Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?

Toszka 12:26, 09 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Miłorząb powinien odbić... z opóźnieniem, ale powinien.
Na wszelki wypadek załóż mu kaptur na noc (może być stara pościel, torby papierowe etc).
Byliny nakryj doniczkami, kubłami, kartonami.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
KasiaW 12:49, 09 maj 2017


Dołączył: 13 kwi 2013
Posty: 421
Dzięki Iwonko za wsparcie
____________________
Kasia Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?
KasiaW 10:55, 10 maj 2017


Dołączył: 13 kwi 2013
Posty: 421
polinka napisał(a)


Kasiu a może hortensje dać w taką eLkę aby rosły też na tej ścianie przy tarasie?


Polinko,

myślałam i myślałam nad Twoim pomysłem ... i chyba się zdecyduję na hortki. Nie wiem tylko czy na pewno chcę je pociągnąć pod oknem. Na rogu domu na pewno się sprawdzą, będą widoczne i z tarasu i z altany i od strony wejścia.



Myślę intensywnie co tam dać. Chciałabym aby jednak było tu coś zimozielonego wyższego. Dlatego astanawiałam się nad 3 trzmielinami na pniu. Mam jeteż w innej części ogrodu.

Mogłyby to być inne iglaczki na pniu. Może sosny karłowate np. Varella, Carsten.

Z pomysłu cisowego ekranu chyba zrezygnuję. Tak jak mówiła Iwonka, ciężko będzie wyczarować tu wąski, gęsty, trzymający pokrój żywopłot na tak niskiej wysokości. A do tego nie ma tam zbyt wiele miejsca, hortki urosną przecież dość szerokie.

Na rabacie rośnie modrzew pendula, ostatnio posadziłam tam 5 cyprysików filifera aurea nana. Bardzo mi się podobają, a tylko tu mają słońce cały dzień i to jedyne miejsce gdzie mogę je ulokować (dzięki Iwonko)

Po łuku przy chodniku rosną żurawki Plum Royale.

Dziewczyny,
doradźcie czym wykończyć rabatę. Na obwódkę myślałam dać szałwię różową niską. Pomiędzy/za cyprysikami może niską trawę zimozieloną (Ice Dance?)

____________________
Kasia Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?
makadamia 12:02, 10 maj 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kasiu, dawno mnie u Ciebie nie było, a tu takie rewolucje!
Będę Twój ogród pokazywać jako przykład, że jak linie rabat ładnie poprowadzone, to same w sobie "robią" ogród. Fantastycznie je zrobiliście.

Co do rabatki pod domem, to mam nadzieję że się nie spóźniłam, bo mam nowego pomysła

Tego modrzewia dałabym obok rynny, niech zasłania ścianę. Po drugiej stronie okna też akcent pionowy w postaci kolumnowego cisa by mi się widział.
Z kolejnych roślin typu "lizak" już bym zrezygnowała, bo w zbyt dużych ilościach nadają efekt ą ę larła merlę (jak to określiła jankosia).
Dodałabym za to kul bukszpanowych i wymieszała z tymi cyprysikami, które już masz. Tylko nie sadziłabym ich po obwódce, tylko porobiła takie trójkąty, jak masz po drugiej stronie ścieżki.
Między nimi jakieś nieduże krzewy liściaste lub duże byliny (mogą być te hortensje, jeśli dadzą radę na tym stanowisku) a niskie wypełniacze to już najmniejszy problem: szałwie, żurawki, rozchodniki, carexy - co Ci w duszy gra.

Nieudolna egzemplifikacja pomysła


Aaa - zapomniałabym - przy tarasie posadziłabym jakiś duży krzew, najlepiej zimozielony, żeby zasłaniał taras od wejścia.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
KasiaW 12:19, 10 maj 2017


Dołączył: 13 kwi 2013
Posty: 421
Echhhh Asiu ... rozbiłaś mi koncepcje w drobny mak
Analizuję ...

Dzięki za pochwały ... normalnie zarumieniłam się

Jeszcze kącik przy ognisku i z altaną czeka na lifting kształtu rabat, ale z tym będę walczyć za jakieś 2 tygodnie, jak "zrobi się" podłoga w altanie
____________________
Kasia Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?
makadamia 12:51, 10 maj 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kasiu, powiedziałabym przepraszam, ale przecież wcale nie przepraszam
Zamieszanie to coś, co robię najlepiej

W mojej propozycji istotne są dwie rzeczy:
- modrzew przed ścianę (może dobrze by było, żeby Toszka potwierdziła, czy on nie urośnie za duży)
- mieszanina kulek buksowych i cyprysikowych.

Cała reszta jest dowolna. Te hortensje chociażby spokojnie można wymienić na jakieś trawy.

Nie odważyłabym się proponować buksów do cyprysików, gdyby nie ogród Dominiki. Ona cudownie łączyła iglaki z topiarami. tutaj dowód
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 13:19, 10 maj 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A skoro wspomniałaś o liftingu kształtu rabat po drugiej stronie...
Pamiętam że miałam o tym pomyśleć, pamiętam, że myślałam, ale chyba ostatecznie nic nie napisałam.

Wrzucałaś plan, ale nie wiem jak bardzo jest aktualny, bo wspominałaś o jakichś zmianach przy warzywniku. Nie pokazałaś też zdjęć z tamtej strony i nie wiem gdzie okna, gdzie komunikacja, gdzie jakie widoki.

Sądząc po planie, tamta strona jest już mocno zagospodarowana i niewiele pola do manewru zostało. Zrobić to kółko przy tarasie (symetrycznie do tego z marikenem) i ewentualnie jakąś rabatkę przy warzywniku. Więcej się chyba nie zmieści.

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Magleska 13:22, 24 maj 2017


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18112
Przeczytałam całość , piękny ogród powstaje,moge zapisać się na podglądactwo doradzać nie potrafię , bo sama zaczynam
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
GosiaSamosia 16:56, 05 wrz 2017


Dołączył: 29 mar 2016
Posty: 40
Kasiu ale się tu pięknie u Ciebie zrobiło. Dawno nie zaglądałam na ogrodowisko bo tyle roboty, że głowa mała.
Ale aż miło się patrzy, że u Ciebie takie postępu. U mnie póki co nadal bagno poza małym kawałkiem pod samym domem
____________________
Gosia To wlasnie Ja
Ewa4 09:47, 11 lis 2017


Dołączył: 10 sty 2013
Posty: 2876
Witaj jestem pierwszy raz u Ciebie ale będę zaglądać i dopingować w tworzeniu ogrodu dużo zrobione trawnik jest a powoli będzie piękny ogród. Pozdrawiam
____________________
Ewa - Mazury i mój kawałek ziemi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies