Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Cydalima perspectalis - ćma bukszpanowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Cydalima perspectalis - ćma bukszpanowa

Gardenarium 08:10, 05 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Anitka napisał(a)

Madzenko, sprawdź swoje bukszpany, bo piszesz, że dwa wyżarte przez gąsienice. W Krakowie pogrom bukszpanowy - szaleje jakaś ćma azjatycka, a tak dokładniej jej gąsienice i robią wielkie spustoszenie. Poniżej link do artykułu:
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,21923853,motyl-z-azji-zzera-krakowskie-bukszpany-i-nie-ma-na-niego-sposobu.html
i opis z jakiegoś bloga:
http://mmm.drl.pl/ratujemy-bukszpany-cydalima-perspectalis-cma-bukszpanowa/

Sprawa jest dość poważna, a twój watek wiele osób odwiedza, więc może informacja do większej ilości osób dotrze. Ja mieszkam w Krakowie i dopiero z wątku boguslaw_r_ - Ogród Bogusława o tej inwazji się dowiedziałam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Madzenka 21:56, 05 sie 2017


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Przed chwila kupiłam pułapki fermonowe a jutro zrobię oprysk Mospilanem. W mnie zaatakowana jest większość bukszpanów. Na razie wygląda to niegroźnie, mam nadzieję, że dam radę...
Namiary na pułapki fermonowe
https://tedan.pl/catalogsearch/result/?q=Cydalima+Perspectalis&pick=mage
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Gardenarium 08:06, 07 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Świadomie ten link zostanie, bo wszystkim zależy na uratowaniu bukszpanów. Ja także zamówiłam kilka szt i umieszczę w ogrodzie.

Jeśli wiecie o innych pułapkach, a także środkach chemicznych - piszcie tutaj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Akacja 08:19, 07 sie 2017


Dołączył: 15 lut 2016
Posty: 73
Witam jestem z okolic Raciborza wczoraj zauważyłam ze coś jest nie tak z moimi bukszpanami .
____________________
Iwona Ogród potrzebujący zmian
Mazan 11:10, 07 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Charakterystyczny wniosek wyciągnęła Mala_Mi, który każe zwracać uwagę na substancje zapachowe. Podobnie jak w ochronie eko upraw warzywniczych. Nie wiem, czy ten sposób zadziała także w tym przypadku, ale należałoby go wypróbować. Nie muszą to być nasadzenia lecz zamgławianie powietrza innymi substancjami, np. olejkami eterycznymi w pojemnikach podobnych do używanych w łazienkach i innych pomieszczeniach uruchamianych baterią. Jednym ze środków z wpisu Danusi jest substancja czynna Spinosad w preparacie Spintor, która niszczy także jaja. To nasuwa pomysł na zwalczanie szkodnika w początkowej fazie rozwoju.

Napisałem o pojemnikach gdyż takie stosuję w uprawie warzyw chroniąc je przed motylami i muchami. Zdają egzamin doskonale, ale kłopotem jest ich napełnianie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Monika23 13:56, 07 sie 2017

Dołączył: 03 kwi 2014
Posty: 2
U mnie niestety zaatakowane przez ćmę trzy kule bukszpanowe. Każda z kul ma wyżarte liście z jednej strony, druga część kuli ładna, zielona. Przez przypadek znalazłam jedną gąsienicę i zaczęłam szukać informacji co to może być. W taki oto sposób dowiedziałam się o szkodniku i szybko zadziałałam. Gąsienice wyzbierałam ręcznie. Było ich łącznie na trzech kulach ponad 40 szt. Reszta bukszpanów ok. Mieszkam Warszawa-Wilanów. Kule przeglądałam już trzy razy, na razie nic nowego nie widzę. Gdybym miała zaatakowane wszystkie bukszpany nie dałabym rady wyzbierać tego paskudztwa.
Akacja 14:23, 07 sie 2017


Dołączył: 15 lut 2016
Posty: 73
U sąsiada plaga zniszczona połowa bukszpanów.wyglada to okropnie . W sobotę robił opryskmospilsnem 20. Dużo gąsienic padło ale są jeszcze żywe osobniki .
____________________
Iwona Ogród potrzebujący zmian
Jaskier 09:12, 08 sie 2017


Dołączył: 04 cze 2017
Posty: 57
Oczywistym jest, że pojedynczy właściciel ogrodu nie poradzi sobie z cydalima perspectalis, jeżeli szkodnik ten będzie namnażał się w sąsiednich ogrodach.

Dlatego proponuję, żeby każdy forumowicz poinformował o tej ćmie swoich sąsiadów i znajomych mających ogrody z roślinami zimozielonymi, które może atakować cydalima perspectalis.

W gminach, na terenie których wystąpiła już cydalima, można spróbować przeprowadzić akcję informacyjną przy pomocy sołtysów (np. tablice ogłoszeń znajdujące się na terenie wsi, wiejskie strony internetowe, informacja ustna sołtysa), czy urzędów gmin (np. strony gminne, tablice ogłoszeń, informacja ustna, odpowiednio wczesne działania gmin w miejskich nasadzeniach).

Informacje o cydalima można też rozpowszechniać na innych znanych nam portalach społecznościowych np. facebook.

Warto też rozmawiać ze szkółkarzami, czy sprzedawcami roślin przy okazji robienia zakupów.

Może wymyślicie jeszcze jakieś inne sposoby dotarcia z informacją o cydalima do jak największej liczby właścicieli ogrodów.
Gardenarium 15:32, 08 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Czy da coś pryskanie profilaktyczne środkami systemicznymi, które krążą w sokach rośliny?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:03, 08 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Akacja napisał(a)
U sąsiada plaga zniszczona połowa bukszpanów.wyglada to okropnie . W sobotę robił opryskmospilsnem 20. Dużo gąsienic padło ale są jeszcze żywe osobniki .


Piszcie miasto, albo chociaż województwo, zrobimy mapę Cydalima, gdzie jest obecna

podkarpackie
mazowieckie
dolnośląskie
małopolskie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies