Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Od domowniczki do ogrodniczki ;-)

Pokaż wątki Pokaż posty

Od domowniczki do ogrodniczki ;-)

sylwik69 15:09, 13 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Witaj!plan super i zazdraszczamjestem na etapie planowania więc w doborze roślin nie pomogę,ale podam ci wymiary skrzyń warzywnych o które pytałaś: 1,5x2,5 m i jeśli mogę coś sugerować to od razu zrób żwirek wokół,bo cięzko wykaszać trawę.Zerknij na wątek Tonący w bieli,tam to dopiero jest piękny warzywniak!
Potraktuj swoje rabaty jako przechowalnik,też jestem zdania że masz tam za dużo roślin.Planuj i na wiosnę trochę dokupisz,przesadzisz i stworzysz ładne rabaty.Ta wejściowa musi być reprezentacyjna!Powodzenia
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
eVka 09:43, 14 lis 2016


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Sylwia bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Pięknie wyglądają te skrzynie. Rzeczywiście w ogrodzie całym w bieli to juz bajka z tym grysem. Czytałam, że szybko wysychają takie warzywniki podniesione, czy to prawda?

Tak ta rabata z mnóstwem roślin to można powiedziec taki przechowalnik, na wiosnę będe przesadzać
____________________
Alicja169 11:39, 14 lis 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
effka napisał(a)
Dziękuję za pomysł Alicja tak przemyślałam i jednolity żywopłot będzie lepszy (czy to z drzew czy typowo żywopłotowoych roślin). Wiąz zrzuca liście na zimę, masz może zdjęcia jak taki żywopłot wygląda zimą?
Pozdrawiam



Tak wygląda dzisiaj :



A tak wyglądał latem ( z tyłu za miscantem)



____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
makadamia 12:19, 14 lis 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
effka napisał(a)
Tak myślę, że roślinami wspólnymi na większości rabat mają być rododendrony, miskanty, kostrzewy, bukszpany (mam jednego wieeelkiego na rabacie przy tarasie i małe kulki rozsiane w innych rabatach będą jego "dziećmi" ), żurawki limonkowe i bordowe. Na tarasowej rabacie (przy granicy działki) chciałabym hortnesje limki bo są przepiękne, moja córa je uwielbia!


Mam nadzieję, że nie masz na myśli jednej rabaty

Ewo, plan zrobiłaś świetny - pełna profeska - chociaż mam jeszcze taki pomysł racjonalizatorski, żebyś jeszcze dołożyła siatkę: łatwiej utrafić z wielkością roślin.

Na obsadzaniu rabat się nie znam - wolę rysować kółka i linie - ale ta rabatka, którą pokazałaś w żaden sposób się nie obroni (chociaż miejsce ma potencjał).

1. Rośliny są powsadzane bez znajomości ich potrzeb i upodobań. Np.: rododendron, który lubi kwaśno, półcieniście i próchiczo rośnie obok jałowców, które lubią słonecznie i piaszczyście. Bardzo szybko rośliny zaczną Ci chorować i padać.

2. Rośliny w żaden sposób nie tworzą kompozycji, tylko bezładną mieszaninę. Chociażby te jałowce "sky rocket". Niezależnie od tego, że nie cieszą się dobrą opinią (lubią chorować), to dwa posadzone obok siebie na samy skraju rabaty za parę lat zwyczajnie zasłonią Ci tą rabatę od strony garażu. Natomiast bardzo ładnie wyglądają w głębi rabaty, posadzone jako akcent pionowy.

Ewciu - bardzo Cię proszę, nie traktuj powyższego jako krytyki. To są raczej uwagi, nad czym trzeba popracować. Tu wszyscy mieli trudne początki (oprócz Danusi).

W kwestii komponowania rabat posiłkuję się i polecam Ci tego rodzaju "pomoce naukowe":
https://pl.pinterest.com/pin/285486063858159557/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859453023/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859138887/

W kwestii wymagań roślin, napisz najpierw jakie tam masz warunki na tej rabacie: ile słońca, czy wietrzno, gleba piaszczysta czy gliniasta itp.

Będziemy myśleć!
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
eVka 15:02, 14 lis 2016


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Asiu dziękuję ci za cenne uwagi, tak wiem ta rabata to pełen misz masz, tak jak pisałam wcześniej nawsadzałam co miałam... Akurat garaż chce całkowicie zasłonic bo jest bardzo brzydki, więc akurat tam wąskie wysokie drzewka byłyby ok. Rododendron ma na tej rabacie cień i kwaśno a jałowce bidulki będą musiały poczkekać na przesadzenie w inne bardziej słoneczne miejsce.

Te rośliny wspólne na rabatach, to oczywiście nie wszystkie na jednej, tylko wymieniłam te, które mi się podobają i chciałabym je w swoim ogrodzie

Dzięki za te "pomoce naukowe" bardzo fajne proste zestawienia.

Ta rabata jest od północy, słońca mało, gleba gliniasta więc nieciekawie, wietrznie może nie aż tak bardzo ale super osłonięta nie jest. Nie wiem jak mam się do niej zabrać... te kulki danica chciałabym żeby zostały, ponieważ nawiązują do opaski pod domem, gdzie wsadziłam pod rząd 5 kul. Wiśni japońskiej też wolałabym nie rzesadzić bo bidulka dopiero co wsadzona.


____________________
eVka 15:03, 14 lis 2016


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Alicja169 napisał(a)


Tak wygląda dzisiaj :



A tak wyglądał latem ( z tyłu za miscantem)





Dziękuję za zdjęcia troszkę dużo liści wokół musze chyba coś iglastego wybrać.
____________________
Efffa 15:11, 14 lis 2016


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
a ja wole liście niż iglaste
u mnie jescze nie ma lisciastych , ale bedzie duuuuzo
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
eVka 15:40, 14 lis 2016


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Ja chyba jeszcze nie dojrzalam do listków Ale kto wie
____________________
eVka 15:55, 14 lis 2016


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Naniosłam siatkę oczko 1mx1m na to patio. Tak myślę, że te jałowce będą musiały się przeprowadzić. Chciałabym, żeby ta rabata była w wiekszości zimozielona.
Garaż jest bardzo brzydki i te wysokie iglaki mają za zadanie go przesłonić, żebym z okien domu go nie widziała. Kulki Danica są również wsadzone, jak widać na rzucie, pod domem w opasce (5szt) więc chciałabym, żeby zostały na patio.

____________________
eVka 11:45, 20 lis 2016


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Dobra już wiem chyba wszystko jałowce są trudne i mało atrakcyjne, świerki Conica również chorowite. Moja rabata patio jest całą do przerobienia. Brać się za nią na wiosnę (rośliny posadziłam w październiku) czy tworzyć nowe a tą na końcu dopasować do reszty? Mam projekty tych nowych rabat wydaje mi się, że jako takie sensowne, robione wg wytycznych ogrodowiskowych na pewno jakieś mankamenty będą ale mam nadzieję że niewielkie.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies