Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zakręcony ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakręcony ogród

DorKa 10:00, 09 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Zrobiłam jeszcze zdjęcia z okien, tak,żebyście widziały co planujemy

widok z salonu ( na taras nie patrzcie bo cały czas się wahamy drewno czy kompozyt ) (drewno na tarasie tylko sezonowo )



i widok z kuchni na ten nieszczęsny kawałek trawnika ( i nieskończoną bramę wjazdową )

____________________
Dorka Zakręcony ogród
makadamia 10:58, 09 paź 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A może coś takiego:



Czarny placyk: altana
brązowy - drewniany podest
jasnozielone maziaje - rabaty
zielone kółka - drzewa

Nie wiem jak wyglada sytuacja przy tarasie, gdzie schody, a gdzie, więc tutaj rabat nie robiłam.

Linie zrobiłam swobodne, ale jeśli wolisz, mogę pomyśleć nad bardziej geometrycznymi - prostymi lub okrągłymi.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 12:03, 09 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
ale z Ciebie błyskawica Linie podobają mi się jak najbardziej.Umiejscowienie rabat też super.A tu moje wątpliwości :

Podest : myślisz,żeby taki wielki zrobić ? Myślałam bardziej ,że tylko wokół 3 drzew, które są najbliżej . Chociaż może rzeczywiści nie będzie spełniał żadnej roli w takich wymiarach. Pytanie okrągły czy prostokątny ? Mnie chyba bardziej okrągły się podoba :


Kawałek trawnika na froncie : myślałam,żeby w ogóle wywalić. Niczemu nie służy tak naprawdę.Chciałam tylko mały klomb na przeciw okna kuchennego. Tutejsza Katalpa do przesiedlenia. Jak dorośnie to zasłoni cały widok. Co innego w rogu, tam mi nie przeszkadza.




Rabata na froncie z lewej strony musi być węższa bo w rogu działki mamy tajemne przejście do sąsiadów, z którego korzystamy bardzo często (zaznaczyłam na biało, choć tak naprawdę to dzieura w płocie


Taras : Mam schody dookoła ( bez sensu ) Jak będziemy robić cokolwiek (drewno czy komozyt ale to inna temat ) to miałąm w planie zrobić schody tylko po środku (od jednej i drugiej strony ) Wówczas niewielki rabaty mogłyby też być wokół tarasu.

Jeżeli moje wypowiedzi są zbyt chaotyczne to napisz prosze. Dla mnie coś co wydaję się być oczywiste z Waszej perspektywy wyglądać może inaczej.
____________________
Dorka Zakręcony ogród
makadamia 12:17, 09 paź 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Podest: no właśnie taki większy bym proponowała, od samej altany:
- uniknie się dziwnych i niewygodnych zakamarków pomiędzy podestem a altaną
- można na nim postawić wtedy ławeczkę albo leżak do wygrzewania się
- lepiej wygląda taki trochę większy.

Narysowałam prostokątny, bo taki łatwiej zrobić, ale mogę pomyśleć i nad okrągłym

Kawałek trawnika na froncie: ta katalpa jest szczepiona? korona nie pójdzie wyżej? Jeśli nie, to wcale Wam widoku nie zasłoni. Krzaczory albo żywopłot wysoki by Wam zasłoniły.
Powiem Ci, że mam zgryz z tym kawałkiem, bo ja bym też najchętniej zlikwidowała ten trawnik, choćby po to, żeby wygodniej było wysiadać z samochodu (widać, że tam ciasno).

A może dać po całości kostkę, a w kostce porobić dziury, w które powsadza się rośliny? Później poszukam inspirek. Tylko mam wrażenie, że to nie za bardzo będzie pasowało do reszty ogrodu.

Przejście do sąsiadów - nie ma problemu ze zrobieniem szerokiej rabaty, a w rabacie ścieżki do sąsiadów. Fajnie to będzie wyglądało. Tylko krzaków nie posadzisz, o których myślałam, ale to pikuś

Przypomnij mi, gdzie u Ciebie północ, a gdzie południe, bo zapomniałam?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 12:37, 09 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Tylko którey będziemy chodzić na tyły ( tam gdzie ma być domek i kompostownik i cały bajzel ) ? Myślałam,że własnie pomiędzy altana a drzewem zrobić przejście. Najlepiej odgrodzone iglakami. Wówczas altan będzie bardziej intymna a ten bajzel mocniej zasłonięty.

Ale co do rozmiarów masz rację, musimy pójść na kompromis

Katalpa nie jest szczepiona tylko tak prowadzone przeze mnie więc będzie szła wysoko w górę. Zaraz za nią ( przed ogrodzeniem ) musi być miejsce na otwierającą się bramę. Rabata w tym miejscu nijak mi nie pasuje.

Co do podjazdu, masz rację . Dwa samochody stoją i jest ciasno a trawnik bezużyteczny stoi. Także myślałam właśnie o kostce po całości a na wysokości okna tylko mały klomb ( taka zielona plama przełamie też tsporą powierzchnię kostki)

od frontu zachód.
____________________
Dorka Zakręcony ogród
makadamia 12:49, 09 paź 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
DorKa napisał(a)
Tylko którey będziemy chodzić na tyły ( tam gdzie ma być domek i kompostownik i cały bajzel ) ? Myślałam,że własnie pomiędzy altana a drzewem zrobić przejście. Najlepiej odgrodzone iglakami. Wówczas altan będzie bardziej intymna a ten bajzel mocniej zasłonięty.

Ale co do rozmiarów masz rację, musimy pójść na kompromis

Katalpa nie jest szczepiona tylko tak prowadzone przeze mnie więc będzie szła wysoko w górę. Zaraz za nią ( przed ogrodzeniem ) musi być miejsce na otwierającą się bramę. Rabata w tym miejscu nijak mi nie pasuje.

Co do podjazdu, masz rację . Dwa samochody stoją i jest ciasno a trawnik bezużyteczny stoi. Także myślałam właśnie o kostce po całości a na wysokości okna tylko mały klomb ( taka zielona plama przełamie też tsporą powierzchnię kostki)

od frontu zachód.


No dobra, pomyślę nad oddzieleniem podestu od altany.

Mnie z kolei nie pasuje ten klombik w środku trawnika - jeszcze tylko cegieł dookoła niego brakuje, wsadzonych na sztorc i pomalowanych na biało

A jakbyś pod katalpą np.: trawy posadziła, zostawiając odstęp na bramę, to by ładnie wyglądało
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 13:07, 09 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
z cegłami pomyślę ale dlaczego w środku trawnika ? Trawnika miałoby tam nie być wcale . Kostka po całości a na środku dziura na drzewo i jakies wypełniacze.
Trawy pod katalpa jak najbardziej pod warunkiem,że ją zostawiamy
____________________
Dorka Zakręcony ogród
makadamia 13:51, 09 paź 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
DorKa napisał(a)



No dobra, obawiam się, że muszę Cię poprosić, żebyś wytężyła wyobraźnię

Przeprosiłam się z tym kółkiem na froncie.
Myślę też nad wykorzystaniem w większym zakresie tego żwiru, który masz na rabacie. Jakby go połączyć z jakimiś płytami/kostką i dać po całości na froncie?
Jasnoszary kolor to żwir, a ciemnoszary to płyty, przy czym płyty musisz sobie wyobrazić jakoś ciekawiej porozrzucane, bo ja nie jestem w stanie tego narysować


Rabaty w żwirze to mordęga w utrzymaniu, więc nasadzenia musisz ograniczyć do minimum.
Pod domem i pod płotem byłyby nie tyle rabaty wysypane żwirem, tylko ścieżki żwirowe w których od niechcenia porozrzucane są rośliny. Żwir ma wtedy zastosowanie jako przejście - czy to na tył domu czy do sąsiadów.
Kulki buksowe/z daniki, jukki, tawuły. Byliny i trawy w bardzo ograniczonym zakresie, bo trzeba je podsypywać kompostem, dzielić itd.

Tylko w tym kółku (większym niż zaproponowałaś) nie byłoby żwiru tylko normalna rabata. W niej może być jakieś drzewo nieduże, wielopniowe typu świdośliwa lub (czy odważę się to napisać?) sumak.

Oczywiście, do frontu należałoby dopasować tył...
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 14:04, 09 paź 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Szukałam inspiracji, ale nie jest łatwo, bo mało mam takich w tradycyjnym stylu, jaki do tego domku pasuje.

https://pl.pinterest.com/pin/285486063860324223/ - żwirek z cegłą i roślinami
https://pl.pinterest.com/pin/285486063860316950/ - ten front nie jest bardzo w moim guście, ale za to tradycyjny, więc dorzucam
https://pl.pinterest.com/pin/285486063860316947/ - inne ujęcie powyższego
https://pl.pinterest.com/pin/285486063860243942/ - bardzo eleganckie kółko na froncie
https://pl.pinterest.com/pin/285486063860226731/ - bardzo w moim guście połączenie żwiru, płyt i nasadzeń, ale utrzymanie tych roślin to na pewno nie jest łatwa praca
https://pl.pinterest.com/pin/285486063860363272/ - bardzo ładne przejście do domu
https://pl.pinterest.com/pin/285486063862876428/ - nie front, ale fajne nasadzenia w żwirze
https://pl.pinterest.com/pin/285486063863076540/ - rośliny między płytami
https://pl.pinterest.com/pin/AQXpMU0WM5snfdmAEbLcErWxZ5cfbsQucxWPbdmlD4JjhSG73GUZPeI/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063860088009/ - z tej inspiracji Beth Chatto wziął mi się ten sumak

Generalnie myślę o roślinach lubiących ubogie, suche i słoneczne podłoże: rozchodniki, lawendy, czyścce, perowskia.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 14:37, 09 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
makadamia napisał(a)


No dobra, obawiam się, że muszę Cię poprosić, żebyś wytężyła wyobraźnię

Przeprosiłam się z tym kółkiem na froncie.
Myślę też nad wykorzystaniem w większym zakresie tego żwiru, który masz na rabacie. Jakby go połączyć z jakimiś płytami/kostką i dać po całości na froncie?
Jasnoszary kolor to żwir, a ciemnoszary to płyty, przy czym płyty musisz sobie wyobrazić jakoś ciekawiej porozrzucane, bo ja nie jestem w stanie tego narysować


Rabaty w żwirze to mordęga w utrzymaniu, więc nasadzenia musisz ograniczyć do minimum.
Pod domem i pod płotem byłyby nie tyle rabaty wysypane żwirem, tylko ścieżki żwirowe w których od niechcenia porozrzucane są rośliny. Żwir ma wtedy zastosowanie jako przejście - czy to na tył domu czy do sąsiadów.
Kulki buksowe/z daniki, jukki, tawuły. Byliny i trawy w bardzo ograniczonym zakresie, bo trzeba je podsypywać kompostem, dzielić itd.

Tylko w tym kółku (większym niż zaproponowałaś) nie byłoby żwiru tylko normalna rabata. W niej może być jakieś drzewo nieduże, wielopniowe typu świdośliwa lub (czy odważę się to napisać?) sumak.

Oczywiście, do frontu należałoby dopasować tył...


Rany Asia zdołowałaś mnie .. Nie sądziłam ,że taka pusta jestem Ja tu kółko i rabatka a ty mi z takimi fachurami Żeby wytężyć moja wyobraźnie potrzebuje skupienia a to dopiero w domu będzie możliwe. Jak ogarnę to co mi napisałaś to się odezwę. Ciekawe ile mi to zajmie

p.s a co pod oknem zaplanowałaś ? To czarne to
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies