Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowe kreacje

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe kreacje

Aurelllia 18:34, 26 maj 2019


Dołączył: 07 lut 2017
Posty: 6092
Niestety, ale moje stare bukszpany nadają się tylko na spalenie - milion tych glist i namiotów, to już postawiłam na nie laskę - niestety, przeoczyłam, przez brak czasu - żeby zabić ognisko największe to dzisiaj staruszki palę - zostawię tak z 5 cm nad ziemią i jak przeżyją to po prostu takie malutkie będą.

Walczę natomiast o młode , gdzie zauwazyłam maluśką ich ilość z 5 glist wyjęłam i ukatrupiłam, ciekawe ile jaj złożonych jest.....

Pan w ogrodniczym polecił zapobiegawczo żeby ogdonić ćmy wywarem z wrotyczu pryskać nawet codziennie, to zapach ich będzie odstraszał, natomiast na larwy lecę mospilanem niestety, bo na nie trzeba ostro od razu dziady zabić, potem jak nie zadziała to dziewczyny na wątku ćmy bukszpanowej Sprintor polecały
____________________
Aurelia Ogrodowe kreacje, Wizytówka
Nowa12 22:38, 26 maj 2019


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Aurelllia napisał(a)
Niestety, ale moje stare bukszpany nadają się tylko na spalenie - milion tych glist i namiotów, to już postawiłam na nie laskę - niestety, przeoczyłam, przez brak czasu - żeby zabić ognisko największe to dzisiaj staruszki palę - zostawię tak z 5 cm nad ziemią i jak przeżyją to po prostu takie malutkie będą.

Walczę natomiast o młode , gdzie zauwazyłam maluśką ich ilość z 5 glist wyjęłam i ukatrupiłam, ciekawe ile jaj złożonych jest.....

Pan w ogrodniczym polecił zapobiegawczo żeby ogdonić ćmy wywarem z wrotyczu pryskać nawet codziennie, to zapach ich będzie odstraszał, natomiast na larwy lecę mospilanem niestety, bo na nie trzeba ostro od razu dziady zabić, potem jak nie zadziała to dziewczyny na wątku ćmy bukszpanowej Sprintor polecały


Masakra z tą ćmą. Ja raz w tygodniu zaglądam w swoje i jak na razie nic nie zauważyłam ale liczę się z tą plagą .
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
ElzbietaFranka 23:48, 26 maj 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Mospilan jest dobry pryskaj. Jezeli chodzi o wrotycz to trzeba w aptece kupic i zalac woda na 24 godziny i przecedzic i pryskac.
Na polach wrotycz jeszcze nie kwitnie a tylko z kwiatow nalewke sie robi.

U mnie znowu jest duzo mszycy. Nawet w oczku wodnym na palce.

Ja w zeszlym roku zadolowalam rododendeona nie chce zagladac czy sie ukorzenil sprawdze w przyszlym roku wiosna.
Sprobuje po przekwitnieniu zadolowac ktoregos rodka.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
kerii 01:29, 27 maj 2019


Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 2185
U mnie menda ćma już była, na szczęście nie poczyniła dużych szkód w porę zauważyłam i spryskałam Mospilanem, teraz je oglądam, na razie nie ma nic. W końcu zaczęły ładnie wyglądać po tam tegorocznym nalocie, ciekawe jak długo...

Nie wiedziałam, że działa tylko kwiat wrotyczy. Ja robiłam w tamtym roku z całych gałązek, i kwiaty i liście. Nawet mi się jeden krzaczek sam wysiał i mam teraz swój własny.
____________________
Jola Moja glebo terapia
anpi 01:50, 27 maj 2019


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8152
Ja drżę o swoje kulki bukszpanowe ,jutro lecę obejrzeć.Ciągle straszycie, a ja się łudzę że do mnie nie doleci ta ćma ...
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
AnnaMS 02:03, 27 maj 2019


Dołączył: 04 gru 2017
Posty: 2103
Ojej, a to paskudy ... walcz dzielnie, dasz radę
____________________
Zielony zakątek z Antonówką
Aurelllia 12:03, 27 maj 2019


Dołączył: 07 lut 2017
Posty: 6092
Dziękuję za wsparcie

Po pierwszym dniu obserwacji i walki ze szkodnikiem mogę stwierdzić:
o małe bukszpany takie kulki, albo malutkie sadzonki dopiero ukorzenione, nie ma za bardzo co się martwić, bo łatwo je przejrzeć rozchylyć, zajrzeć do środka, wyjąć te paskudy, utłuc i oczywiście opryskać i obserwować jak się sytuacja będzie toczyła

Problem i schody zaczynają się z dużymi bukszpanami, szczegolnie takimi rosnącymi samopas bez formowania - te z moich obserwacji najbardziej sobie upodobała, bo są duże, można się w nich schować i jej nie widać, ale jak się rozchyla krzew i ogląda gałązkę po gałązce to widac skalę problemu Ja niestety, ale wczoraj te duże wycięłam i spaliłam, bo stwierdziłam, że to będzie tylko ognisko zwabiające tą ćmę i będzie bardzo trudno ją zwalczyć w tak dużym krzewie.

Mam jedną taką dużą kulę bukszpanową, która ma metr wysokości i metr szerokości i o nią walczę, jako jedyną z dużych, ale walka jest też łatwiejsza, ponieważ w środku kula ta jest pusta, ze względu na brak słońca i tylko na zewnątrz ma gałązki z liśćmi i wydaje mi się, że przez to też jest łatwiej ją zwalczyć.
Ja opryskałam preparatem Spintor, tym co dziewczyny na wątku o ćmie polecały
Oczywiście pryskam też tym wywarem z wrotyczu, żeby dorosłe odgonić


____________________
Aurelia Ogrodowe kreacje, Wizytówka
Rumianka 22:25, 27 maj 2019


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10262
Jak to paskudztwo wygląda, bo tu sporo osób pisze, a ja nie wiem jak to wygląda, a bukszpanów mam sporo...:
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
Rumianka 22:29, 27 maj 2019


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10262
Ogród pięknieje Ci z minuty na minutę, a kalina cudo...
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
Toszka 13:20, 28 maj 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aurelio, podzielę się Lepinoxem. Szczegóły na pw. Jedna dawka na start to i tak mało. Zwłaszcza, że oprysk trzeba bardzo starannie zrobić. Drugi powtarza się po 3 miesiącach.

Nie pal buksów. Zetnij mocno. Scinki wsadź do torby foliowej z połóż na słońcu. Wczoraj na słońcu było ponad 48 stopni.
Ja swoje stare buksy mocno ścięłam. Zmniejszyłam ich wielkość - łatwiej teraz opryskać.

Ogólnie Kobietki odpuśćcie opryski chemią - szkoda siebie truć, inne owady, wydawać pieniądze etc. Ćma non stop lata i składa jaja. Na krzaku są gąsienice w różnym wieku - maleńkie siedzące w podwiniętych młodych listkach i starcze, widoczne. Małe trzeba z lupą wypatrzyć.

O rodku powiem ci na miejscu, bo torf to najgorsze z możliwych rozwiązań. Zwłaszcza, że rośnie ci wokół tyle dobroci idealnych na kwaśną ściółkę
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies