Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Trochę nowocześnie, trochę użytkowo - ogród do przeróbki

Pokaż wątki Pokaż posty

Trochę nowocześnie, trochę użytkowo - ogród do przeróbki

hindsight 20:17, 23 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Hahahaha, bo tuje to z innej epoki, no!

Ale cisy przy domu som też
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
anbu 20:24, 23 sie 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Ja bym te drzewa, które mają zostać włączyła w rabaty. Polikwidowała rabaty - wysepki.
Umbra tłuściutka, śliczna
____________________
Ania Ogród Ani :)
hindsight 20:49, 23 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Właściwie to luzem zostanie tylko umbra. I jakoś bym chciała ją do wgłębnika wykorzystać, bo zaciągnęłam tam eMa, żeby mu pokazać, gdzie to ma być i wyobraziłam sobie że tam siedzę. I powiem wam, że umbra robi fajny zaciszny klimacik, chyba jednak jej nie będę przycinać, super przysłania. Tam się utworzył taki jakby pokoik I tak sobie pomyślałam, żeby z drugiej strony też dać drzewa. Mam te graby, może graby? Tylko 2 mam podpasione w żwirowcu, co prawda opitoliłam je z bocznych gałęzi, więc nie prezentują się okazale, ale liście mają duże i zielone, a trzy rosnące w g@wnianych warunkach są oczywiście g@wniane. Ale zajmę się nimi.

Ania, ona naprawdę jest duża, pień ma gruby, jak moja łydka (a mam konkretne ) Nigdy nie miałam z nią problemów.
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
ag_zie 23:13, 23 sie 2016


Dołączył: 07 sie 2014
Posty: 3579
Jestem ale cicho siedzę bom siem nie znom
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka U Agi czyli słońce i piach
Urszulla 03:24, 24 sie 2016


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21795
hindsight napisał(a)
Oo, Kasja od najfajniejszych chodniczków witam


Dziewczyny, zrobiłam pierwszy szkic działki, nie wiem, czyncoś mam tam jeszcze zaznaczyć. Aha, po prawej stronie jak kończą się Kórniki i rabata, są posadzone trzy jałowce Spartan, w trójkącie równoramiennym, mają być cięte w stożki. Nie naniosłam ich na plan, bo ich nie zmierzyłam. Nie do końca odległości są zapewne zachowane, np. Odległości od tarasu są chyba trochę mniejsze, ale tak to mniej więcej wygląda.

Na różowo zaznaczyłam hortensje, te z tylu przed jagodami dopiero będą sadzone w przyszłym roku, a Limelight mają być przesunięte (ze 20-30 cm pewnie) i dosadzam do 5 sztuk. Teraz mi wyszło, że wyjdą mniej więcej na równo z rabatą 1, a chciałam, żeby było nie w tej samej linii.


Tył



Przód - to tu ten żwirowiec:



Edit: obróciłam fotki, łatwiej patrzeć.





Wreszcie wątek leci
Popatrzyłam z grubsza masz fantastyczne rośliny to raz, plany też. Piszesz że chcesz mieć proste linie to ok. Przecież możesz zwężać niektóre odcinki i wypuszczać. Narazie trzymałabym się takiego planu żeby sadzić po kolei od jednej strony a nie zaczynać wszystkich naraz i raczej trzymać się ogrodzenia i robić rabaty wzdłuż niego (w niektórych miejscach wypuszczać a w niektórych zwężać, bo z czasem wymyślisz coś fajnego). Jak eM chce kosić to zostaw mu trawę. A jak z biegiem czasu poszczególne części rabat będą mu się podobały to może wtedy pozabierasz trawnik. Tą umbrę możesz mieć w trawniku a przy ogrodzeniu może być pociągnięta wąska rabata-też będzie fajnie.A przy wrzosowisku zrobisz szerszą część i z drugiej strony też -to utworzy wejście do sadu.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
kasja83 08:06, 24 sie 2016


Dołączył: 09 lis 2015
Posty: 8961
hindsight napisał(a)
Oo, Kasja od najfajniejszych chodniczków witam


Dziewczyny, zrobiłam pierwszy szkic działki, nie wiem, czyncoś mam tam jeszcze zaznaczyć. Aha, po prawej stronie jak kończą się Kórniki i rabata, są posadzone trzy jałowce Spartan, w trójkącie równoramiennym, mają być cięte w stożki. Nie naniosłam ich na plan, bo ich nie zmierzyłam. Nie do końca odległości są zapewne zachowane, np. Odległości od tarasu są chyba trochę mniejsze, ale tak to mniej więcej wygląda.

Na różowo zaznaczyłam hortensje, te z tylu przed jagodami dopiero będą sadzone w przyszłym roku, a Limelight mają być przesunięte (ze 20-30 cm pewnie) i dosadzam do 5 sztuk. Teraz mi wyszło, że wyjdą mniej więcej na równo z rabatą 1, a chciałam, żeby było nie w tej samej linii.


Tył



Przód - to tu ten żwirowiec:



Edit: obróciłam fotki, łatwiej patrzeć.



Dzięki-żeby nie było, że chodniczki takie całkiem moje...pomysł u mnie podsunęła Iwka

Ja moja droga to z chęcią śledzę co planujesz-ale w doradzaniu jestem słaba-to mój pierwszy rok na O i pierwszy z ogrodem-zielona jestem
____________________
Kasja-Nowocześnie u Kasji - kiedyś będzie
anbu 08:10, 24 sie 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Urszulla napisał(a)

Narazie trzymałabym się takiego planu żeby sadzić po kolei od jednej strony a nie zaczynać wszystkich naraz i raczej trzymać się ogrodzenia i robić rabaty wzdłuż niego (w niektórych miejscach wypuszczać a w niektórych zwężać, bo z czasem wymyślisz coś fajnego).


Urszulla napisał(a)
Tą umbrę możesz mieć w trawniku a przy ogrodzeniu może być pociągnięta wąska rabata-też będzie fajnie.A przy wrzosowisku zrobisz szerszą część i z drugiej strony też -to utworzy wejście do sadu.


Bardzo fanie napisane Brawo Urszula
____________________
Ania Ogród Ani :)
hindsight 17:56, 24 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Bardzo wszystkim dziękuję za uwagi i wsparcie duchowe
Wiecie, to mnie skłania do przemyśleń

No i wrzucam moją najnowszą koncepcję z wyjaśnieniami

Najpierw rzut tylu:



Rabaty pokolorowałam na brązowo. Poszerzyłam tę truskawkowo-warzywną do żywopłotu i wyrównałam obie, zostawiając przejście między nimi.

Miejsce na wgłębnik czy placyk zostawiłam tak, jak było, ale ono jest tam naniesione tylko tak orientacyjnie, pewnie będzie dosunięte bliżej Umbry. Żywopłot tam będzie bez rabaty, bo nie chcę zabierać miejsca na wgłębnik, żeby mi nie wyszedł na pół działki

Rabata nr 3 nie będzie przedłużona wzdłuż płotu. Tam praktycznie się się nie chodzi. Z tarasu, skąd najczęściej ogląda się ogród, widać tylko tę dalszą część rabaty, bliżej Umbry.

Teraz przód:



Rabatę podpłotną przedłużyłam i połączyłam ze żwirowcem. Nie wiem, czy to dobry pomysł, co myślicie? Nie za mało trawnika przed domem? Nie będzie się gryzło, że na pasku jest kora, a na reszcie żwir? Żwiru nie chcę dawać tam, gdzie ziemia, bo się zarąbię przez chwasty.

Aaa, słuchajcie. Jeszcze małe wyjaśnienie w sprawie wrzosowiska. Ono tam jest kilka lat, zaplanowane było w wersji okrągłej, bo na początku myśleliśmy o łukach. Od jakiegoś czasu myślę o jego przeróbce, tylko nie miałam pomysłu, co z nim zrobić. Mąż zgodził się na część wypoczynkową tam, więc problem rozwiązany

Dorysowałam też jarząb szwedzki, który tam rośnie i jest już fajnie podrośnięty.

Proszę się nie bać i komentować
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
Kasya 18:13, 24 sie 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41798
a jak wysokie beda drzewka owocowe ? nizsze niz zywoplot z tylu ?
bo zastanawiam sie czy nie zacienia ci skrzynek z warzywami
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
hindsight 18:30, 24 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Kasiu, będą trochę zacieniać, ale do wczesnego popołudnia powinno być pełne słońce. Drzewa nie będą puszczone na żywioł, będę cięła. Dodatkowo, warzywa będą uprawiane wg potrzeb świetlnych, że się tak wyrażę czyli te o największych w skrzyniach dalej od drzew.
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies