Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą

m_gocha 22:39, 16 sty 2021


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 22:40, 16 sty 2021


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 22:52, 16 sty 2021


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Jak widać na fotkach... uwielbiam wszelakie "przydasie"
Lubię je gdzieś w różnych miejcach poupychać w ogrodzie. Wydaje mi się, że wtedy ogród staje się taki... bardziej "mój" Tworzy się jakiś klimat w ogrodzie
Niekiedy mam obawy aby nie przedobrzyć, aby nie stał się kiczowaty A oto chyba nie tak trudno gdy ma sie ogródek "chusteczkowy".

____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 22:55, 16 sty 2021


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 22:56, 16 sty 2021


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
A i jeszcze dodam fotkę tego jegomościa bo to dość "towazysz" mych ogrodowych poczynań
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 23:38, 16 sty 2021


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Do tej pory niewiele wspominałam o warzywniku a jest dość ważnym elementem mojego ogrodniczkowania. Fakt -jest niewielki, ale staram się wykorzystać prawie każdy jego centymetr
Uprawiam głónie warzywa zielone a więc np. pietruszkę, koper, szczypior, cebulę, szpinak, pory, seler ale i pomidory. Zawsze znajdzie sie miejsce na trzy kępy ogórków, które prowadzę pionowo po siatce
Sadzę duże ilości bazyli - na bieżąco robię pesto, które od jakiegoś czasu stało się hitem wakacyjnego stołu.
Zawsze mam 2 krzaczki cukini - prawie wystarcza na bieżące potrzeby
Oczywiście sezonowo jest też sałata, rzodkiewka (ta mi się średnio udaje - idzie w liście a nie w korzeń i nie wiem dlaczego). Sieję w każdym roku rukolę ale zdecydowanie polecam tę wieloletnią (wąskie, powycinane listki) Sieję też spore ilości szpinaku, zwłaszcza końcem siepnia. Początkiem października zbieram i mrożę a potem wykorzystuję m.in. do zielonych koktajli.
W tym roku po raz pierwszy zasadziłam 2 szt. jarmużu. Wyrosły prawie na 1,5 metra. Ciekawa jestem czy przetrwają zimę


A to ostatnie zdjęcie żeby kogoś nie zmylio Seler, pory i inne warzywa nie rosna w donicach Wiosną gdy sadzę małe sadzonki od razu nakładam doniczkę produkcyjną (wycinam dno) wciskając ją trochę w ziemię. Jaki jest tego cel? Po pierwsze sadzonki mają ochronę przed ślimakami a po drugie w razie suszy wlewam konewką wodę w tą doniczkę. Dzięki temu woda nie ucieka na boki a trafia tuż pod korzenie

Stosuję tą metodę do większości warzyw poza koprem i pietuszką i wg nie sprawdza się super!
Zaczęłam też ściółkować grządki trawą po skoszeniu trawnika. Super m.in. trzyma wilgoć
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 23:46, 16 sty 2021


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Po ulewnych deszczach w czerwcu praktycznie w ciągu kilku dni padły mi pomidory w gruncie. To było największe niepowodzenie warzywne.


Natomiast pomidorki koktajlowe zasadzone w donicy pod dachem pieknie owocowały


Drugim niewypałem okazały sie truskawki. Kwitły bardzo obficie i miały mnóstwo zawiązków owoców. Niestety deszczowa pogoda w czerwcu sprawiła, że większość z nich zgniła zanim dojrzała
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 00:01, 17 sty 2021


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
A to dynia która rosła w kompostowniku

Było mnóstwo siewek ale wszystkie wyrwałam (tak mi sie wydawało) Po jakimś czasie gdy zauważyłam że jedna siewka sie ostała i jaki duży krzaczek wyrósł zostawiłam i w efekcie miałam 2 dorodne dynie - każda ważyła ponad 9 kg
A zupę dyniową uwielbiam


Posadziłam też dynie ozdobne w tym m.in. Baby boo od Anitki. Co ciekawe nie wszystkie wygladały tak samo
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 00:04, 17 sty 2021


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Zdobyłam sporą starą balię ocynkowaną i zasadziłam tam zioła

Super się sprawdziła
W tym roku chyba powtórzę ten pomysł na zielnik
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 00:15, 17 sty 2021


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies