Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie nowego trawnika na starym

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie nowego trawnika na starym

maczo1982 20:33, 26 kwi 2020

Dołączył: 25 kwi 2020
Posty: 2

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Zakładanie trawnika na starym


Witam,
Czytałem trochę na forach ale chciałbym żeby ktoś mnie pokierował krok po kroku co zrobić. Chodzi o to że mam plac nierówny, placki, chwasty na trawie. Chciałbym pozbyć się tych nierówności to jest pozbyć się obecnej trawy,wyrównać teren i założyć nową bez nawożenia ziemi. Proszę o pomoc.
Załączam zdjęcie jak wygląda to obecnie.

Może jeszcze tylko pytanie jakie sprzęty będą mi potrzebne i w jakiej kolejności i czy jest możliwośż założenia siatki na krety. Zaznaczam, że wszystko chcę wykonać ręcznie.
Gardenarium 20:35, 26 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest możliwość założenia siatki, trzeba zdjąć wierzchnią ziemię, położyć siatkę i nasypać ziemi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mazik302 21:33, 26 kwi 2020

Dołączył: 11 sie 2015
Posty: 17
Mam zamiar założyć nowy trawnik na starym. Stary nie jest najgorszy, ale do ideału daleko. Jest dosyć nierówny, trochę powyżej obrzeża kostki, co słabo wygląda. Zam zamiar zebrać maszyną darń 2-3cm, wszystko wyrównać, zasiać, i przesypać ziemią z worków. Co o tym myślicie?
Laguna 18:37, 07 maj 2020

Dołączył: 07 maj 2020
Posty: 5
Dzień dobry. Jestem kolejna osoba, która popełniła błędy przy zakładaniu trawnika.
Miałem 5 letni zaniedbany trawnik. Zamówiłem glebogryzarke separacyjna. Dlaczego separacyjna? Podobno po jej użyciu ziemia miała być gotowa pod sianie trawy. Tak tez mi powiedział Pan, który wykonał ta czynność. Zrobiłem jak on mówił. Czyli posiałem trawę, zwalowalem i podlewalem kilka razy dziennie żeby nasiona nie wyschły. Efekt jest taki, ze stara trawa i tak miejscami się przebiła (ma już około 10-15cm). Nowa wschodzi bardzo powoli 2-4cm. Minęły już 4 tygodnie. Wiem było zimno. Trudne warunki do wzrostu trawy. Bardzo dużo pustych miejsc.
Moje pytanie brzmi: co teraz zrobić? Poczekać aż nowa osiągnie 10 cm i zrobić dosiewke? Jak tak to jak ta dosiewke wykonać? Użyć wertukulatora minimalnie naciąć darń, przy użyciu siewnika zasiać trawę i przysypać piaskiem (nie torfem), tak jak było proponowane we wcześniejszych postach?
Laguna 10:49, 08 maj 2020

Dołączył: 07 maj 2020
Posty: 5
Bardzo proszę o opinie i tym samym pomoc. Czy da się coś z tym teraz zrobić?
Gardenarium 22:54, 04 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
DawidKom napisał(a)
Dzień dobry,
bardzo poproszę Was o poradę w kwestii założenia nowego trawnika.
Obecnie ogród wygląda tak jak na zdjęciach. Są pewne nierówności, ale nie jakieś duże. Stara trawa a wśród niej dużo chwastów.W niektórych miejscach jesienią została rozplantowana ziemia dla wyrównania nierówności. Wyrastają na niej chwasty.
Zamierzam skosić trawę jak najniżej, a następnie przejechać glebogryzarką separacyjną. Z teorii wiem, że ona zakopie drobne kamienie, grubsze korzenie i darń na głębokości ok. 10 cm i przysypie przesianą ziemią.Następnie wyrównanie i walcowanie.
Tydzień temu opryskałem trawnik starane na chwasty dwuliścienne. Minimalne efekty są widoczne, ale mniej niż się spodziewałem. Być może dałem mniejsze stężenie.
Czy ktoś miał do czynienie z glebogryzarką separacyjną użytą na zachwaszczony trawnik? Czy poradzi sobie ona z tymi chwastami i darnią, zakopując je tak, by na powierzchni wzeszła ładna trawa? Czy też po jej zastosowaniu i posianiu trawy, wpierw wzejdą chwasty i wypełnią cały ogród?









Raczej to nie wyjdzie, bo pocięte chwasty wieloletnie wylezą w nowym trawniku. Może gdyby był z rolki - to wtedy może się udać od razu. A przy sianym musisz walczyć znowu z chwastami. Z dwuliściennymi się da, ale niepożadane trawy - będzie nie do usunięcia, albo ręczne usuwanie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
DanielES 22:58, 04 maj 2021

Dołączył: 09 maj 2020
Posty: 52

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Nowy trawnik na starym zachwaszczonym - przeniesiony

Ja zrobiłem dokładnie tak jak Ty. Glebogryzarka pięknie przekopała ziemię i po jej przejeździe nie było ani śladu starej darni i chwastów. Po posianiu trawy trochę chwastów odbiło ale po kilku koszeniach zniknęły. Teraz w drugim roku po posianiu trochę odbijają ale w najbliższym czasie postaram się popryskac jakimś chwastoxem . Pozdrawiam i powodzenia
DawidKom 09:46, 06 maj 2021

Dołączył: 04 maj 2021
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)


Raczej to nie wyjdzie, bo pocięte chwasty wieloletnie wylezą w nowym trawniku. Może gdyby był z rolki - to wtedy może się udać od razu. A przy sianym musisz walczyć znowu z chwastami. Z dwuliściennymi się da, ale niepożadane trawy - będzie nie do usunięcia, albo ręczne usuwanie.

Dziękuję za odpowiedź. Trawnika jest dość sporo, jak na ręczne przekopanie szpadlem.Rozumiem, że wjechanie tutaj glebogryzarką(nieseparacyjną), to również kiepski pomysł, bo zmieli wszystko razem i zakopie.
Czy usunięcie darni na głębokość ok. 2-3 cm a następnie przekopanie zwykłą glebogryzarką i wygrabienie to dobre rozwiązanie? Jakich narzędzi użyć w tym przypadku (chwasty, niepożądane trawy) i w jakiej kolejności by sobie pomóc, a nie przekopywać wszystkiego ręcznie?
Gardenarium 23:14, 06 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zugorować teren, usunąć chwasty, jak? są dwa sposoby - mechanicznie i ręcznie, nie wiem jakimi narzędziami. Jakimikolwiek, aby skutecznie.
Przykryć teren szczelnie czarną folią, chwasty przy słonecznych dniach się "ugotują".
Potem zdjąć folię.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
PrzemekJot 16:46, 11 maj 2021

Dołączył: 11 maj 2021
Posty: 2
Dzień dobry,
Mam przed domem teren, około 250 m2. W tamtym roku w czerwcu został cały talerzowany, zaorany i przejechany bronami. Zostało wszystko wybrane z ziemi, stare korzenie, kamienie i inne takie. Później teren został zwalcowany, przegrabiony i zasiana trawa z biedronki i wysiane ziarna kwiatów. Codziennie był podlewany przez dwa tygodnie. To co wyrosło zostało skoszone we wrześniu dwa razy, kosiarką spalinową. W tym roku skosiłem raz i sobie wszystko rośnie.
W tym roku planuję ogrodzić teren i założyć elegancki trawnik. Mam dużo zagłębień w terenie więc muszę nawieźć ziemi.
Załączam zdjęcia poglądowe.
Czy jak wszystko znowu przeoram, zwlacuje i dowiozę ziemi, oczywiście odpowiedniej pod trawnik i wysieje go, to wykonam odpowiednie prace?
Czy może mój pomysł jest zły?

PS. Nie mogę oddać zdjęć.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies