Gdzie jesteś » Forum » Domowe » Nasze storczyki

Pokaż wątki Pokaż posty

Nasze storczyki

abiko 11:12, 27 kwi 2018


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
ja tutaj nieszczęśnika nie widzę.. niech rośnie ładny..
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Iza1102 12:05, 16 maj 2018

Dołączył: 14 sty 2018
Posty: 9
Dzień dobry. Wczoraj wieczorem zauważyłam coś dziwnego na moich storczykach. Pod liśćmi znajdują się przeźroczyste klejące kropelki jakby rosa. Nie mam pojęcia co to jest. Storczyk to odmiana dendrobium nobile. Bardzo proszę o pomoc. Z góry serdecznie dziękuję.
abiko 12:10, 16 maj 2018


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
Zobacz czy nie masz wełnowców, bo dobrze nie widać, ale powyżej liścia pierwszego coś masz białego.. pytanie co?
Uzupełnię, że rosa taka może być też związana z różnicą temp. między nocą i dniem związana ze stresem jaką roślina przechodzi, dzieje się tak np. na phalkach. Możesz ja przemyć wacikiem z ciepłą wodą, ale delikatnie i przejrzeć roślinę pod okiem szkodników.
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Iza1102 12:40, 16 maj 2018

Dołączył: 14 sty 2018
Posty: 9
Bardzo dziękuję za informacje
Gwiazdka_t 07:23, 29 maj 2018

Dołączył: 29 maj 2018
Posty: 1
Witam serdecznie. Co moga oznaczac takie liście u storczyka? Mam. Go odizolowac od innych?
milena_z 20:26, 16 lip 2018

Dołączył: 16 lip 2018
Posty: 3
Dzien dobry Panstwu,
Bardzo prosze o pomoc. Na lisciach storczykow pojawily sie dziwne plamy, na poczatku na spodzie lisci, pozniej na wierzchniej stronie. Liscie sa porowate, stopniowo zolkna i odpadaja. Niestety choroba opanowala juz cala moja kolekcje 14szt Myslalam, ze to przedziorek i uzylam Polysect 005 SL Substrala. Niestety to nie pomoglo i kilka z nich stracilo zupelnie liscie.
Prosze o porade. Co to moze byc i jak je ratowac?
Zalaczam zdjecia
Milena


Mazan 13:00, 17 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Milena_z

Dobrze myślałaś. Jeżeli masz dostęp do mikroskopu to w powiększeniu zobaczysz przędziorka chmielowca oraz ogromną masę jaj tego szkodnika. PO wyssaniu soku powstają zapadające się dziury, co daje efekt szorstkiego liścia, a liść żółknie i odpada. Atak następuje zazwyczaj od dołu i postępuje ku górze. Zwalczanie jest b. trudne i długotrwałe, a szkodnik jest widoczny dopiero w powiększeniu i trudno zauważalny, gdyż jest prawie bezbarwny.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
milena_z 18:16, 17 lip 2018

Dołączył: 16 lip 2018
Posty: 3
Bardzo dziekuje za odpowiedz!
Niestety nie mam mikroskopu, ale opis tego, co sie dzieje ze storczykiem po ataku przedziorka zgadza sie w 100%. A czy ktos zna sposob jak mozna zwalczyc przedziorka chmielowca? Czy raczej pozostaje pozbyc sie chorych storczykow?

Pozdrawiam
barbara_kraj... 19:53, 17 lip 2018


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Mileno, tu znajdziesz różne sposoby pozbycia się przędziorków. Kuracja może być trudna i długa, ale może uda Ci się cokolwiek uratować. Zacznij od porządnego umycia roślin.
https://poradnikogrodniczy.pl/przedziorek-chmielowiec-objawy-zwalczanie-domowe-sposoby.php
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
milena_z 14:09, 18 lip 2018

Dołączył: 16 lip 2018
Posty: 3
Tak zrobie! Dziekuje za pomoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies