Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród w mieście-ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w mieście-ogrodzie

Gruszka_na_w... 21:30, 06 lis 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Można się pobawić mchami, paprociami, trawami, orlikiem. Warunki świetlne są dosyć dobre. Sosny korzenią się tam palowo?
Na mojej glinie wrzosowisko to rarytas. Wymagało specjalnych zabiegów.
Swoją drogą to ciekawe, jak przebiega proces planowania na tak dużej powierzchni?
Trudno byłoby mi ogarnąć jednocześnie całość i szczegół. Wyższa szkoła jazdy.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Andrzej_ 22:07, 06 lis 2016


Dołączył: 06 paź 2016
Posty: 1267
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Można się pobawić mchami, paprociami, trawami, orlikiem. Warunki świetlne są dosyć dobre. Sosny korzenią się tam palowo?
Na mojej glinie wrzosowisko to rarytas. Wymagało specjalnych zabiegów.
Swoją drogą to ciekawe, jak przebiega proces planowania na tak dużej powierzchni?
Trudno byłoby mi ogarnąć jednocześnie całość i szczegół. Wyższa szkoła jazdy.

Dzięki za sugestie
Korzenie sosny to nie jest problem, jest ich niewiele. Grube czasem omijam, a cieńsze tnę szpadlem i tyle. Nie zauważyłem, żeby którejś to zaszkodziło
Pod jakiekolwiek nasadzenia i tak wymieniam podłoże, bo co ciekawego jeszcze urośnie w piachu?

Z tym planowaniem to bywało różnie, raczej nie kupuję roślin impulsywnie, ale w przeszłości, no cóż...

Generalnie wychodzę "od ogółu do szczegółu". Cały ogród miałem w głowie od początku podzielony na 3 części: lasek, dalej teren wokół planowanego wówczas jeszcze domu, "góra" ogrodu z sadem. A podział wynikał z tego co już po części zastałem: klas bonitacyjnych gleby, rosnących siewek sosny czy starych drzew owocowych. Nie ma wyraźnych granic podziału, przenikają się, ale charakter każdej jest inny, już pisałem chyba trochę o tym. A potem wyznaczałem sobie już poszczególne fragmenty do "ogarnięcia". Np "góra" ogrodu ze starymi drzewami owocowymi i samosiejkami jaworów, dębów i pojedynczych sosen jest podsadzona głównie kalinami, magnoliami i bylinami (paprocie). Stosunkowo niedawno zrobiłem te obwódki z bukszpanów i cisów wzdłuż ścieżek. Całość ma być dość cienistym mini-parkiem.
Wokół domu to więcej kolorów i nieco geometrii w nawiązaniu do bryły budynku. Np. te murki (linie są równoległe lub prostopadłe do domu)z piaskowca nawiązują kolorem do elewacji oraz do opaski wokół domu która jest też takim chodnikiem. Tu jest też miejsce na rekreację - trawnik, domek dla dzieciaków z piaskownicą, trampolinę, wszystko to w zasięgu wzroku z tarasu.
A od frontu lasek, przede wszystkim z wrzosowatymi. Również on zagospodarowywany jest krok po kroku, fragmentami. Wciąż jest dużo takich kątów zupełnie "dzikich", w które nawet fizycznie nie da się wejść, chyba, że z maczetą albo toporkiem np.

Tak wygląda lasek zanim go "oczyszczę"
____________________
Robię ogród. Zaprawdę powiadam wam: uprawiajcie poletka wasze. I zwalczajcie ekoszajbę.
Gruszka_na_w... 20:46, 08 lis 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
O matko i córko
Zagajniki sosnowe chyba nie byłyby moim ulubionym terenem do zagospodarowania.
Zapewniam za to niemy podziw dla Twoich działań.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Andrzej_ 21:13, 08 lis 2016


Dołączył: 06 paź 2016
Posty: 1267
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
O matko i córko
Zagajniki sosnowe chyba nie byłyby moim ulubionym terenem do zagospodarowania.
Zapewniam za to niemy podziw dla Twoich działań.


Mam rozumieć, że mi nie pomożesz??? Buuuuuuuuu........
____________________
Robię ogród. Zaprawdę powiadam wam: uprawiajcie poletka wasze. I zwalczajcie ekoszajbę.
Gruszka_na_w... 21:18, 08 lis 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Całkiem nieźle sobie radzisz- jeśli to Ty na tej fotce jesteś.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Andrzej_ 21:56, 08 lis 2016


Dołączył: 06 paź 2016
Posty: 1267
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Całkiem nieźle sobie radzisz- jeśli to Ty na tej fotce jesteś.

wydało się
____________________
Robię ogród. Zaprawdę powiadam wam: uprawiajcie poletka wasze. I zwalczajcie ekoszajbę.
Alicja169 15:27, 09 lis 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Sen zimowy?

U mnie śnieg
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Andrzej_ 20:31, 09 lis 2016


Dołączył: 06 paź 2016
Posty: 1267
Alicja169 napisał(a)
Sen zimowy?

U mnie śnieg


U mnie śniegu jeszcze nie ma
W ogrodzie bezruch. Mam za to w głowie biegunkę pomysłów co dalej
Ale nic nie zdradzę bo to takie tam ten tego, no ćwiczebne takie

Aktualne foty:



____________________
Robię ogród. Zaprawdę powiadam wam: uprawiajcie poletka wasze. I zwalczajcie ekoszajbę.
Andrzej_ 20:43, 09 lis 2016


Dołączył: 06 paź 2016
Posty: 1267
widok z okna:
____________________
Robię ogród. Zaprawdę powiadam wam: uprawiajcie poletka wasze. I zwalczajcie ekoszajbę.
malgol 14:05, 10 lis 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Wow, jaki piękny ogród! Te chaszcze to masz ...rewelacja normalnieTeren piękny i do pozadroszczenia. Ale pracy to masz ogrom, prawda?
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies