Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną

Pokaż wątki Pokaż posty

Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną

Rojodziejowa 20:02, 16 kwi 2016


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8401
Witam serdecznie. Mieszkam w malowniczo zwanej gminie Gnojnik w województwie małopolskim. Planujemy zagospodarowanie terenu wokól domu. Dom stoi na wzgórzu przez co mamy baaardzo wietrznie. Ziemia w głębszych warstwach jest gliniasta, ale wierzchnią część wymieniliśmy na nieco lepszą. Ukształtowanie terenu zmusza nas do kombinowania. Zadecydowaliśmy zrobić dwa poziomy i jeden wąski "stopień" między nimi

Ścieżka prowadząca do schodków ma być żwirowa z prostokątnymi betonowymi płytami. Takim samym żwirkiem chcę wysypać ten "schodek" pomiędzy poziomami ogrodu. Koleżanka architekt krajobrazu zaproponowała mi kształt nasadzeń tak jak tu na zdjęciu, gdzie rabaty zaznaczone są ciemniejszą zielenią. Planowanie roślin jest w trakcie. Na rzucie z góry wygląda to tak
Plan jest następujący: robimy projekt, a potem realizujemy go w miarę możliwości. Projekt ma mnie uchronić przed pochopnym kupowaniem roślinek, które mi się podobają Zwłaszcza, że chcę uzyskać ogród nowoczesny i w moim przekonaniu minimalistyczny, z mocno ograniczoną liczbą gatunków.
Jeszcze chwilę zejdzie z wylaniem murków i ukształtowaniem terenu wg tych obrazków, a z moim niezdecydowaniem pewnie i z projektem. Ale jedną rzecz chcę zrobić już teraz, a mianowicie już zasadzić rośliny, który mają nas osłonić przed widokiem najbliższych sąsiadów. Taka ściana roślinności potrzebna jest na odcinku 8metrów. Mają one pasować do stylu nowoczesnego/minimalistycznego. Początkowo planowałam tam posadzić ścianę miskantów, ale podobno dość późno wschodzą, więc będą marną osłoną. Następnie natrafiłam przez koleżankę na bloga bambusowego i w bambusach się zakochałam niestety po obliczeniu kosztów obsadzenia zrezygnowałam z nich. Najnowszy pomysł jest taki, że pobliska szkółka ma w ofercie tuje, które posadzę w szpaler, który od razu stworzy gęsty żywopłot, a ja go w odpowiednim momencie uformuję w taki kanciasty prosty żywopłot. Wydaje mi się, że taki żywopłot będzie się zgrywać z wszystkim, co potem wymyślę

Do wyboru mam Żywotnik zachodni Aureospicata o wys. 150cm lub Żywotnik olbrzymi Kórnik o wys. 130cm. Ciągle waham się, który z nich wybrać, ale pewnie zadecyduję dopiero na miejscu
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Rojodziejowa 20:54, 17 kwi 2016


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8401
No to teraz czas na zdjęcia. Tu widać kawałek, który chcę obsadzić roślinami, które mają mnie zasłonić przed oczami sąsiadów. Dom sąsiada leży sporo niżej, więc wystarczy jak rośliny sięgać będą do wysokości ogrodzenia.

Ten widok w zasadzie nawet lepiej jakby pozostał nie osłonięty. Zawsze to dobrze widzieć, że ktos do nas jedzie

Na tym zdjęciu widać mniej więcej obszar pierwszego tarasu naszego ogrodu. Sięgał on będzie do przedostatniego widocznego słupka.

Z tej drogi też praktycznie widać wszystko co się dzieje na tarasie, zatem od niej też planujemy się jakoś osłonić roślinami.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Rojodziejowa 23:27, 30 kwi 2016


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8401
Wybrałam Kórnik. Jest już zasadzone 14 sztuk
Na razie wygląda to tak:

I już sąsiad mniej widzi

Teraz czas na przemyślenia i kombinacje.
Na pewno idąc dalej na lewo chcę posadzić 3 drzewka.
Jedna z opcji przewiduje posadzone dodatkowo Amanogawy
Druga natomiast ma miskanty w rogu, szpaler hortensji, 3 jałowce kolumnowe z funkiami przed nimi, żywopłocikiem oraz pasem runianki.

Ale to dopiero początek Wersji zapewne powstanie fafnaście, mam nadzieję, że się nie pogubię po drodze
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Marzenaka 00:50, 01 maj 2016


Dołączył: 22 mar 2015
Posty: 1575
Rojodziejowa, nie wiem, czy z tym Kórnikiem to dobry pomysł, widzę, że tam wąsko masz a Kórniki spore nawet na szerokość...
____________________
Ogród Marzeny
Rojodziejowa 08:10, 01 maj 2016


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8401
Marzenaka miło, że wpadłaś Może nie wygląda na zdjęciu, ale tam jest około półtora metra szerokości i zamierzam go mocno ciachać na prosto. Jak nie wyjdzie, to będziemy wtedy myśleć
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Rojodziejowa 21:49, 02 maj 2016


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8401
Dziś parę zdjęć z szerszej perspektywy z tamtego lata. Takie mamy otoczenie naszej chałupki.

Tutaj pokazany prawie cały teren, na którym chcemy zaprojektować ogród. Tych dwóch pięknych dębów już nie ma więc na razie mamy wielki, pusty kopiec kreta który chcemy jakoś uporządkować. Na następnym zdjęciu mniej więcej zaznaczyłam białymi liniami, gdzie będą wylane murki, które mają nam stworzyć dwa tarasy z jednym wąskim stopniem między nimi. Na razie widać wieko od szamba, ale będziemy prawdopodobnie w najbliższym czasie zakładać przydomową oczyszczalnię, więc nie blokuje nas tutaj w niczym (na razie). Zielony prostokąt to planowany żywopłot strzyżony, który ma powstać z moich ostatnio wsadzonych Kórników.
Pomóżcie mi kochani i napiszcie, czy wsadzanie drzewek blisko końca tarasu (przy drodze)zakończonego murkiem o wysokości półtora metra to jest dobry pomysł? Czy nie ucierpi na tym drzewo i/lub mur?
I jeszcze planujemy zrobić trzy wąskie rabatki przy domu, żeby bliżej domu trochę zieleni było, bo wszędzie wokół albo beton albo kamiory.


____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
wrobelki 19:36, 04 maj 2016


Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 1134
Witam u Ciebie wiedzę, że masz sporą skarpę do zagospodarowania ja też taki teren nie równy posiadam, z tym że u mnie akurat już zagospodarowana tylko z przodu dalej pustka. Mam nadzieję że już niedługo Z czego planujesz mur na środku?
____________________
wrobelki Ogrodek frontowy
Rojodziejowa 20:35, 04 maj 2016


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8401
wrobelki witam u mnie
Co do murka na środku (rozumiem, że chodzi o te pomiędzy tarasami), to są dwie opcje. Pierwsza to wylane razem z tymi bocznymi murkami i murem oporowym przy drodze, a druga to wkopane słupki betonowe z modułowych ogrodzeń betonowych i połączone pojedynczymi modułami z tych ogrodzeń. Jeden moduł akurat ma 50cm wysokości, czyli tyle ile ma mieć murek. Decyzja będzie podejmowana w oparciu o opinię teścia budowlańca

A skarpa powoli zarasta. Jest jej spory kawałek bo chyba ze 4 metry miejscami. Obsadzona jałowcami różnymi, suchodrzewem i gdzieniegdzie trzmieliną i barwinkiem. Z całej skarpy zaskoczył mnie najbardziej suchodrzew, który rośnie na tej nieszczęsnej skarpie pięknie. Tutaj zdjęcie przed przycinaniem i plewieniem.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
wrobelki 23:20, 04 maj 2016


Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 1134
Ja w swoim ogrodzie mam pare skarp niektóre sama zagospodarowałam, a niektóre "odziedziczyłam" . Jutro jak się uda to zrobię pare zdjęć. Mam porośniętą trawą w której planuje posadzić jakieś ładne drzewka i podsadzić czymś kwitnącym, taką z tarasami i skalniakami, które co prawda z mody wychodzą, ale uwielbiam jak kwitną właśnie doprowadzam je do używalności, taką która jest porośnięta trzemieliną i teraz pracuje nad jedną, która ma być porośnięta barwinkiem. Oj jak to czytam to jakbym na jakieś niezłej górze mieszkała . Generalnie z moją działką mam trochę grubszy problem bo na jej terenie znajduje się szkółka winorośli, której nie da się zamaskować , ale staram się wygospodarować trochę części rekreacyjnej
____________________
wrobelki Ogrodek frontowy
wrobelki 15:36, 05 maj 2016


Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 1134
Udało mi się dodać zdjęcia moich skarp i link w podpisie
____________________
wrobelki Ogrodek frontowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies