Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie nowego trawnika na starym

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie nowego trawnika na starym

Ania_R 22:34, 27 maj 2016

Dołączył: 27 maj 2016
Posty: 5
Witam wszystkich forumowiczów!


Zakładam ten wątek, gdyż nie udało mi się znaleźć niczego o podobnej tematyce. Otóż w tym roku padła decyzja o usunięciu starego trawnika przed domem. Trawnik zamiast trawy był pełen mchu i chwastów, a poprzednie lato całkowicie go dobiło. Stanowisko słoneczne, praktycznie bez zacienienia, ziemia słaba, raczej piaszczysta...
Zaczęliśmy od opryskania wszystkiego Roundapem (strasznie nie lubię chemii, ale tu chyba nie miałam wyjścia), odczekaliśmy ok 3 tyg aby wszystko wyschło i następnie użyliśmy glebogryzarki. Wygrabiliśmy korzenie i inne chwasty w takiej ilości jaką byliśmy w stanie usunąć (niesamowicie wykańczająca praca...), zgrabiliśmy, wyrównaliśmy ziemią ogrodową + ziemią ogrodową z worków (warstwa niestety max 5-10cm). Trawę posialiśmy następnego dnia (Agroland Babilon - na ziemie suche i piaszczyste). No i.....porażka!
Po 2 tygodniach trawa wzeszła w max 5% za to wspaniale wybiła się komosa i chwastnica w zatrważających ilościach!! Praktycznie cały "trawnik" pokryty jest tymi dwoma gatunkami


Co robić? poradźcie proszę!

Dlaczego ta trawa nie wzeszła?
Jak zakładaliśmy pierwszy trawnik, to nie wkładaliśmy w to tyle wysiłku, czasu i pracy, zastosowaliśmy zwykłą uniwersalną trawę i jakoś to wyrosło, a teraz jak patrzę na mój "trawnik" to aż mi się płakać chce...
Czuję, że będzie powtórka z rozrywki, ale jeśli mam to robić raz jeszcze, to chciałabym to zrobić prawidłowo i choć na późną jesień cieszyć się trawnikiem.

Z góry dziękuję za każdą poradę!

AsiaK_Z 08:14, 28 maj 2016


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
A co do trawy... na moją dość długo czekałam. Dopiero po 2 tygodniach pojawiły się jakieś kłoski. Koniczyna też i jeszcze jakieś dziadostwo, ale nie w takiej ilości
Może nawieziona ziemia miała te niespodzianki
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
Gardenarium 08:25, 28 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Teraz to tylko TAIFUN 360SL i sianie od nowa. Już bez dostarczania nowej ziemi z niespodziankami.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ania_R 10:00, 28 maj 2016

Dołączył: 27 maj 2016
Posty: 5
Dziękuję za szybką odpowiedź!
A co z obumarłą roślinnością po pryskaniu? Mam ją wygrabić?

Jeszcze kilka pytań:
- ziemia ogrodowa z worków podlana wieczorem rano była sucha jak wiór... może z czymś wymieszać, żeby wilgoć się dłużej utrzymywała?
- wydaje mi się, że mieszanka traw również była źle dobrana - jaka byłaby odpowiednia na te warunki, które są u mnie? zależy mi na trawniku gęstym, mocno użytkowanym przez dzieci.
- jak długo mam odczekać po zastosowaniu oprysku, by móc na nowo siać?

Gardenarium 10:03, 28 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najlepiej przekopać lekko, ale boję się, że znowu wyjdą na wierzch nowe nasiona i wzejdą chwasty, oprysk bowiem nie działa na nasiona
Jeśli przekopać to znowu odczekać czy wzejdą, jak wzejdą - wyrwać ręcznie.

Ziemia była torfem, nie ziemią, z niczym nie mieszać, po prostu zraszać aby stale było wilgotno po wysianiu traw

mieszanka "sport"

Jak długo odczekać? przeczytać instrukcję na ulotce od herbicydu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ania_R 15:43, 28 maj 2016

Dołączył: 27 maj 2016
Posty: 5
Bardzo dziękuję za pomoc!

Szykuję się do walki
jankosia 09:31, 31 maj 2016


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 3124
Ja tu widzę głównie lebiodę. Ona zawsze wyjdzie pierwsza, ale to jednoroczna roślinka i jeśli się nie dopuści do wysiewu to po zimie jej nie będzie. Czytałam natomiast gdzieś że jej nasiona potrafią przeczekać w ziemi 50 lat (!) na wykiełkowanie. Za krótko po pieleniu ziemia odleżała i one skorzystały. Ja bym tak jak Danusia radzi płytko przekopała albo nawet haczką wzruszyła. Chwasty tak podważysz i jak zostaną na powierzchni to po dwóch dniach będą do łatwego wygrabienia. A potem to już można normalnie zwałować, wyrównać, znowu zwałować i siać
P.S. Ja jak chcę mieć lebiodę na wiosnę to wystarczy że gdzieś przekopię i zostawię
____________________
Monika. Gdybym tylko mogła nie wychodzić z ogrodu...
sylcia 09:32, 31 maj 2016


Dołączył: 09 kwi 2015
Posty: 14
Witam
Chcę od nowa założyć trawnik- stary jest zaniedbany, poprzerastany chwastami ( gł mniszek,ale tez maki i inne), nierówny- bo były wyrywane korzenie ( stare świerki) i moje pytanie czy przed przekopaniem ( planuję glebogryzarką) muszę spryskać ten trawnik jakimś środkiem chwastobójczym ( np. randapem) czy wystarczy , ze wszystko przekopię- nie bardzo mam ochotę na pryskanie chemią-mam małe dzieci, pzoa tytm wokoło rośnie parę dużych tuj i nie chciałabym ich rownież zniszczyć razem z chwastami- a może trzeba tę stara darń najpierw zerwać?( czy kopać razem z darnią?)- za 1-2 tyg bede kładła nową kostke i chciałabym te działania przeprowadzic przed położeniem tej kostki
dziękuje za wszystkie rady
____________________
Gardenarium 10:46, 31 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz przekopać widłami szerokozębnymi i wybrać korzenie i całe chwasty. To będzie najbardziej skuteczny sposób. Ich przekopanie, a tym samym gdy znajdą się pod ziemią, potem wyjdą z trawnika i będzie kłopot. Pocięcie spowoduje również wyrastanie w terminie późniejszym w dodatku ze zwiększoną siłą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
szyfry 19:37, 06 cze 2016

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 20
Witam,

Chciałbym założyć nowy trawnik na obecnym czymś co jest trawniko-podobne. Moim problemem jest to, że
trawa została posadzona praktycznie na piasku co niestety jej nie sprzyja. Podlewania, nawożenia niestety nie dają zbyt wiele, a trawa wygląda dobrze tylko w miejscu gdzie był dowieziony kawałek dobrej ziemi. Mój plan na teraz to dowiezienie warstwy 10 cm ale wcześniej przekopanie glebogryzarką i posianie trawy barenburg watersaver. Czy tak można ? Czy lepiej rozsypać ziemię na starym i w ten sposób posadzić nową ?

Wiem, że temat był wałkowany ale myślę, że każdy przypadek może być inny Dziękuję za porady.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies