Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

Makusia 08:45, 21 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Asiu...fiu fiu....no ale mów jak się sprawuje urządzenie do mielenia gałęzi!
Mały Kaskader z Ciebie, żeby taką wspinaczkę wysokoświerkową uprawiać
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
makadamia 09:00, 21 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
No właśnie - urządzenie sprawuje się bardzo fajnie. Normalnie, cały ten chrust trzebaby było albo zapakować w worki (wyszłoby chyba z 10 sztuk) albo zrobić ognisko. A tak - wyszła bardzo fajna ściółka pod tego świerka zamiast kory.
Muszę jeszcze zajrzeć do Twojego wątku, może mi Toszka odpowiedziała na pytanie, czy takie świerkowe resztki nadają się pod rodki, do wymieszania z podłożem. Trochę kiepsko, że jeszcze nieprzekompostowane, ale nic już na to nie poradzę.

Tymczasem, nie myślcie sobie że tylko po drzewach skakałam.

Byłam nad Zegrzem i zobaczyłam taki widok, który mnie zainspirował do ponownego przemyślenia swojej świerkowej rabaty:


Sprawdziłam, linii kroplujących nie zauważyłam i stwierdziłam, że skoro u nich hosty dają radę pod samymi świerkami, to u mnie irga błyszcząca też powinna sobie poradzić, prawda?

i wymyśliłam coś takiego:


czyli żeby pod samym świerkiem zrobić półkolisty żywopłocik z irgi, od tyłu zamknięty zimozielonymi ostrokrzewami meserwy. tak mnie denerwował ten goły pień ale do tej pory nie miałam na niego pomysłu.
Co teraz sądzicie?
Spróbuję jeszcze machnąć jakiś szkic poglądowy w paincie, dla lepszego zorientowania się.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
wrobelki 09:18, 21 cze 2016


Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 1134
Napracowałaś się przy tych gałęziach, ale warto było bo super to teraz wygląda oj przydałaby się taka maszyna ja w tamtym roku kupiłam odkurzacz do liści który mieli liście i też jestem mega zadowolona kompost super się z tego zrobił A przy moim żywopłocie z winorośli rosnących w kamykach jest bardzo, ale to bardzo pomocny
____________________
wrobelki Ogrodek frontowy
makadamia 09:28, 21 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110


O, mniej więcej tak wyglądałyby podstawowe nasadzenia:
Od tyłu ostrokrzewy wraz z jaśminem, orszeliną i czarnym bzem tworzyłyby ścianę odgradzającą podjazd od ogrodu.
Od przodu, metrowej wysokości żywopłot z irgi osłaniałby pień świerka i nadawał całej tej "rozwichrzonej" rabacie trochę struktury.
Po prawej stronie byłoby stanowisko dla rodków i wrzosów (chętnie bym tam widziała jeszcze jakiegoś berberysa typu "erecta" ale z planu wynika, że już nie ma dla niego miejsca).
Na koniec jeszcze jakieś paprociowo-funkowe wypełniacze.

Co sądzicie?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 09:34, 21 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Wróbelku - na zdjęciach słabo to widać, ale faktycznie wygląd tych świerków bardzo się poprawił.
A odkurzacz ogrodowy też byśmy chętnie przygarnęli. Do ogarnięcia jest nasza działka, moich rodziców i mojej teściowej (tak sobie wszyscy w kupie mieszkamy), więc takie większe zakupy mają uzasadnienie.

Oczywiście, są i minusy: jak tylko patrzę na czyjś projekt działki/domu, to to jest pierwsza rzecz, jaką sprawdzam: czy jest przewidziane odpowiednio duże pomieszczenie gospodarcze na te wszystkie ustrojstwa.
Ludzie, którzy przeprowadzają się z bloków, często nie zdają sobie sprawy, że mała klitka na słoiki i ozdoby choinkowe już im nie wystarczy.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Makusia 09:40, 21 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Asiu, Twój rysunek jak dla mnie wygląda świetnie!
Masz Dziewczyno talent!
Wiesz, że ja się nie znam na roślinach i projektowaniu, ale efekt końcowy potrafię docenić
A ten mi się bardzo (rysunkowy) podoba!
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Toszka 10:19, 21 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
tu masz ogród na inspirację z opisami zestawień (3 części są) i do Tessy zajrzyj, bo ona z gąszczu wyprowadziła ogród na ludzi
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 10:35, 21 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
OMG - jeszcze nie skończyłam wątku Gruszki, w kolejce stoi wątek Miry a tu kolejny watek do zaznajomienia się!
Przyznam się, że jak do tej pory nie udało mi się jeszcze rozwiązać tej kwadratury koła: jak chodzę po różnych wątkach, to nie mam czasu na swój, a jak siedzę na swoim, to siedzę sama, bo mało osób mnie zna (tym bardziej doceniam dziewczyny, które tu piszą - zbiorowy cmok dla wszystkich).

Ale Toszko, nie myśl sobie że wybrzydzam - polecony wątek skrupulatnie przestudiuję (w związku z czym spodziewajcie się znowu zastoju w moim).

Tylko jakbyś mogła mi doradzić, czy te przemielone gałązki i igły ze świerka mogę wrzucić pod rodki. Najbardziej mnie martwi, że one takie świeże są.
I jeszcze pytanie głupiego - dostanę siarkę w centrum ogrodniczym czy muszę gdzieś po necie szukać?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
anbu 15:05, 21 cze 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Asiu fajnie przemieliłaś gałązki, hmm.. taka maszyna przydatna rzecz
____________________
Ania Ogród Ani :)
Toszka 16:41, 21 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Przemielone gałązki trzeba przekompostować i ponieważ Walerek vel doktor Mazan dopiero co o tym pisał to warto przeczytać

Do przyspieszenia kompostowania można użyć roztwór mocznika 5%

Siarkę najlepiej kupować w sklepach rolniczych, ale może i w ogrodniczym dostaniesz
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies