Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Trochę nowocześnie, trochę użytkowo - ogród do przeróbki

Pokaż wątki Pokaż posty

Trochę nowocześnie, trochę użytkowo - ogród do przeróbki

hindsight 23:52, 30 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Czekam



Aaa, jeszcze się nie chwaliłam. Wykopaliśmy, znaczy raczej eM, ja asystowałam, wiśnię Kelleris. Na jej miejsce idzie jeszcze jedna jagoda kamczacka.

Czy ktoś zna wiśnię szklankę wczesna Ludwika? Warte to trzymania? Chodzi mi głównie o owoce do jedzenia na surowo. Wiem, że wcześnie ma owoce, ale czy nie są bardzo kwaśne? Łutówki nie znoszę, wykręca mnie.

No i druga sprawa - wczoraj zebrałam suche liście z części ściętych drzew do wora. Zamierzam polać je 5% roztworem mocznika, żeby się rozłożyły. Dobrze kombinuję? Bo będę miała jeszcze pewnie ze 2 worki. Liście z klona, śliwy wiśniowej, śliwy i moreli.
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
Toszka 00:24, 31 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Najpierw je przemiel kosiarką. Te liscie, się znaczy
5% mocznik.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
hindsight 08:45, 31 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Poskaczę po worku, bo one suche i się bardzo kruszą, to szybko mi pójdzie
A następne zbiorę kosiarką.


Toszka, a co z tym cisem? Ile liczyć w sumie?

Kiedy zacząć przesadzanie? Na razie chyba jeszcze trochę za ciepło, co? Połowa września?
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
Toszka 10:02, 31 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Cisy przesadzasz nie wcześniej niż 15 września. Przygotuj dużo dobra - obornik (nie granulowany), kompost, mączkę bazaltową i dolomit. Tak by w sporych dołkach miały zapas na pierwszych kilka lat. Na kilka godzin przed przesadzaniem bardzo obficie podlej. Wykopuj z dużym zapasem. Jeśli szybko przesadzisz z miejsca na miejsce to niemal nie odczują, bo korzenie nie zdążą przyschnąć. Podlej Korzonkiem Start.

Jeśli nie będziesz miała dostępu do cięcia od strony siatki, to będą rosły jak chabazie. Same z siebie nie będą zwarte i monolityczne. Czym częściej cięte tym gęstsze, bo dobrze ukorzeniony cis potrafi mieć przyrosty 60-80cm. Dobrze by było mieć od tyłu dostęp. Ile? zależy ile potrzebujesz na wciśnięcie się + 20cm (na gałązki w przyszłości). Warto to wziąć pod uwagę.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
hindsight 10:45, 31 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Zamierzam zostawić pół metra od podmurówki, czyli 65 cm od siatki. Ale ile liczyć z tymi hortensjami? Od środka cisów do środka hortensji?
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
Toszka 11:03, 31 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ja bym dała minimum metr. Lepiej 1,50m. Wolna przestrzeń zagospodarujesz trawami lub bylinami. Taką odległość docenisz za 3-4 lata

edit.
niestety niemal zawsze wzdłuż podmurówki buszują nornice lub inne podziemne stworzenia. Ta odległość od podmurówki dlatego też ma znaczenie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
anbu 11:07, 31 sie 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Tosiu to ile ja powinnam odsunąć swoje miśki do siatki?
____________________
Ania Ogród Ani :)
Toszka 11:10, 31 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Anula, myślisz o wiśniowej?
edit. Moja odpowiedź do Dominiki w pierwszej części dotyczyła hortek.
Uwaga o podmurówce dotyczyła cisów.

Dziś moje myśli lewitują gdzie indziej. Przepraszam, za niesprecyzowanie odpowiedzi
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
anbu 11:13, 31 sie 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
No nie za bukiem myślę


Bo wiśniowa już ma swoje przedszkolaki i nie będę ich ruszać a jak przerosną to przejdę na drugą stronę siatki/płotu i poobcinam Na wiśniowej cisy są od płotu jakieś 30 cm.
____________________
Ania Ogród Ani :)
Toszka 11:15, 31 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
a u was tez podmurówka? Za bukiem?

Kwestie problemu z nornicami buszującymi wzdłuż podmurówki zauważyłam po ulewie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies