaźnika przez 3-5 lat. Wszystko zalezy od typu gleby.
Nawozy zakwaszające to wszelakie siarczany, ale powinnaś wiedzieć, że przy ph powyżej 6 zasalają i blokują pobieranie przez system korzeniowy.

Z lisci uzyskasz lekko kwasną ziemię liściową. Bez bukowych i grabowych bo te tworzą zasadę. Igliwie; sosnowe, świerkowe, modrzew.
Po co wydawać pieniądze na siarczany? lepiej worek drobnej kory kup.

Edit
maczka to bogactwo mikro i makro składników. Daj. Do tego kora do przekopania.
Jesli masz sadzić w październiku, to lepiej zadołuj w doniczkach, tak by nie majstrować juz przy systemie korzeniowym. Dołek na start trzeba zaprawić dobrociami, a dobrocie pobudzą roslinę do wzrostu. Po co? lepiej niech w doniczkach wejdą w stan spoczynku.

Tuje te co masz możesz lekko siarka ziemię obsypać, lekko przegrabić z ziemią i na to obsypać korę...mozna ją z liśćmi zmieszać.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sarenka 21:21, 18 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Dziękuję Toszka. Co prawda igliwie z lasu bym musiała wziąć, ale popytam, może gdzieś się uda skombinować :
Toja chętnie mogę posadzić w tym tygodniu te hortensje, ale gubię się już czy to dobry termin czy czekać. Dziś przyszły te co zamówiłam.
Żurawki to posadzę bo nawet jak padną to żal mi ich nie będzie
Borówki też mają zasadowa glebę, im też się liście i igliwie przyda do posypania.
No i drobna korę trzeba im kupić


To i mączkę bazaltowa dam
____________________
Magda W samym sloncu
Toszka 21:24, 18 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zerknij w dział "lisciastych" i do borówki. Dopiero co pisałam post jak zakwasić pod rosnącą borówką...bo ma bardzo delikatne korzenie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sarenka 21:29, 18 wrz 2018


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Toszka napisał(a)
Zerknij w dział "lisciastych" i do borówki. Dopiero co pisałam post jak zakwasić pod rosnącą borówką...bo ma bardzo delikatne korzenie.

Już lecę szukać dzięki
____________________
Magda W samym sloncu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies