Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Pierwszy (nie)Wielki - projekt

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Pierwszy (nie)Wielki - projekt

MartaCho 15:12, 26 maj 2020

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2172
TAR napisał(a)


mam, sadzony w ub. roku niestety padł tej wiosny od przymrozkow, tylko jedna galazka zielona, reszta do wyrzucenia. na szczescie drzewko nie bylo wielkie i drogie wiec bez zalu w zamian dam cos innego, przeniose w to miejsce Heptacodium, które w sumie u Asi rowniez by pasowalo. Uwielbiam je za bezproblemowosc, ani nie przemarza ani robale nie żreja, ma podobne liscie do dereni kousa, kwitnie pod koniec lata i we wrzesniu bardzo delikatnymi bialymi kwiatkami. świetne drzewo. Przez wiekszosc wegetacji ma jasnozielone liscie pod koniec lata ciemnieje. U mnie na miejscu typu patelnia i w przeciągu.


Dzięki za info! Dobrze wiedzieć. U mnie też patelnia i przeciąg, więc poszukam go i ja
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Kasya 22:34, 26 maj 2020


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41972
Johanka77 napisał(a)


Oba prześliczne, tylko ta czerwień...

Ja bym posadziła w takim razie milorzaby... nawet ze 3, takie z odmiany podstawowej, maja fajny pokroj, dosc luźny A dodatkowo łatwo i fajnie można je podcinać żeby nie były zbyt szerokie chociaż i tak nie są
Albo 1 ładnie uformowana glediczja sunburst, takie drzewko o sawannowym pokroju, sliczna jako soliter na duzym terenie
Jak dla mnie to konieczne są drzewa bo będzie ciężko korzystać z ogrodu
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Magara 00:37, 27 maj 2020


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6662
Johanka, no trochę udało mi się doczytać wstecz bardziej
Na doradzanie to ja się nie piszę, bo ja doświadczenie mam zerowe, ale napiszę co napiszę To tak trochę jako wyrzut sumienia, że nijak nie mam czasu żeby cały wątek przejrzeć
Ambrowca mam od roku (dosłownie, rok temu sadzony tak dysk google dziś powiedział) - wiele nie przyrósł ale wszystko przed nim, ładnie się przebarwia (mógłby ładniej - jesienią kolory czerwony i pomarańczowy mnie akurat cieszą, w sezonie - zęby bolą) - jak to wielkie urośnie nie mam pojęcia i się nad tym nie zastanawiam bo i tak nie dożyję posadziłam między sosnami, bo tam mam "rabatę" - może i nieszczególnie pasuje ale wiem, że sosny będą coraz bardziej goleć od dołu, same pnie z nich zostaną na widoku, i w sam raz tam będzie miejsce, żeby on sobie rósł w siłę i zasłaniał drogę, a taki mu został cel postawiony
Tulipanowca też mam, a jakże w postaci patyka, ale słodziak jest i te młode listki biją wszystkie inne młode listki na głowę Też się nie zastanawiam nad jego wzrostem z powodów j/w
Klona shirasawy aureum też mam, a co U mnie od jesieni, w półcieniu, ma się dobrze, pięknie świeci teraz w tym miejscu Z moich obserwacji - klony za patelnią nie przepadają, ale tu pewnie szereg wszystkich możliwych czynników ma znaczenie
A w tym miejscu, które pokazujesz to ja bym magnolię widziała - wiem, że nie rozważasz bo wygwizdowo, ale...
P.S. ja z tych co krótko i zwięźle pisać nie umieją
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Johanka77 08:05, 27 maj 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
TAR napisał(a)


tak szczerze, to moim zdaniem żaden z nich nie nadaje sie na wygwizdowo, ambrowce i miłorzęby nie lubia przewiewów, Shirasavum dodatkowo na sloncu przypali. laska szukaj dalej.
moj poprzedni ogrod byl podobnie jak twoj taki miedzypolny, ile drzew pochowałam to moje. klon palmowy nie przezył żaden, ani magnolia. tylko brzozy, graby, głogi, tamaryszki, kruszyny i wiązy.

moze pasowałby jeszcze tamaryszek, nie jest nachalny i po kwitnieniu azurowy zielony.


Kasia73 napisał(a)

Mam ambrowca wiatry mu nie straszne

mrokasia napisał(a)
Asiulka, widzę że Cię ciągnie do limonkowo/żółto listnych. Muszę Cię zmartwić - większość w pełnym słońcu będzie przypalana... Klon dodatkowo nie wytrzyma wiatrów.



Magda70 napisał(a)
Klon ginnala wytrzymuje jak na razie. Nad jeziorem wietrznie jak diabli.



amatorodniczka napisał(a)
Polecam miłorząb - u mojej mamy rośnie już dobre 10 lat, nie rośnie tak drastycznie, szybko, że rozsadzi Ci skarpę (myślę..) a jest ładny i efektowne ma listki


Kasya napisał(a)

Ja bym posadziła w takim razie milorzaby... nawet ze 3, takie z odmiany podstawowej, maja fajny pokroj, dosc luźny A dodatkowo łatwo i fajnie można je podcinać żeby nie były zbyt szerokie chociaż i tak nie są
Albo 1 ładnie uformowana glediczja sunburst, takie drzewko o sawannowym pokroju, sliczna jako soliter na duzym terenie
Jak dla mnie to konieczne są drzewa bo będzie ciężko korzystać z ogrodu



Dziewczyny bardzo cenna dla mnie ta Wasza ożywiona dyskusja.
Są za i przeciw, u jednych dają radę, u innych nie.

Widzę, że jednak klon odpada i córa bardziej skłaniam się w stronę Miłorzębu.
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 08:06, 27 maj 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Roocika napisał(a)
Asia, Brzoza omszona 'Aurea'


No to jest wizualnie strzał w dziesiątkę, tylko za wielka rośnie...
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 08:08, 27 maj 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Odpowiem jeszcze na drzewa kwitnące.
Tych nie planuję.

Tamaryszek nie mój styl.
Magnolia już jedna wykończona na skarpie.
Tulipanowiec - dzięki za pomysł, jednak tez nie mój styl i nie pasuje mi wizka.

Jesoooo!!!! Ile ja się nowych drzew naumiałam!
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 08:09, 27 maj 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Magara napisał(a)
Johanka, no trochę udało mi się doczytać wstecz bardziej
Na doradzanie to ja się nie piszę, bo ja doświadczenie mam zerowe, ale napiszę co napiszę To tak trochę jako wyrzut sumienia, że nijak nie mam czasu żeby cały wątek przejrzeć
Ambrowca mam od roku (dosłownie, rok temu sadzony tak dysk google dziś powiedział) - wiele nie przyrósł ale wszystko przed nim, ładnie się przebarwia (mógłby ładniej - jesienią kolory czerwony i pomarańczowy mnie akurat cieszą, w sezonie - zęby bolą) - jak to wielkie urośnie nie mam pojęcia i się nad tym nie zastanawiam bo i tak nie dożyję posadziłam między sosnami, bo tam mam "rabatę" - może i nieszczególnie pasuje ale wiem, że sosny będą coraz bardziej goleć od dołu, same pnie z nich zostaną na widoku, i w sam raz tam będzie miejsce, żeby on sobie rósł w siłę i zasłaniał drogę, a taki mu został cel postawiony
Tulipanowca też mam, a jakże w postaci patyka, ale słodziak jest i te młode listki biją wszystkie inne młode listki na głowę Też się nie zastanawiam nad jego wzrostem z powodów j/w
Klona shirasawy aureum też mam, a co U mnie od jesieni, w półcieniu, ma się dobrze, pięknie świeci teraz w tym miejscu Z moich obserwacji - klony za patelnią nie przepadają, ale tu pewnie szereg wszystkich możliwych czynników ma znaczenie
A w tym miejscu, które pokazujesz to ja bym magnolię widziała - wiem, że nie rozważasz bo wygwizdowo, ale...
P.S. ja z tych co krótko i zwięźle pisać nie umieją


Magara, uwielbiam Cię!!! Masz wszystko, tylko w innych warunkach
Cmok!
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Magda70 08:40, 27 maj 2020


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Haha....no masz Babo problem i pomyśleć, że tylko jednego drzewa szukasz
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
eVka 08:54, 27 maj 2020


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Co ty się odczynia na tym wątku??!! O maj gad Nie wiem jakie drzewo Ci doradzić... Ja kocham klony palmowe ale rzeczywiście przy tych wiatrach u Ciebie to ciężko mu będzie... Trzymam kciuki za dobry wybór!
____________________
ElzbietaFranka 09:26, 27 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13890
Witam

Wtrace się odnośnie drzew. Najlepiej wejdź na jakąś dobrą szkółkę z krzewami i drzewami gdzie mają dobre opisy i sama zdecyduj co byś chciała posadzić co ci się podoba zrób listę i pokaż wtedy pewnie wiele z nas ma jakieś drzewa i poleci jak się sprawują.
Klony są piękne a szczególnie te najzwyklejsze które się ładnie przebarwiają w jesieni mam ich kilka i znowu dokupiłem. Klony mają duże liście i łatwo sprzątać. Trzeba wziąć pod uwagę na rabatach liście do sprzątania.

Kupując drzewo zawsze sprawdzam jak się przebarwia jesienią bo to cały urok w liściach.

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies