Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jak feniks z popiołów

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak feniks z popiołów

DorKa 07:57, 06 lut 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
wiklasia napisał(a)
Dorka - gdzie ja taka zdolna bym sama takie cudniaste nartki zmajstrowała?
Co najwyżej dwójkę cudownych dzieciaków mi się udało (ale to też nie sama zmajstrowałam)
na wyprzedaży ze sklepu A_ _ I -tam dorwałam narty, nie dzieci


To tak ja ja ( cudowną dwójkę mam na myśli ) choć bywają dni ,że chętnie bym je zareklamowała
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Makusia 18:24, 13 lut 2019


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Hello, hello
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
wiklasia 23:38, 15 lut 2019


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Wiosna idzie!
Makusia ożyła !
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
wiklasia 19:53, 16 lut 2019


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Poszłam i ja za ciosem.
Wiosenne temperatury za oknem skłoniły mnie by wziąć sekator w dłoń i zrobić postrzyżyny rozplenicom, sesleriom, miskantom, imperacie i hortensjom.
Dostało się i wrzosom.
Wątpliwości mam tylko co do stipy - ciąć czy tylko wymodelować, znaczy się wyczesać?
I Nigry - kiedy pierwsze wiosenne postrzyżyny?
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Gruszka_na_w... 20:14, 16 lut 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22052
wiklasia napisał(a)
Poszłam i ja za ciosem.
Wiosenne temperatury za oknem skłoniły mnie by wziąć sekator w dłoń i zrobić postrzyżyny rozplenicom, sesleriom, miskantom, imperacie i hortensjom.
Dostało się i wrzosom.
Wątpliwości mam tylko co do stipy - ciąć czy tylko wymodelować, znaczy się wyczesać?
I Nigry - kiedy pierwsze wiosenne postrzyżyny?


Stipy ciachnęłam na najbardziej słonecznych stanowiskach. Drzewka tnie się od stycznia. Nigry możesz ciąć.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
wiklasia 20:18, 16 lut 2019


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Haniu - dziękuję za szybkie informacje.
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
wiklasia 15:40, 24 lut 2019


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Haniu sekator już miałam w dłoni by zrobić postrzyżyny Nigrom, ale zajrzałam sobie do internetu jak najlepiej ciąć (w którym miejscu, o ile itp. ) i wyczytałam, że zalecają ciąć dopiero w czerwcu po kwitnieniu, bo teraz jak się tnie to drzewa soki puszczają, a to je bardzo osłabia no i zamarłam z tym sekatorem w dłoni.
Klona dzikiego ojciec dzieci moich(ODM) tydzień temu ciął (Toszka zalecała pollarding) i jak wczoraj na niego patrzyłam to cały zasmarkany - klon nie ODM - znaczy się soki poszły z miejsc cięcia, zamarzły i klon wygląda jakby miał katar.
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Gruszka_na_w... 20:08, 24 lut 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22052
Klony i brzozy to najbardziej podatne na ożywcze działanie słońca drzewka. Je trzeba ciąć albo latem albo w styczniu. Wystarczy parę słonecznych dni z temperaturami nieco powyżej zera i już im ruszają soki. W miejscu ciecia- płaczą.
Drzewka owocowe tnie się też wcześnie i nie zaburza to procesu kwitnienia. Pąki kwiatowe formują się na tzw. krótkopędach, a te ożywiają się pod wpływem cięcia. W kolejnych latach kwiatów będzie więcej.
Inne reguły obowiązują przy cięciu krzewów. Teraz tnie się te, które kwitną latem. Te, które kwitną wiosną tnie się zaraz po kwitnieniu (forsycje, tawuły, jaśminowce, krzewuszki).
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
anbu 20:28, 24 lut 2019


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Ja tam ogoliłam Nigry wczoraj
W tamtym roku też je cięłam jakoś na przełomie lutego/marca i kwitły mi bez problemu
____________________
Ania Ogród Ani :)
eVka 21:04, 24 lut 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
anbu napisał(a)
Ja tam ogoliłam Nigry wczoraj
W tamtym roku też je cięłam jakoś na przełomie lutego/marca i kwitły mi bez problemu

Goliłaś nigry? Jak je cięłaś? Mam młode drzewka, przycięłam każdy pęd ale nie wiem czy dobrze.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies