Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogropole- jeszcze nie ogród, ale już nie pole

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogropole- jeszcze nie ogród, ale już nie pole

AniMa 14:30, 11 wrz 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
Toszka napisał(a)
Popatrz na powyższe zdjęcie:

Schodkowy efekt jest słabo widoczny, bo różnice pomiędzy szerokością rabat są niewielkie co przy tak sporym ogrodzie ma kluczowe znaczenie wizualne.

Nie krytykuję, a raczej prowokuję do analizy, przemyśleń i dyskusji.

Obecne schodkowe rabaty miały by piorunujący efekt przy wąskim ogrodzie, gdzie z bliska widzisz przejścia. W obecnej formie wygląda to mocno dziwnie... Chcę powiedzieć, że na rabacie horyzontalnej efekt niknie, rozmywa się i stwarza dziwne wrażenie. Gdyby ten sam układ dać na bocznej ścianie ogrodu to uzyskasz zgoła inną optykę.

Przede wszystkim brakuje pleców i wyraźnych dominant zamykających przestrzeń.
Schodki powinny być zaznaczone nasadzeniami, bo widzieć będziesz je z poziomu, a nie z lotu ptaka. Dlatego linie horyzontu warto projektować w pionowych/kaskadowych nasadzeniach.

Jeszcze jedna rzecz jaka mi wizualnie przeszkadza: owa rabata jest oderwana od boków. Nie tworzy spójności z prawą i lewą stroną. To są pułapki projektowania z góry kształtu rabat bez planu nasadzeń.
Papier przyjmie wszystko, ale często w realu nie ma to przełożenia.
Zwłaszcza lewa strona nijak kompozycyjnie ma się do prawej. Jest dziwnie nieproporcjonalna.
No dobra, ty rzucasz, a ja się uchylam na boki Wal tymi pomidorami. Poduszkę w garści już mam


Tak rzucałam pomidorem, że siebie w głowe trafiłam....
Cieszę sie, że tu jestem bo w zeszłym roku wydawało mi się, że tak będzie dobrze i tak rabaty wydzieliłam, w tym roku mi nie pasowało i dlatego zdjęcia w końcu wrzuciłam. Wystraczyło, że mnie oświeciłaś i napisałaś o odwrotnym ułożeniu i już wiem o co chodzi. Faktycznie nie siedzę na balkonie i tylko z góry ogrodu nie oglądam....
Strasznie mi to teraz nie pasuje i mam nos na kwintę...
Głowa mi paruje....jeszcze ten nieszczęsny basen - na weekend robi wylot na strych
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
AniMa 14:33, 11 wrz 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
....Ale ...ziemia w miarę mokra, sil po chorobie troszke mam - więć biorę widły i idę na ogród...podpowiedzcie tylko dobre kobiety od czego zacząć????


A i jeszzce jedno: od strony sąsiada z sadem są posadzone różne iglaki: świerki, serby, sosny....nie są duże bo bałam się, ze sąsiad od razu mnie prześwięci za to, ze mu światło do sadu zasłoniłam....a tak to sobie powolutku rośnie. Za 10 lat może nie bedzie mial siły mnie ganiać Zrobię dzisiaj jeszcze zdjęcia
Na razie całą tylna rabate traktuję jako przechowalnik i rozmnażalnik
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
nawigatorka 15:31, 11 wrz 2017


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Jest taka teoria ze trawnik powinien zajmować 10% ogrodu i cos w tym jest czyli. Ja będę go miała kiedyś 310m2? fajnie
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
AngelikaX 18:00, 11 wrz 2017


Dołączył: 02 mar 2015
Posty: 7209
Ja póki trawnika mam 250m2 na działce mierzącej 1300m2

Ania, jak będziesz rozmyślać nad umiejscowieniem basenu to taka moja drobna uwaga, aby był w miarę blisko domu - tarasu... by z tarasu czy z salonu można było mieć oko na dzieciaki jak z niego korzystają
____________________
Na zielonej... trawce :) *** Wizytówka
JoannaDe 18:53, 11 wrz 2017


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Przyszłam akurat na rozmowę o trawniku. Dziewczyny dobrze prawią Jak najmniej trawnika. Ja mam prawie polowe działki (1200m²) zatrawioną i klnę za każdym razem jak muszę to kosić.

Im mniej trawnika tym więcej miejsca na chciejstwa

____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
AniMa 07:30, 12 wrz 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
nawigatorka napisał(a)
Jest taka teoria ze trawnik powinien zajmować 10% ogrodu i cos w tym jest czyli. Ja będę go miała kiedyś 310m2? fajnie

Czyli u mnie odejmując powierzchnię, którą zajmuje dom - ok 110 m2? Oj.....
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
AniMa 07:33, 12 wrz 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
AngelikaX napisał(a)
Ja póki trawnika mam 250m2 na działce mierzącej 1300m2

Ania, jak będziesz rozmyślać nad umiejscowieniem basenu to taka moja drobna uwaga, aby był w miarę blisko domu - tarasu... by z tarasu czy z salonu można było mieć oko na dzieciaki jak z niego korzystają

Czyli trzymasz się zasady 20%
Z jeddenej strony chcieliśmy mieć trochę oddalony basen od tarasu, aby wesołe mokre golasy nie wbiegały nie niego prosto z wody....Moje dziewczyny już większe i w miarę rozsądne - chyba
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
AniMa 07:38, 12 wrz 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
JoannaDe napisał(a)
Przyszłam akurat na rozmowę o trawniku. Dziewczyny dobrze prawią Jak najmniej trawnika. Ja mam prawie polowe działki (1200m²) zatrawioną i klnę za każdym razem jak muszę to kosić.

Im mniej trawnika tym więcej miejsca na chciejstwa


Kosić trawnik...kosiłam tylko raz i to tylko przez 5 minut - jak eM złamał rękę i miał śruby powkręcane....ale jak zobaczył, że kosiara mnie ciągnie i na boki rzuca... to założył rękę na temblak i sam kosił...Ja tylko worek opróżniałam To jego domena.
Natomiast nic a nic palcem nie ruszy przy plewieniu....a tego mimo, że jeszcze za mało - i tak jest sporo...
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
AniMa 07:44, 12 wrz 2017


Dołączył: 23 cze 2016
Posty: 4999
Wczoraj u nas lało i zdjęć nie porobiłam, zdążyłam tylko połamany przez kota 1 krzaczek rozchodnika podzielić....
Siedziłam potem przy drzwiach tarasowych i na zmianę się na siebie wkurzałam (jak jak mogłam tam basen wstawić????) i dołowałam (jak go teraz przenieść?????) Poza tym kształt nowych rabat....Drineczek z lekka pomógł....
Potem siedziałam cały czas na pintereście....nic mi teraz nie pasuje.....buuuuu

Dzisiaj idę do kącika Grzecznie będę kontemplować...
____________________
Ania Ogropole-jeszcze nie ogród ale już nie pole
Toszka 08:10, 12 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aniu, spokojnie - każda z moich rabatek (trudno rabaty robić w ogrodzie 6m szerokim) rodziła mi się 9 miesięcy Gwarantuję, że przez zimę wspólnymi siłami stworzymy piękny plan.
Teraz jesteś w cudownym punkcie (to właśnie są pozytywy w negatywach!), bo wiesz co jest źle. Są ogrodnicy, którzy latami tego nie widzą - a ty to już widzisz

Basen
To trudny aranżacyjnie sprzęt, bo w praktyce stoi tylko 2 miesiące, a miejsca potrzebuje. A latem rodzina potrzebuje basen - sama wiesz ile radochy daje.
Teraz sztuką będzie tak zaplanować miejsce, aby to miejsce konstruktywnie wykorzystać przez pozostałe 10 miesięcy.

Rabaty poszerzymy. Zaplanujemy. Pobawimy się perspektywą i zaplanujemy ciekawy ogród
Podnieś się z klęczek, popraw koronę, otrzep spódnicę i kup sobie kilka butelek dobrego wina na zimowe wieczory... aaaa i jeszcze dobre ołówki, gumki i duzo papieru w kratkę i milimetrowy...miarkę masz?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies