Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój azyl na wichrowym wzgórzu

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój azyl na wichrowym wzgórzu

oliwka 21:22, 19 maj 2021


Dołączył: 07 lut 2015
Posty: 1965
Przepiękny wypielęgnowany ogród
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5302-ogrodek-warzywny-na-balkonie, wątek ogrodowy zamknięty http://www.ogrodowisko.pl/watek/5701-ogrod-oliwkowy
Anitka 21:49, 19 maj 2021


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Agatorek napisał(a)


Piękny, okazały egzemplarz . Jakiej jest mniej więcej wysokości?
Też kupiłam tą odmianę ostatnio .


Mierzyłam go w zeszły roku i wówczas miał około 5 m wysokości.
Przeznacz dla swojego sporo miejsca.
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
basia3012 21:49, 23 maj 2021


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9553
Anitko, pozwoliłam sobie wkleić moją glediczję. Czy mam oberwać dolne zawiązki listków/pędów? Podpowiedz, bardzo proszę.



Oczywiście usuń lub ja usunę to zdjęcie. Nie chcę zaśmiecać Ci wątku.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Agatorek 23:28, 23 maj 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13376
Anitka napisał(a)


Mierzyłam go w zeszły roku i wówczas miał około 5 m wysokości.
Przeznacz dla swojego sporo miejsca.


To rzeczywiście olbrzym
Będę to miała na uwadze
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Anitka 10:35, 24 maj 2021


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
basia3012 napisał(a)
Anitko, pozwoliłam sobie wkleić moją glediczję. Czy mam oberwać dolne zawiązki listków/pędów? Podpowiedz, bardzo proszę.



Oczywiście usuń lub ja usunę to zdjęcie. Nie chcę zaśmiecać Ci wątku.


basia3012 napisał(a)


Dzięki Anitko za radę.
Czy jeśli ciachnę czubek to w tym miejscu będzie jakby koniec pnia i gałęzie zaczną się rozchodzić na boki?
Może naiwne pytanie ale tak rozumuję, że jak obcinam gałązkę to w tym miejscu zaczyna się rozkrzewiać.
Czy pączki liściowe nisko wyrastające mam usuwać jeśli ma to być drzewo?
Czy zostawiać jeśli może to być pokrój krzewiasty tzn wielopniowe drzewko?
Mam 3 sztuki i się zastanawiam nad pokrojem. A może glediczja nie powinna być prowadzona jako drzewo wielopniowe?
I znowu zasypałam Cię zagadkami. Ale Anitko, jesteś tu expertem od glediczji.
Mnie pomyłka kolorów tulipanów u Ciebie pasuje bardzo. Wiosną to każdy kolor cieszy.


Basiu, zostaw ją na razie taka jaka jest. U mnie też jedna glediczja nie maiła przewodnika. Ale rośliny często sobie z tym radzą. Jedna z gałęzi obok przejmuje jego role. Nieraz przy iglastych trzeba wybrać jedna gałązkę i przymocować w pionie od jakiejś tyczki. Zobaczysz co się wydarzy, zawsze potem można przyciąć.
Ta na zdjęciu poniżej nie maiła przewodnika w pionie. Rosła pochylona ( kolor czerwony). Sama wykształciła pionowy przewodnik (kolor fioletowy).


Glediczja cały czas w różnych miejscach będzie wypuszczać na pniach pączki liściowe. Nawet takich już bardzo grubych. Ja nie pamiętam czy je usuwałam jakoś specjalnie. Możesz jeśli chcesz te poniżej miejsca gdzie nie chcesz by się zorkrzwiła za nisko. Teraz też jest ich sporo. Czy może być drzewem wielopiniowym - nie wiem. U mnie żadna takich zakus nie miała, pomimo, że pnie były pokryte tymi wypustkami liści. Taka wielopienne wersja zabierz sporo miejsca już od dołu, bo jej gałęzi częściowo w poziomie się układają.
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 10:48, 24 maj 2021


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
inka74 napisał(a)
Cudne tulipanowe rabaty. I kolory drzew. Feria barw ale jakże zgrana ze sobą. Pięknie po prostu. Z przyjemnością się patrzy na taki ogród.


Maj to mój ulubiony miesiąc Przemyślałam i zostawię te tulipanowe pomyłki Pewnie na przekór będą powtarzać kwitnienie.
Dosadzę tylko 'Queen of Night' bo takie miały być zamiast tych pomarańczowych, bo one fajnie zgrywają się z czosnkami w rabacie w kręgu. Te ledwo wytrzymują do tego połączenia.



____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 10:50, 24 maj 2021


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Waclaw napisał(a)

Cudnie


Dziękujemy

Wypatrzyła dzisiaj pomiędzy tulipanami fioletowego irysa. Nie pamiętałam, że mam
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 11:12, 24 maj 2021


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Kasia1980 napisał(a)

Mi się marzy taki kącik pod brzozami
Pięknie u Ciebie.


Ten kącik bardzo się przydaje podczas upałów. I teraz tam bardzo przyjemnie, bo za żywopłotem z cisów są dwa lilaki. Cieniują kompostowniki. Fakt ich urodę kwiatów bardziej sąsiedzi podziwiają, bo kierują się na południe, ale zapach po całym ogrodzie się niesie.



____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
basia3012 23:36, 25 maj 2021


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9553
Anitka napisał(a)




Basiu, zostaw ją na razie taka jaka jest. U mnie też jedna glediczja nie maiła przewodnika. Ale rośliny często sobie z tym radzą. Jedna z gałęzi obok przejmuje jego role. Nieraz przy iglastych trzeba wybrać jedna gałązkę i przymocować w pionie od jakiejś tyczki. Zobaczysz co się wydarzy, zawsze potem można przyciąć.
Ta na zdjęciu poniżej nie maiła przewodnika w pionie. Rosła pochylona ( kolor czerwony). Sama wykształciła pionowy przewodnik (kolor fioletowy).


Glediczja cały czas w różnych miejscach będzie wypuszczać na pniach pączki liściowe. Nawet takich już bardzo grubych. Ja nie pamiętam czy je usuwałam jakoś specjalnie. Możesz jeśli chcesz te poniżej miejsca gdzie nie chcesz by się zorkrzwiła za nisko. Teraz też jest ich sporo. Czy może być drzewem wielopiniowym - nie wiem. U mnie żadna takich zakus nie miała, pomimo, że pnie były pokryte tymi wypustkami liści. Taka wielopienne wersja zabierz sporo miejsca już od dołu, bo jej gałęzi częściowo w poziomie się układają.


Anitko, dziękuję za rady.
Usunę więc te dolne zawiązki. U mnie przewodniki to mają wszystkie trzy, tylko te niskie gałązki mnie ciekawiły.
Chyba już nie usunę zdjęć, za późno.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
April 06:33, 26 maj 2021


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10290
Piękne widoki, kompozycja cersisa i tulipanów jest doskonała.
Glediczja zawsze mnie u ciebie zachwycała. Teraz sobie kupiłam dwie i myślę intensywnie gdzie posadzić, żeby ją atrakcyjnie wyeksponować. Widzę że ciemne tło jej bardzo dobrze służy
____________________
April April podbija las Mazowsze
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies