Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Cydalima perspectalis - ćma bukszpanowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Cydalima perspectalis - ćma bukszpanowa

Gardenarium 16:06, 08 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jaskier napisał(a)




Informacje o cydalima można też rozpowszechniać na innych znanych nam portalach społecznościowych np. facebook.

Warto też rozmawiać ze szkółkarzami, czy sprzedawcami roślin przy okazji robienia zakupów.

Może wymyślicie jeszcze jakieś inne sposoby dotarcia z informacją o cydalima do jak największej liczby właścicieli ogrodów.


Właśnie zamieściłam apel na Ogrodowiskowym Facebooku

https://www.facebook.com/ogrodowisko/
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Akacja 21:53, 08 sie 2017


Dołączył: 15 lut 2016
Posty: 73
Danusiu dzisiaj byłam u mamy i z ciekawości zerknęłam na jej bukszpany . Zostały zaatakowane przez ćmę . Larw juz nie było ale bukszpany były obgryzione i suche. Były na nich pozostałości odchodów i pajęczyny . Ojciec myślał ze to po obcinaniu .
____________________
Iwona Ogród potrzebujący zmian
Gardenarium 22:08, 08 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jakie województwo?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Akacja 22:10, 08 sie 2017


Dołączył: 15 lut 2016
Posty: 73
Śląskie okolice raciborza
____________________
Iwona Ogród potrzebujący zmian
Jaskier 07:03, 09 sie 2017


Dołączył: 04 cze 2017
Posty: 57
Gardenarium napisał(a)


Piszcie miasto, albo chociaż województwo, zrobimy mapę Cydalima, gdzie jest obecna

(.....)

Rozprzestrzenianiu się szkodnika może również zapobiec unikanie zakupów roślin pochodzących z obszarów, na których występuje cydalima perspectalis.

Mam na myśli oczywiście wyłącznie rośliny,na których żeruje ta ćma (przede wszystkim bukszpan).

Chodzi nie tylko o zakupy przez internet. W lokalnych szkółkach oraz w dużych centrach handlowych jest sporo roślin pochodzących od hodowców z rożnych części Polski oraz zza granicy. Kupując rośliny, na których znajdują się jajka ćmy lub gąsienice, łatwo przenieść szkodnika na obszar, na którym nie występuje.

Jeżeli ktoś mimo tego decyduje się na zakup, to warto zajrzeć do środka rośliny i sprawdzić, czy nie ma tam pasażera na gapę

Pytanie, czy gołym okiem możemy zobaczyć jajeczka tej ćmy?
07:20, 09 sie 2017
Czy oprysk z wywaru czy naparu z wrotycza coś da profilaktycznie w kierunku ćmy?
A jeśli coś da to w razie czego jaka proporcja bo wiem,że dziewczyny pryskają na larwy opuchlaków i tam się sprawdza.Może by spróbować wrotyczem na odstraszenie.
ane3ka 08:21, 09 sie 2017


Dołączył: 14 lip 2012
Posty: 353
Danusiu, o Wrocławiu też słyszałam, widziałam zdjecia
____________________
Ania - Ogród z pompą
Gardenarium 09:37, 09 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, napisałam dolnośląskie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Niezapominajka 14:16, 09 sie 2017

Dołączył: 17 cze 2014
Posty: 15
Danusiu czy u Ciebie w ogrodzie są?

Kiedy oglądałam jak Monty Don wycinał i palił w swoim ogrodzie zniszczone obwódki bukszpanowe było mi strasznie przykro (nie wiem czy to była ćma czy jakaś choroba bukszpanu) fakt faktem wszystko poszło z dymem.

Mogłabym się łudzić że do mojego ogrodu nie dotrą te paskudy (mieszkam 100km na południe od Krakowa) ale jakies 300m od mojego domu jest sklep ogrodniczy którego włascicielka regularnie przywozi z krakowskiej giełdy przeróżne rośliny więc może się zdarzyć ze przywiezie i ćmy.

Póki co na naszym cmentarzu gdzie jest niesamowite skupisko przepięknych, wieloletnich bukszpanów wszystko wydaje się być w porządku.
Anitka 20:38, 09 sie 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Odebrała dzisiaj pułapki fermonowe za sklepu polecanego przez Madzenkę. Wyglądają niepozornie i montaż zajmuję może minutkę. Jest dziecinne prosty.

Należy ten zielony element złożyć w trójkąt, wyciągnąć z białej saszetki dyspensera feromonowego i umieścić go na druciku ( można też przykleić do lepu).


Drugą końcówkę przeciągnąć przez otwór w górnej części zielonej pułapki.


____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies