Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zaczynam po raz kolejny...

Pokaż wątki Pokaż posty

Zaczynam po raz kolejny...

andzia458 22:01, 18 kwi 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Witam wszystkich.
Forum podczytuję od jakiegoś czasu i przyszła pora, żeby napisać coś o sobie.
Zakładam ten wątek bo potrzebuję pomocy w ogarnięciu mojego bałaganu. Bardzo na Was liczę.
Mieszkamy na wsi, stary dom do remontu, zaniedbane podwórko. Wszystkie prace remontowe, wykończeniowe robimy z mężem sami, bez kredytów i niestety bardzo powoli nam to idzie.
Już raz, trzy lata temu próbowałam coś stworzyć ale niestety, nie miałam ani planu, ani wiedzy ani wystarczających funduszy, żeby stworzyć coś raz a dobrze.
Teraz musi być inaczej.
Na początek chcę się zająć nową częścią działki. Rabata 25m długości, od strony wschodniej. Posadziliśmy kilkanaście dni temu świerki serbskie (co półtora metra) i zupełnie nie wiem, co dalej. Myślę o hortensjach bukietowych, jakichś miskantach itp ale nie mam wizji, nie umiem skomponować całej rabaty. Kolejnego sadzenia na wyczucie nie podejmuję się.
Dlatego baaardzo proszę Was o pomoc.
Jutro postaram się przysiąść i narysować plan całej działki, żeby było odniesienie do całości.
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
andzia458 22:05, 18 kwi 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
makadamia 08:20, 19 kwi 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Andziu, tworzenie ogrodu bez funduszy i jednocześnie z domem to szalenie trudna sprawa, więc trzymam kciuki za powodzenie!

Teraz pytania:
- jakie są wymiary działki i jak jest ustawiona względem stron stron świata?
- jaka jest szerokość tej planowanej rabaty?
- jaki masz plan na te świerki? One mają być strzyżone czy puszczone luzem? Na strzyżone chyba za szeroko posadzone, więc pewnie luzem.

Ojj, żebyś nie żałowała - świerki urosną bardzo wysokie i zacienią połowę działki. Do tego mają płytki system korzeniowy i wyjaławiają całą ziemię w okolicy. No ale jest też zaleta - osłonią od wiatru, więc coś za coś.

Jeszcze mała uwaga ogólna: przy długiej a wąskiej działce lepiej wyglądają rabaty falujące, które optycznie poszerzają ogród. Taka prosta linia wzdłuż granicy tylko podkreśla tą wąskość.
Podrzucam wątek Mikiny, żebyś mogła podpatrzeć, jak ona walczyła ze swoim "pasem startowym"
https://www.ogrodowisko.pl/watek/9667-majowka-na-majowce?page=60
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 08:21, 19 kwi 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ha, chyba czas na zmianę okularów! Myślałam, że ta czarna linia to narysowana granica rabaty, a to słupek
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
andzia458 16:27, 19 kwi 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Asiu, dziękuję za odwiedziny.
Tak, to jest słupek- ogrodzenie ma być kończone od jutra.
Załączam przygotowany na szybko plan działki. Świerki są posadzone z prawej strony, od wschodu. Zanim się na nie zdecydowałam, czytałam, że wcale nie są takie złe i trochę roślin pod nimi urośnie. Mąż chciał sadzić co 2m,wynegocjowałam co półtora metra a okazuje się, że powinny być jeszcze gęściej? Bo jednak chciałabym je formować, żeby nie urosły wyższe niż te 3-4m.
Działka duża, szerokości 30m a 76m długości. W planach mamy oddzielić część koło domu od tzw.gospodarczej. Na planie zaznaczyłam to linią przerywaną. Ale najpierw musimy zrobić nowe ogrodzenie od ulicy i wtedy stare ma przedzielić podwórko. Przynajmniej taka jest wizja męża.
Mąż wszelkie prace wykonuje sam, mamy dwóch niepełnosprawnych synów więc lekko nie jest i organizacyjnie i finansowo. Jedna robota blokuję drugą i tak od początku, heh. Ale serce mi pęka bo tak pusto u nas i chciałabym zacząć coś robić, z głową.
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
andzia458 16:28, 19 kwi 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Asiu, dziękuję za odwiedziny.
Tak, to jest słupek- ogrodzenie ma być kończone od jutra.
Załączam przygotowany na szybko plan działki. Świerki są posadzone z prawej strony, od wschodu. Zanim się na nie zdecydowałam, czytałam, że wcale nie są takie złe i trochę roślin pod nimi urośnie. Mąż chciał sadzić co 2m,wynegocjowałam co półtora metra a okazuje się, że powinny być jeszcze gęściej? Bo jednak chciałabym je formować, żeby nie urosły wyższe niż te 3-4m.
Działka duża, szerokości 30m a 76m długości. W planach mamy oddzielić część koło domu od tzw.gospodarczej. Na planie zaznaczyłam to linią przerywaną. Ale najpierw musimy zrobić nowe ogrodzenie od ulicy i wtedy stare ma przedzielić podwórko. Przynajmniej taka jest wizja męża.
Mąż wszelkie prace wykonuje sam, mamy dwóch niepełnosprawnych synów więc lekko nie jest i organizacyjnie i finansowo. Jedna robota blokuję drugą i tak od początku, heh. Ale serce mi pęka bo tak pusto u nas i chciałabym zacząć coś robić, z głową.
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
andzia458 16:33, 19 kwi 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Dwa razy to samo wysłałam, heh.
Tutaj dom od strony wjazdu, od południa.
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
Helen 22:01, 19 kwi 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8267
andzia458 napisał(a)
Asiu, dziękuję za odwiedziny.
Tak, to jest słupek- ogrodzenie ma być kończone od jutra.
Załączam przygotowany na szybko plan działki. Świerki są posadzone z prawej strony, od wschodu. Zanim się na nie zdecydowałam, czytałam, że wcale nie są takie złe i trochę roślin pod nimi urośnie. Mąż chciał sadzić co 2m,wynegocjowałam co półtora metra a okazuje się, że powinny być jeszcze gęściej? Bo jednak chciałabym je formować, żeby nie urosły wyższe niż te 3-4m.
Działka duża, szerokości 30m a 76m długości. W planach mamy oddzielić część koło domu od tzw.gospodarczej. Na planie zaznaczyłam to linią przerywaną. Ale najpierw musimy zrobić nowe ogrodzenie od ulicy i wtedy stare ma przedzielić podwórko. Przynajmniej taka jest wizja męża.
Mąż wszelkie prace wykonuje sam, mamy dwóch niepełnosprawnych synów więc lekko nie jest i organizacyjnie i finansowo. Jedna robota blokuję drugą i tak od początku, heh. Ale serce mi pęka bo tak pusto u nas i chciałabym zacząć coś robić, z głową.

Ania, popraw ten rysunek (może mazakiem musisz narysować i wtedy zdjęcie zrobić?), bo wcale nie widać co tam już masz i wrzuć ponownie
____________________
Helen - Hortensjowo
kasiab 22:03, 19 kwi 2020


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1505
Witam Aniu zaznaczam do obserwowanych i kibicuje
Plan u mnie jest nieczytelny. Moze mogłabyś go przerysowac na kartke w kratke gdzie 2 kratki=1m?
____________________
Kasia - tu na razie jest...
andzia458 09:48, 20 kwi 2020


Dołączył: 18 kwi 2020
Posty: 915
Mam nadzieję, że teraz będzie czytelniej.
Bardzo dziękuję za odzew, mam nadzieję, że pomożecie mi w tych trudnych początkach.
____________________
Ania Zaczynam po raz kolejny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies