Gdzie jesteś » Forum » Rozmowy » Mały ogród w małej gminie

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogród w małej gminie

elmagra 12:09, 29 mar 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
Witam was wszystkich. Mam na imię Ela i mieszkam w najmniejszej gminie w Polsce, stąd tytuł wątku. (okolice Rybnika). No i oczywiście potrzebuję pomocy fachowej z ogrodowiska, bo ... chciałabym mieć fajny ogród. Jestem fanką waszą i waszych ogrodów - ogrodowisko to ostatnio mój narkotyk...

Poniżej zamieszczam odręczny plan mojej działki (lepiej nie potrafię...)

Parę informacji: brązowe to kostka, pomarańczowe taras (rozmiar tarasu to 3,6mx5m).
Trawa posiana została jesienią 2015r, jak również trochę roślinek. Te zdjęcia niektórzy już znają...



Parę moich marzeń dotyczących mojego ogrodu:
Podobają mi się:
1. tawuły (np. Golden Princess)
2. żurawki (te żółte i bordowe)
3. hortensje też są ok
4. iglaki ogólnie bo są zielone cały rok
5. azalie
6. róże
7. wrzosy
8. marzą mi się jakieś trawy (np. turzyce) ale niekoniecznie te z takimi kwiatostanami na końcach...
9. hosty
10. lawenda
11. trzmielina

Mam wrażenie, że te rośliny się ciągle powtarzają na ogrodowisku, prawda?

Nie podobają mi się bukszpany.

Jak widzicie na zdjęciu nasadziłam trochę krzewów z przodu, do przeróbki. Tylko nie wiem jak. No nie chciałabym jakoś tak wysoko się odgradzać w tym fragmencie, jeśli można. Maksymalnie do wysokości płotu/siatki. Z pozostałych stron to co innego. Czy wystarczy coś posadzić pomiędzy to, co już jest i coś niższego z przodu, czy całe do przeróbki?
Aha, no i ta rabata okrągła będzie wywalona jak mi przekwitną tulipany. Mam tam po dwie żurawki bordowe, żółte i jakieś zielone, lawendę, 2 trzmieliny (zmieniły barwę na czerwoną...) i hostę, ale liście odpadły to i nie wiem, czy ona mi się pojawi jeszcze.

Na razie tyle. Pomożecie?
____________________
Ela
elmagra 09:33, 30 mar 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
Jeśli chodzi o tło od frontu działki, to zastanawiałam się czy by pasował taki miks różnych iglaków, zamiast banalnego rządku brabantów np.
____________________
Ela
Toszka 09:43, 30 mar 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
tylko nie brabanty - to najbrzydsza tuja jaka może być. I najtrudniejsza do utrzymania w eleganckiej formie.
musisz się zdecydować, czy od frontu pod płotem chcesz mieć szczelny żywopłot osłaniający cię od wścibskich spojrzeń, dający osłonę od zimnych, mrożących wiatrów, pomagający utrzymać mikroklimat w ogrodzie, a jednocześnie będący doskonałym tłem dla innych roslin na rabacie. Czy też chcesz mieć ażurową przesłonę. Jaka ma być wysokość żywopłotu? Co będzie za 10-15 lat? To wszystko musisz przemyśleć....
Zadbana, systematycznie strzyzona ściana żywopłotu nie jest banalna. W pewnym momencie jest niezauważalnie naturalna. To parawan dla ogrodu
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
elmagra 09:47, 30 mar 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
Z tymi brabantami to przykład był. Nie chciałabym za jakiś czas miećkkolumny kilkunastometrowych thuj.
Odpowiadam: Nie, nie chcę szczelnej bariery od frontu, raczej jak to nazwałaś ażurową. Zimne wiatry są od południowej strony i tam muszę mieć szczelną barierę. I od zachodu.
A co do wysokości, to 1,5 - 2 metry byłoby super... ale pewnie to trudno osiągnąć, bo przecież rośliny ciągle rosną.
____________________
Ela
Toszka 09:51, 30 mar 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
owszem rosliny ciągle rosną, ale dlatego w sklepie kupuje się nozyce zywopłotowe i się tnie Ja tam lubie poszaleć zwłaszcza z elektrycznymi.
Możesz zaplanować krótkie sekwencje (niby murki) żywopłotu i drzewka niewysokie w szczelinach między zielonymi ścianami.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 09:53, 30 mar 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
dodam tylko, że widzę, że od strony ulicy masz spory ciąg płotu... Na prawdę nie chcesz nic szczelnego? Na prawdę nie marzy ci się poranna kawa w ogrodzie...w piżamie Ja tam lubię
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
elmagra 10:01, 30 mar 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
Jeśli mówisz o tej siatce, przy której posadzone są krzewy, to właśnie tu nie chcę wysokiego żywopłotu, taras mam po przeciwnej stronie i tam właśnie planuję te kawki w piżamie... I tam musi być szczelny żywopłot.
____________________
Ela
Toszka 10:16, 30 mar 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Elu... praca mnie woła i zniknę na jakiś czas, ale mam dla ciebie zadanie - zastanów się w jakim stylu chcesz ogród, bo to pierwszy, zasadniczy krok. Wejdź w dział wizytówek i pooglądaj ogrody. Popatrz, poczuj co ci w duszy zagra - podpatrywanie, kopiowanie to nic złego. To ułatwianie sobie życia. Nowości wymysla Szefowa... my za małe żuczki
Drugi krok to zaplanowanie szkieletu CAŁEGO ogrodu - to wszelkie duże rośliny, czyli drzewa, krzaki, żywopłot etc.
Kolejny krok (kompatybilny z poprzednim) to zaplanowanie ciągów komunikacyjnych, rabat, ew. nawadnianie, elektryka, oświetlenie.
Kolejny etap to przygotowanie gleby pod nasadzenia i rabaty - jeśli ogród ma być zdrowy to decydujący moment. To nie tylko dołki pod rosliny w trakcie sadzenia. To nakład finansowy i roboczy - np. kompost, obornik, mączka bazaltowa etc.
Powyższe punkty to najtrudniejsze i najkosztowniejsze prace w ogrodzie.
Kfffiutki, byliny etc to juz biżuteria - sama przyjemność.

Bez planu, sadząc tylko spontanicznie NIGDY nie będziesz zadowolona.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
elmagra 12:04, 30 mar 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
Aż mnie dreszczyk przeszedł jak przeczytałam o tym nawadnianiu oświetleniu głębię itp. Szkoda że nie pomyśleliśmy o tym budując dom lub przynajmniej robiąc kostkę. Mam oświetlenie na domu z każdej strony, do tego dwie lampy na rogach tarasu i dwie na rabacie wewnątrz kostki oraz jedną na północnym brzegu kostki niedaleko śmietnika. Musi wystarczyć. Co do nawodnienia to nie można tak tradycyjnie ręcznie? Mam nadzieję.
Miejsce na kompostownik mam ustalone i na dwie skrzynie z warzywami. Do tego mała piaskownica w cieniu od północy.
Podglądam z przyjemnością po raz kolejny wasze piękne ogrody i jeśli można to pokażę zdjęcia tego, co mi się podoba.
Szukam pomysłu na prosty ogród w miarę naturalny tzn bez super formowanych krzewów i drzew. Sporo zimozielonego. 2-3drzewa owocowe. Mam już 8 krzaków borówki i 6 malin. Dla dzieci.
Dajcie mi trochę czasu, bo teraz gorący okres u mnie A w sobotę wesele chrzesniaka męża.
Dziękuję Ci Toszka za zainteresowanie i chęć pomocy.
____________________
Ela
elmagra 19:03, 01 kwi 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
Kupiłam dziś w Biedronce dwie wierzby Hakuro, tak na żywioł. Ale strasznie mi się podobają kompozycje z tym drzewkiem w waszych ogrodach.
____________________
Ela
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies