Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wielicka przygoda ogrodowo / remontowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielicka przygoda ogrodowo / remontowa

makadamia 12:37, 29 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A nie wolałabyś jakiejś bardziej regularnej rabatki, bardziej symetrycznej - w stylu angielskim?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
MartaKozak 14:15, 29 wrz 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Nie jestem za bardzo przekonana do prostych lini, zawsze chcialam miec zawijaski, tajemnicze przejscia, etc
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Toszka 14:35, 29 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Anda napisał(a)
Toszko, fajnie, ze napisalas bardziej obszernie na temat, duzo sie dowiedzialam, ale gdzie ten moj szef myli pojecia? Erica moze rosnac nawet na podlozu o odczynie obojetnym a Calluna lubi tylko kwasno. Tutaj chyba szef sie nie pomylil. Zakwalifikowal obie te rosliny na stanowiska bardziej suche. Ty piszesz, ze Erica lubi wilgoc.


Ewo, masz rację. Nie wyraziłam się precyzyjnie. Mea culpa

Określenie odczyn kwaśny do obojętnego to oznacza, że ph powinno wahać się pomiędzy 4,5 do 6,5. Odczyn obojętny zaczyna się od 6,6 (do 7,2).
Czyli dokładnie rzecz ujmując dla wrzośców najlepszy jest przedział od kwaśnego 4,5 do obojętnego 6,6. Co nie oznacza, że gleba o odczynie obojętnym jest dobra, bo dla rosliny wrzosowatej oznacza to obecność jonów zasadotwórczych przy dramatycznym spadku jonów kwasowych (w tym: wodorowych, węglowego, próchnicznych). Przy zbyt wysokim ph gleby zamierają specyficzne procesy nitryfikacji i utleniania siarczków przez mikroorganizmy.

To, ze Erica lubi wilgoć to nie mój wymysł - sama nazwa erica tetralix (wrzosiec bagienny) mówi sama za siebie i co woli roślina
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 14:38, 29 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
MartaKozak napisał(a)
Nie jestem za bardzo przekonana do prostych lini, zawsze chcialam miec zawijaski, tajemnicze przejscia, etc


Zgadzam się, że nie muszą być proste linie, zwłaszcza jeśli ogród nie ma hektara. W małych ogrodach angielskich nie dominują linie proste i wcale nie ma rabat wielkich, długich po horyzont
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Anda 15:00, 29 wrz 2017


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33561
Toszka napisał(a)


Ewo, masz rację. Nie wyraziłam się precyzyjnie. Mea culpa

Określenie odczyn kwaśny do obojętnego to oznacza, że ph powinno wahać się pomiędzy 4,5 do 6,5. Odczyn obojętny zaczyna się od 6,6 (do 7,2).
Czyli dokładnie rzecz ujmując dla wrzośców najlepszy jest przedział od kwaśnego 4,5 do obojętnego 6,6. Co nie oznacza, że gleba o odczynie obojętnym jest dobra, bo dla rosliny wrzosowatej oznacza to obecność jonów zasadotwórczych przy dramatycznym spadku jonów kwasowych (w tym: wodorowych, węglowego, próchnicznych). Przy zbyt wysokim ph gleby zamierają specyficzne procesy nitryfikacji i utleniania siarczków przez mikroorganizmy.

To, ze Erica lubi wilgoć to nie mój wymysł - sama nazwa erica tetralix (wrzosiec bagienny) mówi sama za siebie i co woli roślina


O, super, to teraz juz "wszystko" wiem, dzieki Ech, ten moj szef

No wiem, ze nie Twoj wymysl


Marta, sorry, ze tak wszystko u Ciebie

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
anbu 15:02, 29 wrz 2017


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Czytam o wrzosach ale chyba ich nie chcę
____________________
Ania Ogród Ani :)
MartaKozak 15:07, 29 wrz 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Anda napisał(a)


Marta, sorry, ze tak wszystko u Ciebie



No co ty, tez czytam z ciekawoscia
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaKozak 10:47, 02 paź 2017


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Wiem ze sezon jeszcze sie nie skonczyl i macie sporo pracy w ogrodzie, ale bardzo bym byla wdzieczna za Wasze uwagi i pomysly.
Voila moje 'wypociny'...

____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
adewzuol 11:21, 02 paź 2017


Dołączył: 19 lut 2016
Posty: 1046
Witam, zaintrygowała mnie nazwa Twojego awatarka. Miałam w LO koleżankę o tym samym imieniu i nazwisku. Zaznaczam i wolnej chwili ogarnę wątek.
____________________
Ewelina W piaskownicy
Anda 17:54, 02 paź 2017


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33561
MartaKozak napisał(a)
Wiem ze sezon jeszcze sie nie skonczyl i macie sporo pracy w ogrodzie, ale bardzo bym byla wdzieczna za Wasze uwagi i pomysly.
Voila moje 'wypociny'...



Fajny plan

A lawendy na obwódce nie chcesz posadzić po całości?

W lipcu mało Ci będzie kwitło na rabacie. Najwięcej kwiatów będziesz miała w maju/czerwcu i sierpniu/wrześniu. Tak chcesz? Tam gdzie masz Hameln i rozchodniki będziesz miała do czerwca dość pusto. Przy piwoniach i jeżówkach też by się jeszcze coś przydało. Planujesz jakieś cebulowe?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies