Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Cydalima perspectalis - ćma bukszpanowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Cydalima perspectalis - ćma bukszpanowa

Anitka 20:43, 09 sie 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
W zestawie są dwa lepy sklejone z sobą. Odklejamy jeden i wsuwamy do środka na dno pułapki.


Drugi zostawiamy do wymiany i składamy na pół, sklejając z sobą dwie połówki.

Zaginamy z obu stron boczne krawędzie i pułapka gotowa.


____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 20:48, 09 sie 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Ja umieściła cztery w ogrodzie nad bukszpanami. Chyba zapotrzebowanie jest ogromne, bo dzisiaj jak weszłam na stronę sklepu to pojawiła się informacja, że się wysprzedały i kolejne będą po 16 sierpnia. Tak wyglądają w ogrodzie. Mama nadzieje ,że nic do nich nie wpadnie , bo to by oznaczało kolejna inwazję szkodników w moim ogrodzie.



____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 21:37, 09 sie 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Kasiek napisał(a)
Tutaj dzialaja tym srodkiem plus pulapki.
https://www.amazon.de/gp/product/B00WMHRD5Y/ref=as_li_tl?ie=UTF8&camp=1638&creative=19454&creativeASIN=B00WMHRD5Y&linkCode=as2&tag=buchsbaumzuensler-21

Przetlumacz sobie, polecam
https://www.buchsbaumzuensler.net/bekaempfung/

Tekst jest w języku niemieckim ale łatwy do przetłumaczenia na np Translatorze.
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
anna_t 22:08, 09 sie 2017


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
czy ktoś wie czy ta ćma atakuje również drzewa? np. glediczje lub grujeczniki?
grujeczniki juz mi padły ale glediczje praktycznie do polowy obżartą opryskałam RT i pomogło
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Hortensja 05:03, 10 sie 2017


Dołączył: 19 cze 2014
Posty: 290
Czy próbował ktoś potraktować te paskudny roztworem mydła potasowego (ogrodniczego) z wodą? Może zapach czosnku je postraszy

☺️
____________________
może już wkrótce.... nowy początek:)
Madzenka 06:58, 10 sie 2017


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Npo dobie od powieszenia pułapki fermo owej O (zero) złapanych samców... Pytanie czy w ogóle pomoze ?
Anitka jak u Ciebie?
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Gardenarium 08:10, 10 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gdzieś pisali że tanie pułapki są niedobre, a niby droższe dlaczego lepsze?

Dziś powiesiliśmy 5 szt w strategicznych miejscach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Anitka 08:25, 10 sie 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
U mnie po pierwszej nocy pusto, ale ta ćma jest krótko w ogrodzie, siada na bukszpanie, robi swoje i odlatuje. Dziś poprosiłam IzaBelkę o przetłumaczenie tego niemieckiego tekstu. Czyżby Niemcy wymyślili jakiś nowy środek na te gąsienice czy to odpowiednik Mospilanu? Trzeba zgłębić temat
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Anitka 08:49, 10 sie 2017


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Tłumaczenie tego tekstu przez IzaBelkę:
Poniewaz ta cma dopiero od niedawna grasuje w Europie, sposoby jej zwalczania sa nie do konca sprawdzone. Jednak mozemy juz wyliczyc kilka, ktore okazaly sie bardzo pozyteczne.

Kompaktowe zestawienie srodkow ochrony przed gasienica:
1. Bardzo wazne jest szybkie rozpoznanie probemu.
2. Plapki feromonowe nadaja sie do wczesnego rozpoznawania i okreslania najlepszego czasu uzycia srodkow ochrony roslin (biologicznych insektcydow).
3. Biologiczne insektycydy: Bacillus thuringiensis i Azadirachtin
4. Chemicznye insektycydy: Thiacloprid i Acetamiprid
5. atakowane odmiany buksa to Buxus sempervirens & Buxus microhylla
6. po zaatakowaniu przez gasienice moze pomoc radykalne ciecie
7. zaatakowane czesci rosliny zapakowac tak by nie bylo dostapu powietrza i wyrzucic do smietnika.

Ponizej jest wytlumaczenie do kolejnych punktow
1. Poniewaz szybkie rozpoznaie problemu jest najwazniesze, zaleca sie regularne kontrolowanie bukszpanow wiosna i latem.
2. Do rozpoznania, ze w okolicy pojawil sie motyl cmy bukszpanowej sluza plapki feromonowe. Zapachem przyciagaja meskie osobniki, ktore przyklejaja sie do plapki. Tak mozna stwierdzic, ze w okolicy pojawila sie cma. Najlepszym czasem na zwalczanie jej biologicznymi insektycydami jest czas miedzy 10 a 14 dniem od kiedy pojawi sie w plapce. Zaleznie od pogody Plapki mozna stosowac od konca kwietnia, poczatku maja.

Dla prywatnych ogrodnikow zaleca sie przy slabej inwazji, zbieranie reczne gasienic. Jesli inwazja jest wieksza mozna myjka cisnieniowa spryskac i pozbierac gasienice, ktore spadly (na fotce jest wylozony od busa folia). W zaleznosi od wielkosci inwazji mze sie to okazac dosc trudne, latwo mozna przeoczyc szkodniki w plataninie galazek.
3-4. Lepsza metoda jest zastosowanie Insektycydow. Jako skutecznyokazal sie Bacillus thuringiensis. Pamietac nalezy, ze nie mozna stosowac ich profilaktycznie. Mozna je stosowac dopiero kiedy buksy sa zaatakowane. W przypadku watpliwosci warto zasiegnac rady specjalisty.
Decydujace jest gruntowne zastosowanie insektycydow. Powinno sie dokladnie spryskac centrum rosliny, poniewaz wlasnie w wewnetrzenej czesci rosliny zeruja gasienice. Moziwe tez jest, ze niektore larwy jeszcze nie wykluly sie z kokonow. Przy insektycydach rozroznia sie biologiczne i chemiczne.
6. Kiedy bus jest bardzo zzarty juz i wyglada jak by mial juz umierac moze go uratowac radykalne ciecie. Nadchodzacej wiosny powinnny pojawic sie nowe przyrosty. Aby poprawic regeneracje wartu tu zastosowac specjalny nawoz do bukszpanow. Przy nowych przyrostach, nie moze od nowa byc zaatakowany gdyz wtedy mozliwosc uratowania go jest bliska zeru. W ekstremalnych przypadkach trzeba sie jednak bukszpanow pozbyc, by szkodnik sie dalej nie rzprzestrzeial.
7 Zaatakowane czesci rosniny nie wolno wrzucac do pojemnikow na dpadki biologiczne, tylko zapakowane tak by nie bylo sostepu powietrza do smieci. Pniewaz smieci sa palone zapobiega to dalszemu rozprzestrzenianiu sie cmy. Przy wieszych ilosciach do wyrzucenia nalezy sie skontaktowac z odpowiednia instytucja zajmujaca sie smieciami.


To tyle w tym artykule. Nie mam pojecia co to za srodki biologiczne i chemiczne i czy sa w Pl dostepne i jak sie nazywaja. Pozniej poszperam jeszcze.

u nas ta cma chyba dluzej jest ale ja nie zwracalam na to uwagi. Mam alo buksow. jakies 3 lata temu bylam na wycieczce w pobliskim ogrodnictwie, ktore zajmuje sie glownie produkcja roslin balkonowych. Tam wlasciciel nam opoowiadal, ze jego bukszpanow ta cma nie atakuje,ze on ma jakas specjalna odmiane. Spojrzalam tylko na cene tej odmiany i tyle zapamietalam z lekcji o cmach
____________________
IzaBela
Pod Bialo-Niebieska Chmurka***
Wizytowka

Kto ma slonce w swoim sercu, temu pogoda za oknem nie jest do niczego potrzebna
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Jaskier 09:44, 10 sie 2017


Dołączył: 04 cze 2017
Posty: 57
Niezapominajka napisał(a)
(...)Póki co na naszym cmentarzu gdzie jest niesamowite skupisko przepięknych, wieloletnich bukszpanów wszystko wydaje się być w porządku.

Jak przeczytałem o tym cmentarzu, to przyszła mi do głowy myśl, że może warto zastanowić się, czy w naszym otoczeniu w miejscach publicznych nie ma jakichś dużych nasadzeń bukszpanów (właśnie na cmentarzach, przy kościołach, w parkach, na miejskich rabatach, w ogrodach położonych obok obiektów zabytkowych itp.). A jeżeli są, to może warto skontaktować się z zarządcami tych miejsc i upewnić się, że wiedzą o cydalima perspectalis. Telefon, czy mail nie zabiorą wiele czasu. Upieczemy 2 pieczenie na jednym ogniu Zadziałamy w interesie publicznym i zapobiegniemy, by takie miejsce nie stało się stołówką i wylęgarnią tych szkodników.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies