Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie nowego trawnika na starym

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie nowego trawnika na starym

Fuks 10:34, 20 sie 2016

Dołączył: 20 sie 2016
Posty: 1
Witam,

mam trawnik założony wiosną zeszłego roku, w tej chwili wygląda niezbyt dobrze, jest w półcieniu, miejscami są puste placki (max 5x5 cm), ziemia jest bardzo twarda, na trawniku jest sporo mchu, jest podlewany automatycznie w nocy przez 30 minut. Mam wysianą mieszankę Professional do cienia. Z mieszanki nie jestem zadowolona, chciałam Barenbrug, ale ogrodnicy mnie zapewniali, że ta też będzie doskonała (przed domem w słońcu mam Barenbrug Water Saver i przyrost trawy jest o wiele mniejszy = znacznie mniej koszenia).
Z tego co się orientuję, muszę pewnie zrobić aerację i do ziemi dodać trochę piasku (czy kupuje się jakiś specjalny piasek?, w jakiej ilości go dodać?). Mam też inne pytanie, jako, że nie jestem zadowolona z mieszanki, którą mam, to czy mogę w puste miejsca dosiewać trawę Barenbrug, czy jestem już skazana na Professional, a jedyna opcja zmiany trawy to założenie trawnika od nowa?

Dziękuję za każdą informację.
Krzysiek_97 12:34, 29 gru 2016


Dołączył: 27 gru 2016
Posty: 130
Wiatm,

mam trawnik założony już jakieś 3 lata, ale jest bardzo zniszczony przez robienie nowej elewacji, jest dużo chwastów i wogóle są łyse placki. Jest brzydki i nieatrakcyjny jeszcze na dodatek przed domem. wizytówka każdego ogrodu.
I pisze o doradzctwo bo na wiosne chce założyć nowy trawnik i chce się dowiedzieć w jaki sposób go założyć:
- chciałem tą starą darń przekopać tak jak jest a nawierzch posiać nową trawę, ta stara trawa się by chyba rozłożyła i powstał by kompost to na + by wyszło,
-czy mam tą trawę wywalić i może myslalem żeby dać obornika kurzego i wszystko przekopać,

Pomóżcie prosze co robić !
Gardenarium 12:42, 29 gru 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pokaż zdjęcia jak trawnik wygląda.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Krzysiek_97 16:38, 29 gru 2016


Dołączył: 27 gru 2016
Posty: 130
Gardenarium 17:36, 29 gru 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeśli nie ma chwastów i jest równo, a poziom trawnika dobry - wystarczy regeneracja tego co jest.

wg tych wskazówek , najpierw wertykulacja.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/291-latwe-ogrodnictwo-jak-zrobic-wertykulacje-trawnika

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/383-naprawa-trawnika-po-zimie-dziury-laty-i-poszarpane-krawedzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Krzysiek_97 17:56, 29 gru 2016


Dołączył: 27 gru 2016
Posty: 130
Dziekuje za doradztwo
Gardenarium 17:59, 29 gru 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Oprócz forum jest ważna strona główna, gdzie są artykuły skondensowane bez niepotrzebnego gadania. Czytaj je, szukając pod tagami (popularne słowa kluczowe)i. Są z prawej strony na samym dole pod Facebookiem słowa kluczowe.Np trawnik

http://www.ogrodowisko.pl/tag/trawnik

Po to stworzyłam Ogrodowisko

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Krzysiek_97 21:28, 29 gru 2016


Dołączył: 27 gru 2016
Posty: 130
Dziękuje że mnie pani tak naprowadza, ucze się cały czas
Przechol 22:30, 02 maj 2017

Dołączył: 17 kwi 2017
Posty: 9
Mam trawne zasiana przez dewelopera na ziemi na garazu 30-40 cm. Pisze, ze to ziemia bo nie wiem co to do konca jest. Po wyrosnieciu trawy (to pierwsze miesiace) ziemia sie troche ustabilizowala, ale powiedzialbym ze byla dosc grzaska zwlaszcza po deszczu dosc blotnista. Chyba ziemia z budowy czyli piasek, glina itd. Po nadejsciu slonecznych dni lekko opadla i sie ustabilizowala. W plackowate miejsca posypalem ziemi ogrodowej z worka (przypruszylem zeby byly czarne) przegrabilem i dosialem i znowu przysypalem zeby przykryc ziemia ogrodowa. Podlalem. Teraz mysle o miejscach gdzie przydalaby sie wyrownanie i mam dylemat czy te miejsca przekopac i wywalic to co tam jest czyli paromiesieczna trawa i dosypac ziemi ogrodowej i dosiac trawe i przysypac czy moze na te trawe co ma pare mies. dosypac te 4 cm (zakrycie dolka 1x1m) ziemi i dosicac trawe znowu przysypujac z wierzchu ? Moze z dosiewaniem tez odczekac po ktorejs z tych operacji?

Moze trzeba jakies sznurki porozkladac na calym ogrodzie i wtedy rownac ? Jak to sie wogole robi dokladnie zeby poziom byl ok ?

Zdjęcia przed odbiorem i po:














Gardenarium 10:19, 03 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Z opisu wynika, że deweloper, jak to deweloperzy - zrobił trawnik po najmniejszej linii oporu, czyli na "odwal". Nasypał, posiał i z głowy. Niech się Pan Przechol martwi . To bardzo częste postępowanie. Komu by się chciało właściwie przygotować glebę? Przekopać, odchwaścić, wyrównać? A potem dopiero siać.

Poziom trawnika przy płytach jest zbyt nisko, za mało ziemi, można się przewrócić.
Widoczny gruz, zapewne ziemia pobudowlana z innego miejsca zgarnięta, bo akurat brakowało.

Jak chcesz być bardziej dociekliwym to daj próbkę do zbadania, powiedzą czy to martwica czy coś odżywczego zawiera. A jak ci się nie chce, to nawieź kompostu,czy próchnicy, ukorzeniacza czy czegoś innego żyznego podłoża, przekop jeszcze raz wszystko i dopiero od nowa siej.

Całkiem sympatyczny ogródek, warto o niego zadbać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies