Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Sezon 2017 u Hanusi

Pokaż wątki Pokaż posty

Sezon 2017 u Hanusi

malgorzata_s... 12:13, 26 lis 2020


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33758
Haniu u mnie drugi test wątpliwy wyszedł po pierwszym dodatnim dwa tygodnie temu i nadal uziemiona jestem. Mój wniosek taki że z drugim nie ma się co spieszyć. Ja musiałam zrobić bo taki warunek powrotu do pracy mam.
Pozdrawiam i zdrówka życzę
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
hankaandrus_44 16:23, 26 lis 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7195
zbigniew_gazda napisał(a)


Mam Haniu pytanie - dojrzał mi kompost który myślę dać do skrzyń na warzywa. Pewnie lepiej go przesiać a jak już to jakie powinny być oczka w przetaku?


Nie odpowiem Tobie, Zbyszku na to pytanie, bo ja nie przesiewam przez cale lato, jedyny wyjątek jesienne łodygi bylinowe, które zostawiam na wierzchu pryzmy i przykrywam je folią. Do kompostownika nie daję drewna, to idzie
a przemiał w maszynie i zrębki idą pod borówkę. Po roku składowania, wybieram czarnoziem, a to co grubszego sie znajdzie pozostawiam na następny sezon, Fakt, ze składowując odpadki do kompostownikam staram się je rozdrobniać. Pewnie powinnam to wszystko przesiać, ale nie na moje siły, po prostu szufelką wygrzebuję do wiaderka i przenoszę gdzie potrzeba. Przy wysypywaniu, co grubsze części wędrują z powrotem do utylizacji.

Widziałam, że dziewczyny wykorzystują zwykłe czarne skrzynki plasykowe - owocówki. Chyba to jest wystarczający rozmiar. Ja z uwagi na swoją niestabilność nie mogę używać takiego narzędzia. Mój błędnik się buntuje i każe mi się zginać głową do ziemi, a nie na boki. O kręgosłupie nawet nie wspominam. Albo małe gruzełki w kompoście albo ból w rękach i krzyżu.
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
hankaandrus_44 16:31, 26 lis 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7195
POdsumowanie mojej choroby, Zbyszku, trafne! Dziękuję.


Idą święta, i nawet jakby przyszło tylko 5 osób u siebie gościć, to muszę mieć pewność, że już nie zarażam. Mając taki nakaz 3 razy do wigilii musiałabym podchodzić. Smutne to. Pewnie zrobimy sobie wigilię z teletransmisją. Przecież jedzenie każdy może mieć swoje, a i opłatek do podziału się znajdzie. To co, że wirtualny?

____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
hankaandrus_44 17:36, 26 lis 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7195
A nawiązujac jeszcze do postu o przesiewaniu: Taki mocno przesiany kompost szybko się zatyka w czasie deszczu i nie dopuszcza tlenu do środka rabaty, taki z fragmentami, mimo wszystko, stwarza możliwość głębszej penetracji wodnej i powietrznej. Tego się w swoim babskim ogrodnictwie trzymam. Nie mam okazji być codziennie w ogrodzie i po każdej ulewie przewietrzać grządki wzruszając glebę. Ogrod radzi sobie beze mnie w ten sposob.



____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
hankaandrus_44 17:41, 26 lis 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7195
W moicgh wędro,wkach przez życie spotkałam takie stwory.

____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
zbigniew_gazda 18:17, 26 lis 2020


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11165
Dzięki za wyjaśnienia i komentarz. Też nigdy nie siałem kompostu, a na rabatki dawałem nawet z grubszymi kawałkami a gleba sobie poradziła. W tej chwili wcale ich nie widać i zostały "przerobione". Myślałem że jak przesieję to uniknę chwastów które wyrastają z tego kompostu. W skrzyniach trzeba wzbogacić glebę i wszystkie prace ze względu na ograniczenia pooperacyjne wykonam na wiosnę jak brzuszek się dobrze zrośnie.
Takie stwory też spotykałem.
Wszelkie "tele" są teraz bardzo modne, na czasie i pewnie i my z nich skorzystamy. Trudni takie czasy nastały.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Basieksp 19:59, 26 lis 2020


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10242
hankaandrus_44 napisał(a)
W moicgh wędro,wkach przez życie spotkałam takie stwory.



Ja też spotykam takie stwory no dobra będę się chwalić za płotem za sąsiada mam dwie alpaki Bolek i Lolek, kangura Bolo, kozy Kasię i Damiana, papuszki, pawie z nimi nie jestem po imieniu w sobotę za dnia zrobię parę fotek
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Joku 20:11, 26 lis 2020


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12119
Z kompostem postępuję tak samo jak Hania, też nie przesiewam z tej prostej przyczyny że nie mam czym . Na nasiona przesianie chyba nie zadziała bo one za małe są. Jedynie odpowiednio wysoka temperatura w pryzmie mogłaby im zaszkodzić. Tak mi się wydaje.

Basiu to ty chyba w sąsiedztwie jakiegoś mini zoo mieszkasz?
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Basieksp 20:18, 26 lis 2020


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10242
Joku napisał(a)
Z kompostem postępuję tak samo jak Hania, też nie przesiewam z tej prostej przyczyny że nie mam czym . Na nasiona przesianie chyba nie zadziała bo one za małe są. Jedynie odpowiednio wysoka temperatura w pryzmie mogłaby im zaszkodzić. Tak mi się wydaje.

Basiu to ty chyba w sąsiedztwie jakiegoś mini zoo mieszkasz?


Dokładnie, ale fajne towarzystwo, kangur spokojny, papuszki latem ładnie śpiewają a jeden paw raz chodził sobie o poranku po naszym dachu i uciekł
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Basilikum 20:50, 26 lis 2020


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21734
Zbyszku ja przesiewam
albo taka skrzynka do owocow, to na bioderka dobre, bo taka lambade sie przy tym odtancowuje albo klade ne taczke taka siatke budowlana, jak sie piasek do robienia cementu przesiewa (taka duza, ze cala taczke przykrywa) wtedy laduje saperka i nia po tej siatce rozsmarowuje, co zostaje laduja znow na kompost. Na nasiona to nie pomoze, bo one przeciez male sa. Tzreba by w piecu taki kompost wyparzyc a na to to juz u mnie za duze ilosci przerabiam i piec za maly
jak chcesz to zrobie Ci fotke siatki.

____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies