Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Trochę nowocześnie, trochę użytkowo - ogród do przeróbki

Pokaż wątki Pokaż posty

Trochę nowocześnie, trochę użytkowo - ogród do przeróbki

hindsight 21:54, 26 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Żwirowiec ma 7,60 długości i 2,85 szerokości. Do tuj, które rosną, jest jakieś 1,70 (do brzegu tuj), czyli ok 2 m do ich środka.

Czyli powiedzmy 9,5 m całość żwirowiec plus trawnik za nim a szerokość 4,20 całość.
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
Toszka 22:11, 26 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
hindsight napisał(a)
(...)


Rabatę podpłotną przedłużyłam i połączyłam ze żwirowcem. Nie wiem, czy to dobry pomysł, co myślicie? Nie za mało trawnika przed domem? Nie będzie się gryzło, że na pasku jest kora, a na reszcie żwir? Żwiru nie chcę dawać tam, gdzie ziemia, bo się zarąbię przez chwasty.(...)
Dorysowałam też jarząb szwedzki, który tam rośnie i jest już fajnie podrośnięty.

Proszę się nie bać i komentować

Źle się zrozumiałyśmy,,,

Ja bym w tą rabatę, wciągnęła jarząba (wiesz, ze on jest w Polsce pod całkowitą ochroną?). Co prawda jego obecność trochę komplikuje sprawę, bo to wielkie drzewo... a prosi się, aby po długości posadzić kilka drzew
i teraz albo jarząb AUTUMN SPIRE 'Flanrock', albo ...co?
nie za wielkie aby odciążyć wizualnie masywnego jarząba.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
hindsight 22:24, 26 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
To może go wysiudać stamtąd? Jesli kilka drzew, to wolałabym identyczne.

Przesadziliśmy kilka drzew za płot, można i przesadzić jarząba
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
Toszka 22:36, 26 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Myśl, myśl.

Drzewa trzeba przemysleć.
To mogą być graby, wiśnie, śliwy etc. Jedno lub wielopienne.

Pod nimi mocno klasycznie - ogrodowiskowo (jeśli chesz) czyli pas hortek... trzeba przemyśleć tak czy siak.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mira104 22:40, 26 sie 2016


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Ja wsadzę 3 grosze Możesz żwirową rabatę zrobić w kształcie litery L i wtedy wciągniesz jarząba do rabaty. Skoro to jest rabata przed domem, a więc reprezentacyjna i ma być wysypana żwirem, to musi być śliczna w każdym okresie. Tak więc bukszpan, cisy, tuje kulki, trawki np kostrzewa sina, która zima też ślicznie wygląda. Na pewno powinno być kilka roślin, żeby żwir był widoczny, nie może być ciapy. Jarzęba zimą ślicznie przystroisz w czerwone bombki, wiosna w jajeczka kolorowe i tez będzie ładny
Ale Toszka niech powie, bo ona to ma wizje.
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Toszka 22:51, 26 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mira, problemem jest to, że jarząb szwedzki rosnie do 20m. min. 10 szerokosci.
Kolos. Zyje kilkaset lat. Jest w Polsce pod ścisłą ochroną...przy naszych durnych przepisach z wielkim prawdopodobieństwem nie uzyska się w przyszłości zgody na podcięcie gałęzi. A licho nie śpi i jak nie sasiedzi to spacerowicze mogą donieść...
To jak granie w Lotto - z ponad 80 odmian jarząbów wybrała akurat szwedzkiego... nie wiem czy gratulować czy przytulić i pocieszyć
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mira104 22:54, 26 sie 2016


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Ja znalazłam coś takiego
Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia) jest drzewem średniej wielkości. Dorasta do 10-12 m wysokości. Przy tym osiąga szerokość 5-7 m. Tworzy koronę regularną, początkowo stożkowatą, w kolejnych latach rozwoju kulistą.
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Toszka 22:57, 26 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Na stronach szkółek podaje się wielkość po ok 10 latach - taki haczyk
Jarząb szwedzki (Sorbus intermedia)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mira104 22:58, 26 sie 2016


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Różnie piszą o tym drzewie. A nie możesz go przesadzić, jakie to drzewo jest duże?
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
hindsight 22:58, 26 sie 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 794
Graby chętnie posadzę. Bardzo chętnie! Mam Frans Fontaine. Hortensje dać przed graby, czy wzdłuż cisów (chyba wolałabym drugą opcję, bo dłuższy odcinek i w związku z tym, większa siła rażenia , poza tym jednolite tło cisów.

Mira, ja naprawdę wolałabym wyżwirować całość, byłoby super estetycznie. Ale nie mogę świadomie zakładać sobie pętli na szyję. Ze żwirowca dobrze wychodzą chwasty, bo tam jest tylko żwir. Jak żwirem przykryję ziemię, to wiesz, co to będzie. Toszka mi to wybiła z głowy bardzo szybko i skutecznie. Być może, jak sąsiednie działki się zagodpodarują, przemyślę żwir po całości.

To ja zacznę kombinować, jakie rośliny i gdzie. Zrobię moje koślawe rysunki i wrzucę, ale to już nie dziś

Dzięki, dziewczyny!
____________________
Dominika Ogród do przeróbki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies