Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Marzenie o własnym zielonym ogródku :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Marzenie o własnym zielonym ogródku :)

kamila66 12:33, 21 sty 2016


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
Witaj Magdo
Owocowe drzewa i krzewy to mój świat Będę kibicować
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
LenaMagda 14:04, 21 sty 2016


Dołączył: 15 sty 2016
Posty: 333
martika napisał(a)
Witaj , wpadam z rewizyta i na pewno masz pole do popisu. Będę zaglądać, ciekawa jestem poczynań wiosennych.


Do wiosny jest trochę czasu i mogę rozplanować nasadzenia na rabatach. Od marca nie będę miała tyle czasu co teraz więc korzystam Dlatego przedstawiam projekt rabaty przy betonowym ogrodzeniu.



I legenda
1 - modrzew szczepiony na pniu
2 - żurawka Obsidian
3 - róża biała, jasno różowa
4 - bukszpan kulka
5 - trawki lub żurawki jasnozielone
6 - tuja Szmaragd (mam jedną, chcę ją wkomponować)
7 - miskant Gracillimus
8 - róża pnąca intensywny róż
9 - kulka bukszpan
10 - rozplenica
11 - lawenda, kocimiętka bądź szałwia
12 - trawki lub żurawki jasno zielone
13 - Thuje już są wsadzone, dostałam je w prezencie bez etykiety, Pani Danusia przypuszcza że to 'Kórnik" albo Aureospicata
14 - hortensje Limelight
15 - piwonia, róża albo jeszcze hortensja Limelight
16 - Buk pospolity Purple Fountain

Na ogrodzeniu betonowym poprowadzę bluszcz, a na siatce winobluszcz pięcioklapowy.

Jak Wam się podoba taki układ?
____________________
Magda - Marzenie o własnym zielonym ogródku
Dominika11 20:03, 21 sty 2016


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
Witaj
widzę, że ostro planujesz, będę kibicować
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Anda 20:12, 21 sty 2016


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Magda, projekt ładny. Jedynie nie dawalabym bluszczu przy tych nasadzeniach. Bluszcz na początku nie będzie inwazyjny, ale potem nie dasz rady go przycinać i Ci wszystko " zeżre" . Tak samo winobluszcz. Jak to się wszystko rozrośnie, to i tak ogrodzenia nie będzie widać. Albo pomyśl o powojniku
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Dominika11 20:19, 21 sty 2016


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
a których miejsc dotyczą te projekty ???
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Katkak 20:53, 21 sty 2016


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
A czemu akurat na żurawki Obsidian się uparłaś? One są takie smutnawe, prawie czarne (mam ją). O niebo ładniejsze są np. Rio. Mają cudny, czerwony kolor i nawet zimą rozweselają rabatę, zobacz:

W tą rabatę wplotłabym jeszcze dwa drzewa w bordowym kolorze, np. klony Crimson Sentry, albo śliwę wiśniową Pissardi. Buczek nie byłby wtedy samotny . Wtryniłabym je gdzieś przy modrzewiach. I czy koniecznie chcesz modrzewie? One zimą będą łyse, chyba, że jakoś szczególnie je lubisz to się nie czepiam . W zimie efekt będzie ok bo jest sporo zimozielonych roślin. Żeby wiosna była weselsza powsadzałabym cebulowych. Upchnęłabym tam pewnie gdzieś jakiegoś rododendrona w miejsce bardziej zacienione żeby go słonko nie przypalało. A jeśli rabata jest słoneczna to azalię wielkokwiatową (niektóre odmiany bosko przebarwiają się jesienią), a gdzieś na niższe pięterko azalie japońskie, np. Cermesina - ślicznie kwitną i są zimozielone (mam od niedawna ). I chyba zamiast róży nr 3 wolałabym posadzić derenia Sibirica Variegata - ma śliczne listki, jesienią przebarwia się na intensywny róż, a zimą ma krwistoczerwone gałązki. I powtórzyłabym go gdzieś w dalszej części rabaty. Można go przycinać, więc nie bój się, że nadmiernie się rozrośnie. Zresztą on świetnie znosi cięcie. Ale to takie moje luźne wywody. Wierz mi - w kwestii kompozycji są tu znacznie bardziej kompetentne osoby . Co do jesieni to kolor dadzą derenie i azalie. Zimą cudowne poza zimozielonymi będą zaschnięte kwiatostany azalii i powiązane trawki . Ale jak znam siebie to nadźgałabym tam jeszcze jeżówek, rudbekii i Bóg wie czego jeszcze . Namieszałam, namieszałam i spadam .
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
Katkak 21:02, 21 sty 2016


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
Acha, nie zapominajmy jeszcze o berberysach . Erecta (mam, jest super) cały rok niepozorne (zielone) jesienią są królami ogrodu. Za to kolorek przez cały sezon ma np. berberys Red Rocket, które posiadam i są cudowne .
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
LenaMagda 21:16, 21 sty 2016


Dołączył: 15 sty 2016
Posty: 333
Dominika11 napisał(a)
a których miejsc dotyczą te projekty ???

Witam jak fajnie że mnie odwiedziłaś projekt dotyczy długiej rabaty ok 15m przy betonowym ogrodzeniu sąsiada i róg z haczykiem ok 4m szerokość - zakładam 2m. Jeśli chodzi o nasłonecznienie to jest tam przysłowiowa patelnia.
Tak to wygląda teraz:
____________________
Magda - Marzenie o własnym zielonym ogródku
LenaMagda 21:22, 21 sty 2016


Dołączył: 15 sty 2016
Posty: 333
Anda napisał(a)
Magda, projekt ładny. Jedynie nie dawalabym bluszczu przy tych nasadzeniach. Bluszcz na początku nie będzie inwazyjny, ale potem nie dasz rady go przycinać i Ci wszystko " zeżre" . Tak samo winobluszcz. Jak to się wszystko rozrośnie, to i tak ogrodzenia nie będzie widać. Albo pomyśl o powojniku


Fajnie, że się podoba. Jeśli chodzi o bluszcz to właśnie chciałabym nie widzieć tego ogrodzenia bo jest okropne powojnik potrzebowałby chyba jakiś kratek do wspinania, a mi zależy żeby się pioł po murze... musze o tym poczytać
____________________
Magda - Marzenie o własnym zielonym ogródku
Dominika11 21:27, 21 sty 2016


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
to może to betonowe ogrodzenie zasłonić czymś zimozielonym, a trawy bym dała przed zimozielonymi
trawy na jesieni zwiążesz, a na wiosnę jak wsadzisz same przy ogrodzeniu to będzie tam pusto i będzie mur widać zanim trawy odbiją
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies