Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogródek przy lesie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek przy lesie

Gruszka_na_w... 17:34, 05 paź 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Dereń jest rośliną wilgociolubną. Lubi gleby gliniaste, wilgotne. Odmian jasnolistnych nie stosuje się na żywopłoty, bo w dużej masie taka ściana będzie wyglądała sztucznie. Tam w tle jest las. Dobrze byłoby kolorystycznie do niego nawiązać sadząc rośliny zielone. Po wzbogaceniu gleby kompostem i rozłożonym obornikiem i podlewaniu powinien sobie poradzić grab. Daje piękną zieleń, liście nie opadają na zimę, przebarwiają się pięknie. Jeśli chcesz szybkiego efektu, to sprawdzi się też zwykła zielona pęcherznica kalinolistna (nie czerwona i nie żółta pęcherznica . Na suchym, słonecznym stanowisku sprawdzi się też żywopłot z ognika. W najzimniejszych rejonach może trochę podmarzać, ale szybko się regeneruje.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Figielka 18:33, 05 paź 2016


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 448
Gruszka a co myślisz o cisowym żywopłocie?
____________________
IwonaOgródek przy lesie
Gruszka_na_w... 21:05, 05 paź 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
cisy w wysokości 40 cm kosztują ok. 17 zł za sztukę Będą żywopłotem za 10 lat. Trzeba by je sadzić bardzo blisko siebie, zeby szybciej uzyskać efekt zagęszczenia. U siebie eksperymentuję z takim żywopłotem na długości 5 m. Mizernie to wygląda i tak zapewne jeszcze będzie przez kilka lat. Żywopłotu grabowo- bukowego mam kilkadziesiąt metrów. Uwielbiam go.
Cisy są piękne, niezwykle eleganckie, ale żeby były szybko okazałe jako żywopłot trzeba by wydać na dłuższy odcinek kilkaset złotych, a może i ponad tysiąc, bo on wolno rośnie i większe sadzonki słono kosztują. Wolałam mieć fundusze na całość ogrodu.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Figielka 21:21, 05 paź 2016


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 448
Koszty takiego żywopłotu są zbyt wysokie. Najpierw napisałam o cisach a potem pomyślałam o kosztach. To co napisałaś tylko mnie upewniło. Chciałam coš w innym kolorze niż zielonym żeby ogrodzenie ładnie się odbijło. Muszę się przespać z tymi grabami Ile razy w sezonie tniesz graby ?
____________________
IwonaOgródek przy lesie
Gruszka_na_w... 21:41, 05 paź 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Figielko, przez jesień i zimę pomyśl o szkielecie (ramach) ogrodu. Bez nich wszelkie drobne nasadzenia będą psu na budę (od czapy i kompletnie niewidoczne). Szkielet to żywopłot, wysokie drzewa i krzewy. Byliny dobiera się na samym końcu. Plan jest niewyraźny, brakuje zaznaczonych ciągów komunikacyjnych. Oglądający nie znają twojej działki. Musisz wyraźnie zaznaczyć, gdzie są schody, taras, okna (bo ważne jest, co się przez nie widzi. W tej chwili widać, że rabaty przy płocie są za wąskie i zbyt falbankowate- koszenie tego będzie mordęgą. Łuki takich rabat wyznacza się jako fragment koła np trawnik (2) to koło, a rabata pod płotem jest na zewnątrz tego łuku.
Źle wyglądają te pojedyncze nasadzenia w trawniku. Jako solitery z obwódką na dole sadzi się szczególnie atrakcyjne drzewa. Tuje czy jałowce do takich nie należą. One zresztą bardzo zgrzytają, bo w ogóle nie współgrają z architekturą domu, otoczeniem. Nie masz domu w mieście na osiedlu.
Jeszcze raz się powtórzę. Największym atutem Twojego ogrodu jest to, co masz za płotem. Buduj ogród w harmonii z tym, co tam jest- z lasem, z jeziorem, z polami, z wiejskimi zabudowaniami, a będzie cudownie.
Przepraszam, że tak surowo, ale szybciej zrobi się ładny ogród unikając pomyłek, bez narażania się na zbędne koszty.
Wielu zakładających ogrody jako pierwsze sadzi strzeliste jałowce, świerki kłujące czy coś tam jeszcze. Większość po krótszym lub dłuższym okresie walki ze sobą po prostu usuwa je z ogrodu i sadzi rośliny, które rzeczywiście będą cieszyć oko .
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:46, 05 paź 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Figielka napisał(a)
Koszty takiego żywopłotu są zbyt wysokie. Najpierw napisałam o cisach a potem pomyślałam o kosztach. To co napisałaś tylko mnie upewniło. Chciałam coš w innym kolorze niż zielonym żeby ogrodzenie ładnie się odbijło. Muszę się przespać z tymi grabami Ile razy w sezonie tniesz graby ?


Mój żywopłot ma 4 lata. Tnę go jeszcze często, bo zależy mi, żeby się ładnie zagęszczał od dołu: w styczniu, czerwcu i wrześniu. Potem wystarczy 1-2 razy w sezonie. Zajmuje mi to 2-3 popołudnia po 1-2 godziny wraz z uprzątnięciem ścinków.

Żywopłot traktuje się jako tło dla innych nasadzeń. Najlepsze jest zielone tło.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
GorAna 10:03, 06 paź 2016


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16073
Figielka napisał(a)
Potrzebuję porady .

Tak sobie patrzę i myślę, że mogłabyś tutaj wykorzystać kamienie do zbudowania murku oporowego, przy tej rabacie po lewej stronie schodów.
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
GorAna 10:07, 06 paź 2016


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16073
Figielka napisał(a)
Gruszka a co myślisz o cisowym żywopłocie?

Żywoplot cisowy jak najbardziej pasował by tutaj
Wiem gdzie można kupić ładne sadzonki cisów w dobrej cenie...odmiana Hicksii albo Wojtek,po przyjęciu się, bardzo dobrze rośnie.
Nie trzeba go tak często ciąć jak graby i ma piękny kolor ciemnej zieleni przez cały rok.
Ja gdybym dzisiaj sadziła żywopłot to tylko z cisa
Pozdrawiam Iwonko
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
Figielka 11:14, 06 paź 2016


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 448

Aniu Nie mogę patrzeć na pobojowisko przed domem i na razie skupimy się na uporządkowaniu tego tereny. Po ogarnięciu stodoły mamy dużo kamienia . Cały fundament i piwniczka zrobiona z tego materiału.Fundament jest rozebrany ale piwnica zostanie. Budynek był budowany dawno temu i wielki szacunek dla dziadka Antoniego za zwleczenie tych kamlotów na podwórko, wtedy to chyba robili w konika.My teraz mamy kopareczki, a kiedyś to wszystko robili ręcznie. Poniżej zdjęcie stanu obecnego i planów na przyszłość.
M-owi pewnie do wiosny zejdzie. Śmietnik będzie miał daszek.

Gruszko , zamierzam przez sezon jesienno zimowy przemyśleć plan . Z tym szkieletem to mam problem. Plan poprawię w najbliższym czasie , wiem ,że linie rabat są do poprawy .Generalnie trzeba je przemyśleć.Te pojedyncze nasadzenia zrobiłam kiedy nie myślałam jeszcze o ogrodzie i nie chcę ich pochopnie wycinać.
M się uparł żeby ta śliwka rosła. Co jakiś czas przycinamy gałęzie .U podnóża wsadziłam bluszcz i powoli sobie zarasta to drzewko.Z czasem obetniemy te sterczące gałęzie. Kiedyś tu rosły dwie sztuki obok siebie.

Stan obecny


Plany
____________________
IwonaOgródek przy lesie
Gruszka_na_w... 16:00, 06 paź 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Śliwa jest w porządku, pasuje do klimatu. Problematyczne są te iglaste kolumny (jałowce?)

Aniu, Iwonka musi podjąć decyzję o wyborze ogrodowego stylu. Zważywszy na przepiękne okoliczności okolicznej przyrody, wydaje mi się, że najpiękniej będzie tam wyglądał ogród naturalistyczny, swobodny, wiejski, z przewagą roślin liściastych i bylin. Ogrodzenie z przodu jest bardzo długie. Zakup dorodnych cisów na tę powierzchnię to jakby nie liczyć, poważny wydatek. Do wykonania jest sporo prac, które też wymagają środków finansowych. Trzeba wybrać złoty środek.
Dodatkowo ziemia to piaski. Dla cisów nie jest wymarzone stanowisko. Będę się upierała przy tym, żeby nie robić ogrodu nazbyt formalnego i eleganckiego. To wiejska, leśno-jeziorna okolica. Trzymajmy się roślin, które będą z nią współgrały.
Z pewnością nie będzie wtedy żadnych zgrzytów, nawet jeśli pojawią się elementy nie do końca dopracowane.
Fajny pomysł z tą podwyższoną rabatą. Na rysunkach określaj jeszcze strony świata, żeby było wiadomo, kiedy tam jest słońce.
Czy pies będzie miał daszek w kojcu?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies