Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w Klein Kottorz

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w Klein Kottorz

daszum 18:48, 02 lut 2018


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Agata dziękuję, że mnie odwiedziłaś i zapraszam ponownie. Cieszę się, że Ci się u mnie podoba.
Teraz wdepnę do Ciebie, ponieważ jeszcze nie byłam, a tytuł wątku jest bardzo intrygujący
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Toszka 22:33, 02 lut 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
jestem, ale nie wiem w czym rzecz
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
daszum 23:16, 02 lut 2018


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Toszka, ja Cię szukam gdzie indziej, a Ty już u mnie

Toszka, na początku pomagałaś mi ogarnąć dobro, które sprowadziłam do mojego ogrodu. Chciałam Cię prosić żebyś teraz spojrzała na mój ogród i zgłosiła wszelkie uwagi. Świeże zdjęcia z góry są na poprzedniej stronie.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Toszka 08:55, 03 lut 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
daszum napisał(a)
Zbliżenia począwszy od lewej strony rabaty.




Jak rozumiem, to chcesz uzyskać efekt ogrodowiskowy?
Popatrz na powyższą sekwencję kostrzewy i żółtych kulek... Wyszła przeplatanka. Lepiej by było te kule posadzić po 3 lub 5 (i więcej) bez dzielenia kostrzewą. Samą kostrzewę można posadzić większą plamą, czyli nie w rządku/szlaczku a np. w dwóch, trzech rzędach. W ten sposób uzyskasz właśnie "plamę". Danusia bardzo często przypomina by kolory sadzić plamami (proszę, abyś przeanalizowała ten schemat i popatrzyła jak plamy kolorów moga się przenikać). Zwróć uwagę, że to nie są paski, a rosliny sadzone w grupie, tak by zmieniona liczba sadzonek tworzyła jednolicie kolorystyczny wzór. Takie "plamy" kolorów widoczne są z daleka.

daszum napisał(a)


Ta sama uwagą dotyczy żurawki. Wiem, że zamysł był zrobienia z niej obwódki. Ale moją pierwszą myślą było zirytowanie na jej monotonność. W niektórych miejscach ją poszerz i "wpuść" pomiędzy rośliny. Ta żurawka bardzo fajnie może być połączona np. z przywrotnikiem ostroklapowym.

Powyższa rabata obfituje w formy strzeliste/pionowe. Wizualnie brakuje mi w piętrze pośrednim czegoś mającego charakter poziomy. Moim zdaniem idealnie wpasowałyby się poduchy, czyli jakieś rośliny cięte na ten kształt. Nie kulek, których masz sporo, a właśnie leżące, niskozawieszone poduchy, To mogą być cięte iglaki, typu tuja lub cis. Ale to moga być też lisciaste jak azalie japońskie (tniemy do najpóźniej 2 tygodnie po kwitnieniu), tawuły japońskie, trzmieliny, kiścienie... Bukszpana nie polecam, bo poprzez kontakt z ziemia ma skłonności do chorób grzybowych (winą jest brak przewiewu od dołu).

Do przeanalizowania różnych możliwości łączenia form zapodaję rysunki

Na przyszłość - nie szukaj mnie po wątkach, a wołaj poprzez pw.


Edytowałam, bo zamiast 'kulek" było "lulek"
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
daszum 11:11, 03 lut 2018


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Toszka, bardzo dziękuję, że zechciałaś spojrzeć na mój ogród. Twoje rady są dla mnie bezcenne, właśnie o takie coś mi chodziło. Wiosną będę wprowadzać je w życie.

Przepraszam, ale nie wpadłam na to, że mogę się z Tobą skontaktować przez pw.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Magleska 11:18, 03 lut 2018


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18108
Masz Toszkę do pomocy ,to na pewno będziesz mieć super zaglądam cały czas ,ale nic mądrego nie wymyśliłam
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
daszum 12:17, 03 lut 2018


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Magda,
Toszka na początku podpowiadała mi jak mam się zabrać do stworzenia sensownego ogrodu. Ja zabrałam się do tego od dooopy strony, miałam mnóstwo roślin, które trzeba było posadzić, a nie miałam żadnego planu. Wsadziłam wszystko gdzie się dało, a później przesadzałam, przesadzałam i jeszcze raz przesadzałam. Teraz jestem już na takim etapie, że stwierdziłam, że lepiej nie będzie i dużych roślin nie chcę już ruszać, ale chciałabym osiągnąć efekt spójnego ogrodu.

Zastanawiałam się, czy zostawić ten wielki pas hortensji naprzeciw tarasu, bo hortensje tak naprawdę są atrakcyjne kilka miesięcy w roku. Już miałam to wszystko przesadzać i demolować, ale dałam sobie na wstrzymanie.

Na wiosnę postaram się poprzesadzać trawy, żurawki i może będzie lepiej.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Toszka 17:58, 03 lut 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Prawdę mówiąc to hortensja jako krzak jest najlepszym wyborem. Kwitnie najdłużej i dośc wcześnie ma liscie. Masz jakiś inny pomysł? Powiem szczerze, że osobiście mam mieszane uczucia do hortensji. Wyjątkiem jest ogrodowa z serii 'You&Me Together' kwitnąca na jednorocznych gałązkach. To moje oczko w głowie i autentycznie kwitnie aż do mrozów, a kiście kwiatów trzyma cały sezon.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
daszum 18:08, 03 lut 2018


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Toszka dziękuję za tę opinię, w takim bądź razie już nic będę zmieniać na tej rabacie, bo nie mam żadnego innego pomysłu.
Uznaję, że w kupie siła i już.
Nie znam tej ogrodowej, o której piszesz. Mam kilka ogrodowych, którym dałam szanse, też kwitną na jednorocznych gałązkach, ale słabo. Zobaczę jak będzie w tym roku.

Wracając jeszcze do Twoich uwag dotyczących rabaty z kulkami, to na zdjęciu poniżej widać, że te 2 górne trawy to rozplenice, które tworzą taką dużą poduchę. Powyżej nich była posadzona hortensja Polar Beer, ale w tamtym roku nie było jej widać i teraz dałam tam annabelle.






Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam. Acha, nie otwiera mi się pin z przenikaniem plam kolorów.
____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
daszum 18:45, 03 lut 2018


Dołączył: 12 sie 2015
Posty: 4385
Znalazłam zdjęcia z lipca i sierpnia, na których widać te rozplenice.





____________________
Danka Ogród w Klein Kottorz okolice Opola
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies