Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zakręcony ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakręcony ogród

makadamia 15:22, 10 paź 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Myślę, że w żadnej z tych opcji rewolucji nie ma

Powiedzmy, że furtek sobie nie będę zamykać i zobaczymy co wyjdzie
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 15:33, 10 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
makadamia napisał(a)
Myślę, że w żadnej z tych opcji rewolucji nie ma

Powiedzmy, że furtek sobie nie będę zamykać i zobaczymy co wyjdzie

Widzisz jaki neofob ze mnie

Nie zamykaj czekam z niecierpliwością na efekty Twojego otwartego spojrzenia. Jeszcze raz wielkie dzięki .
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Basiula 17:09, 10 paź 2017


Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 489
Doczytałam całość teraz przebieram nogami w oczekiwaniu na dalsze pomysły Asi
____________________
W basiowie
alis 17:54, 10 paź 2017


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Dorka, melduję się u Ciebie w wątku Widzę, że u Ciebie projekty pełną parą, będę podczytywać
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
DorKa 19:41, 10 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Dzieki dziewczyny za odwiedziny

Zgadza sę ,Asia działa pełną parą tez przeberam nogami i zakasam rekawy do roboty. Pytanie tylko czy przed zimą cokolwiek zdąże zrobić ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
makadamia 09:41, 11 paź 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Skoro przebierasz nogami, to zabieram się czym prędzej do roboty

Na bazie kółek (które - uprzedzam - wcale nie są tak łatwe do wytyczenia; zapytaj Makusi) wymyśliłam coś takiego:


Zastanawiałaś się nad rabatką pod pod oknem:
DorKa napisał(a)



Ja bym z niej zrezygnowała w zupełności:
- głupio schodzić z tarasu w rabatkę
- pod okapem jest sucho i ciężko utrzymać jakieś rośliny
- dobrze jest zrobić tam opaskę, żeby nie moczyć fundamentów

Od schodów do altanki poprowadzić łukiem ścieżkę.
Przy altanie posadzić drzewa i zrobić tam taki "leśny zakątek".
Pomiędzy altaną a podestem można albo porozrzucać płyty albo po prostu wysypać drobną korę i luźno porozrzucać byliny runa leśnego - jakieś paprocie, turzyce, hosty, bodziszki. Należy od razu pogodzić się z faktem, że nie będzie tam schludnie i "ogrodowiskowo". Ale za to będzie klimacik

https://pl.pinterest.com/pin/285486063862341875/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063862955143/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063862616213/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063863068045/

Jeśli przy tarasie jest Ci zbyt pusto, a eM zgodzi się na kolejne ograniczenie trawnika, to kiedyś można dorobić taką rabatkę:
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 10:20, 11 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
makadamia napisał(a)
Skoro przebierasz nogami, to zabieram się czym prędzej do roboty

Na bazie kółek (które - uprzedzam - wcale nie są tak łatwe do wytyczenia; zapytaj Makusi)


Wiem wiem Ale wczoraj przeczytałam nareszcie cały Twój wątek i wiem jaka dobra w planowaniu jesteś i do tego masz dar w słuchaniu i zrozumieniu innych . Brawo! Co poniżej potwierdzasz.

Ale do rzeczy. No brak mi słów. Jest pięknie. Nie wiem jak Ty to robisz ale uzysakałaś dokładnie to o co mi chodziło. I to w tak krótkim czasie.
Nowe proporcje całkowicie załamuja nierówności ( w szczególności lewa rabata)
Ścieżka do altany jak najbardziej mi pasuje mimo rezygnacji z rabaty (choć mam nadzieję,że wykorzystamy rośliny, które tam mam bi je lubię )
Może po prostu płyty w trawie prowadzące do altany w formie ścieżki ?

Rabata przy schodach na pewno powstanie. Nie wiem jak długo będę negocjować ale wynegocjuję Jak już zacznę taka rewolucje , to może nie zauważy

Jeszcze jedna rzecz praktyczna, wszyscy wchodzą do nas do ogródka od strony podjazdu ale przy obecnym założeniu to chyba nie przeszkadza bo przed rabatą , którą zaprojektowałaś po prawej stronie od tarasu jest jeszcze miejsce na przejście. Zgadza się ?

i widzę,że ze żwirku zupełnie zrezygnowałaś ? Nie wiedziałam,że wyjdę na tak bardzo wystraszoną , choć troszkę byłam , nie ukrywam

To co mam ( w sensie grys ) nie mógłby zostać na rabacie ? Szkoda trochę parę ton wywalić Może tylko nasadzenia i kształt zmodyfikujemy ?

I jeszcze kwestia podestu. Jak wiesz to bezpośredni widok z tarasu i salonu. Dlatego chciałabym, żeby dookoła coś się działo w kwestii roślinności. Za parociami nie przepadam Ale do roślinności jak rozumiem przejdziemy później

Miodzio


____________________
Dorka Zakręcony ogród
DorKa 10:53, 11 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Asia jeszcze tak wymyślam w rogu, tam gdzie jest hakuro (za którą nie przepadam ) chciałam posadzić Nigrę (ale nie mogłam znaleźć odpowiednio wysoko sczepionej ) Czy to dobry pomysł ?
Chodzi mi o wypełnienie luk pomiędzy koronami drzew :



co o tym sądzisz ? Nie ukrywam ,że bardzo mi się podobają. A z więkzymi drzewmai poszalejesz koło altany
____________________
Dorka Zakręcony ogród
makadamia 11:26, 11 paź 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
DorKa napisał(a)


Wiem wiem Ale wczoraj przeczytałam nareszcie cały Twój wątek i wiem jaka dobra w planowaniu jesteś

Akurat na moim wątku to planowania jest najmniej, bo wrzuciłam już gotowy projekt Ale dzięki za dobre słowo

DorKa napisał(a)
Ścieżka do altany jak najbardziej mi pasuje mimo rezygnacji z rabaty (choć mam nadzieję,że wykorzystamy rośliny, które tam mam bi je lubię )
Może po prostu płyty w trawie prowadzące do altany w formie ścieżki ?


Ale przecież rabata zostaje! tylko w trochę innym kształcie
Same płyty mogłyby być, chociaż nie wiem, jak by to miało wyglądać pod ścianą domu. I z paru technicznych względów wydaje mi się, że jednak płyty w żwirku albo sam żwirek byłyby lepsze. Ale to jest kwestia w zasadzie drugorzędna. Poza tym, możecie zrobić najpierw same płyty, a jeśli się nie sprawdzą, dodać ten żwirek.

DorKa napisał(a)
Rabata przy schodach na pewno powstanie. Nie wiem jak długo będę negocjować ale wynegocjuję Jak już zacznę taka rewolucje , to może nie zauważy


Mnie też się bardziej podoba z tą rabatą - nie ma efektu "meble pod ścianami"

DorKa napisał(a)
Jeszcze jedna rzecz praktyczna, wszyscy wchodzą do nas do ogródka od strony podjazdu ale przy obecnym założeniu to chyba nie przeszkadza bo przed rabatą , którą zaprojektowałaś po prawej stronie od tarasu jest jeszcze miejsce na przejście. Zgadza się ?


Tak - tam po prostu zapomniałam dorysować tej kostki - ona ma iść aż do zaokrąglonej linii rabaty

DorKa napisał(a)
To co mam ( w sensie grys ) nie mógłby zostać na rabacie ? Szkoda trochę parę ton wywalić Może tylko nasadzenia i kształt zmodyfikujemy ?


To zależy
po pierwsze: od tego, jakie chcesz mieć nasadzenia; jeśli typowa, gęsta roślinność, która zakryje całą glebę, to ten grys nie ma tam po prostu racji bytu i będzie tylko przeszkadzał (usunąć go możesz jak rośliny się już rozrosną); grys ma sens, jeśli roślin jest niewiele i nie zakrywają całej powierzchni (wrzucałam Ci wcześniej przykłady z takimi rabatami)
po drugie: jeśli na tej rabacie zostawisz grys, to na tej pod ogrodzeniem też wypadałoby go dać, zeby rabaty do siebie pasowały. czyli będzie jak rysowałam tutaj(tylko na podjeździe byłaby sama kostka


Ja bym zrobiła rabaty bez grysu, a grys wykorzystała pod ścieżkę do altany

DorKa napisał(a)
I jeszcze kwestia podestu. Jak wiesz to bezpośredni widok z tarasu i salonu. Dlatego chciałabym, żeby dookoła coś się działo w kwestii roślinności. Za parociami nie przepadam Ale do roślinności jak rozumiem przejdziemy później


Tak naprawdę, to wiele rzeczy się wyjaśni dopiero w momencie jak eM zabierze się do roboty. Myślę, że ten podest można jeszcze trochę zmniejszyć. Od tego, ile miejsca ostatecznie zostanie będzie zależał dobór roślin
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:27, 11 paź 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
DorKa napisał(a)
Asia jeszcze tak wymyślam w rogu, tam gdzie jest hakuro (za którą nie przepadam ) chciałam posadzić Nigrę (ale nie mogłam znaleźć odpowiednio wysoko sczepionej ) Czy to dobry pomysł ?
Chodzi mi o wypełnienie luk pomiędzy koronami drzew :



co o tym sądzisz ? Nie ukrywam ,że bardzo mi się podobają. A z więkzymi drzewmai poszalejesz koło altany


Myślę, że niewielkie drzewka z tej strony to bardzo dobry pomysł - nie zacienią Ci całego ogrodu i będą stanowiły przejście pomiędzy wysokimi drzewami a niskim piętrem rabaty
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies