Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » NewLife w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

NewLife w ogrodzie

LyraBea 10:05, 20 kwi 2016


Dołączył: 28 cze 2015
Posty: 1240
dominika_
BasiaLT
Anusia
AnnaCh
Dominika11
Agatek

Bardzo się cieszę, że zaglądnęłyście do mnie. Myślałam, że wątek przejdzie niezauważony a tu taka mila niespodzianka. Ja również lecę do Was zajrzeć i się przywitać.
Co do domku, miło mi, że się spodobał. Ja się z moim Edziu (bo tak nazywa się projekt) zakochałam od pierwszego wejrzenia. Projekt kupiłam oczami. Spodobała mi się wizualizacja i już nic innego się nie liczyło. Nawet nie zastanawiałam się czy wnętrze funkcjonalne czy nie. Po prostu chciałam mieć TEN dom. W dobie mody na budowy nowoczesne, proste bryły, na antracyt i biel (które zresztą bardzo mi się podobają), ja marzyłam o domu tradycyjnym, z czerwonym dachem, wykończonym drewnem, kamieniem. Marzenie się zmaterializowało. Teraz przede mną trudniejsze wyzwanie - OGRÓD.
Marzy mi się ogród, w którym znajdzie się miejsce na wiele gatunków nasadzeń. Drzewa poprzetykane krzakami, bylinami, trawami. Może mini zagajnik z brzózek. Z krętą ścieżką, z zawijasami, falistymi rabatami.
Na razie mam rozrysowany prosty projekt z wytyczonym brzegiem rabat dookoła, przy płocie, który niebawem pokażę. Bazuję na okręgach, gdyż najłatwiej mi wtedy będzie samej rabaty wytyczyć. Potem będę go rozbudowywać o kolejne rabaty i z Waszą pomocą zagospodarowywać roślinnością.

A teraz kolejna część mojej historii - marzec, kwiecień 2015 roku.
Z poprzedniego ogrodu wykopałam sporo bukszpanów, różaneczniki, bzy, juki, pęcherznice, jakieś pojedyncze tujowate okazy i trochę innych różności. Musiałam zabrać wszystko naraz, więc czasu miałam niewiele. Chciałam jak najszybciej rośliny posadzić, żeby ich nie stracić. Jak wspomniałam, nawieziony miałam teren tylko wokół domu, więc to tu skupiłam wszystkie rośliny.
I tak, od strony wjazdu (wschodnia część ogrodu) przygotowałam taką robatę:

Wzdłuż podjazdu wygospodarowałam 120cm na nasadzenia:

Po uporządkowaniu wyszło mi tak:

A od wschodu, w zacisznym miejscu umieściłam dosyć leciwe i zmarnowane okazy różaneczników nie wróżąc im za bardzo przyszłości, bo zmasakrowane były niebożebnie podczas wykopywania i transportu.

Potem wróciłam do prac przed domem, od strony ulicy. Zaczęłam sadzić tuje żeby już rosły i kiedyś zasłoniły nas od ciekawskich oczu przechodniów (kiedy one urosną ).
Przy okazji pozdrawiam ze zdjęcia.

c.d.n.
____________________
Beata
Dominika11 10:14, 20 kwi 2016


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
pamietaj nic na siłę - ogród powinien być tworzony z głową, pomysłami i chęcią, a nie, że mają wszyscy to i będę mieć ja

zobaczysz stworzysz swoje indywidualne piękno i to Ty musisz być z ogrodu zadowolona i z usmiechem codziennie na niego patrzeć - a jak inni przy okazji będą chwalić to tylko na + i większą radość
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
achimee 10:43, 20 kwi 2016


Dołączył: 10 sie 2015
Posty: 483
Witaj, dużo pracy przed Tobą, ale pomału się da U mnie podobnie bo ogród też powstaje od zera, zupełnego zera bo wcześniej mieszkaliśmy z teściami i tam nasadziłam sporo roślin... i uporządkowałam dużą część ogrodu, ale nie będę ich zabierać... Lubię oglądać ogrody które powstają niedaleko w podobnym klimacie i strasznie żałuję że nie wszystko da się u nas przezimować.
____________________
Ewa Stylowe Nordowisko
anka_ 11:06, 20 kwi 2016


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Witaj Beatko.
Dom - marzenie. Teraz musisz na spokojnie dopracować ogród, żeby wszystko grało. Jak pisała wyżej Dominika "to Ty musisz być z ogrodu zadowolona i z uśmiechem codziennie na niego patrzeć". Łatwo na forum zgubić swoje 'Ja'. Biegamy po tych wszystkich cudownych ogrodach, podoba się mnóstwo rzeczy ale OGROMNĄ sztuką według mnie jest odnaleźć w tym wszystkim siebie. Znaleźć podpowiedzi mi pasujące, ale na siłę nie kopiowac schematów.

"Marzy mi się ogród, w którym znajdzie się miejsce na wiele gatunków nasadzeń. Drzewa poprzetykane krzakami, bylinami, trawami. Może mini zagajnik z brzózek. Z krętą ścieżką, z zawijasami, falistymi rabatami." Wizję ogrodu Beatko już masz, a to bardzo dużo. Teraz małymi kroczkami z pomocą forum do realizacji.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
MirellaB 16:40, 20 kwi 2016


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Witaj Przychodzę od Magdy - żurawki koniecznie zetnij do zera
Fajnie tylko dwie strony wątku, zaznaczam i będę na bieżąco zaglądała
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
zbigniew_gazda 17:04, 20 kwi 2016


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11154
Cześć Beatko. Pewnie że "dasz radę". Po roślinach za chwilę widać czy są w dobrym miejscu. Domek śliczny macie - marzenie. Nie wiem czy nie za blisko siatki sadzisz tuje. Piszę to z własnej praktyki. Mam tak posadzone, że jest miejsce z tyłu aby kosić trawę kosiarką czy podkaszarką. Chyba że masz inne rozwiązania w planie. Pozdrawiam i udanych koncepcji ogrodowych.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
AnnaCh 19:59, 20 kwi 2016


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Czekam na ciąg dalszy
Beatko widać, że dbasz o rośliny, mają dobrą ziemię, pięknie będzie
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Flower1 20:39, 20 kwi 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 2278
Beata ty nie wiesz ile razy wracam do domu z ogrodu i myśle sobie :"Rzuce to wszystko w diabły..." potem przychodzi ranek ,świeci słoneczko i wszystko przechodzi Fajnie Cie widzieć
____________________
Magda- Wyczaruję ogród*** Wizytówka
LyraBea 10:15, 21 kwi 2016


Dołączył: 28 cze 2015
Posty: 1240
Flower1 napisał(a)
Beata ty nie wiesz ile razy wracam do domu z ogrodu i myśle sobie :"Rzuce to wszystko w diabły..." potem przychodzi ranek ,świeci słoneczko i wszystko przechodzi Fajnie Cie widzieć
Dokładnie wczoraj tak miałam. Zajrzałam do Ogrodowiska i nawet nie miałam siły kilku słów napisać. Kręgosłup już mi odmawia posłuszeństwa i ja wciąż na początku drogi.
Dzisiaj świeci słoneczko, nowy dzień, niebawem idę walczyć dalej a walka to nierówna. Jestem na etapie oczyszczania z kamieni i wyrównywania terenu pod trawnik. Ziemię kupiłam tanio, ale strasznie zanieczyszczona. Po całym dniu przewalania grabiami uzbierałam kilka taczek kamieni i gruzu. Prace posuwają się w ślimaczym tempie a ja opadam z sił. Mam chwile wielkiego zwątpienia czy ogarnę.
____________________
Beata
LyraBea 10:40, 21 kwi 2016


Dołączył: 28 cze 2015
Posty: 1240
zbigniew_gazda napisał(a)
Cześć Beatko. Pewnie że "dasz radę". Po roślinach za chwilę widać czy są w dobrym miejscu. Domek śliczny macie - marzenie. Nie wiem czy nie za blisko siatki sadzisz tuje. Piszę to z własnej praktyki. Mam tak posadzone, że jest miejsce z tyłu aby kosić trawę kosiarką czy podkaszarką. Chyba że masz inne rozwiązania w planie. Pozdrawiam i udanych koncepcji ogrodowych.

Witaj Zbyszku. Cieszę się, że taki weteran ogrodowiska jak Ty do mnie zajrzał. Twoją pasję ogrodową znam od dawna, bo już z dwa lata temu zaczytywałam się na Twoim wątku i troszkę Cię poznałam jeśli można tak to ująć.
Obawiam się, że z tujami masz rację. Posadziłam je w odległości 60cm od siatki i wygląda to dzisiaj tak:

Siatka kiedyś ma być zastąpiona płotem z murkiem, więc będzie masakra. Prawdopodobnie będę musiała tuje przesadzić, ale nie wiem czy w ogóle nie będę części z nich wymieniać, bo jesienią dopadła ich choroba, którą udało mi się zaleczyć opryskami, a mrozy dołożyły swoje i tuje prezentują się nędznie. Na pewno wrócę do nich na wątku. Dziękuję za celną uwagę.
____________________
Beata
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies