Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Za drzwiami do ogrodu...

Pokaż wątki Pokaż posty

Za drzwiami do ogrodu...

Kordina 23:24, 19 lis 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4732
Aniu, jestem pełna podziwu, sama układałaś te ceglane ścieżki? Są piękne i jeszcze w połączeniu z kostką. Cegły masz zwykłe czy szamotówki?
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Urszulla 01:57, 20 lis 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
anpi napisał(a)

Ten zakątek z lustrem jest przy murku. Tam też ciągle kombinuję jakieś delikatne zmiany. Jesienią pozmieniałam trochę nasadzenia i w nowym sezonie znów widoczki będą troszkę inne. Niestety zrezygnowałam z rododendronów, bo męczyły się w mojej glebie, mimo zakwaszania, poza tym chyba podgryzł je karczownik, bo latem wyglądały bardzo biednie. Powędrowały w inne ręce, może odżyją???
Przed samą zmianą pogody na zimową ułożyłam też do lustra i drzwi w murze ceglane ścieżki zamiast trawiastych. Trawa słabo tam rosła z powodu braku nawadniania i ciągłych wędrówek kretów i nornic między rabatami ( tunele i kopce właśnie na tych ścieżkach) Jeszcze nie wszystko dopracowane i cegła nowa że starą trochę się jeszcze "gryzie", ale wszystko to kwestia czasu
W te puste kwadraciki układam kostkę granitową, by było nawiązanie do granitowych obrzeży innych rabat i placyku. Wiosną planuję też dodatkowy placyk z takiej kostki(jak fundusze pozwolą)



Gratulacje taką pracę zrobić i tak równo!
molinie są to zjawiskowe trawy, chyba po jednej na każdej stronie starczyłoby, rosną wielkie i rozkładają kłosy na boki dość szeroko, raczej w środek rabaty bym dała.
Fajne roślinki kupiłaś
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Rumianka 16:55, 20 lis 2022


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10257
Zakątek ceglano-lustrzany wyszedł fantastycznie...Super, że powtórzyłaś łukowaty kształt ramy lustra. Z drzwiami wyszło identycznie...no nie mogło być inaczej. Bardzo to miejsce zyskało na urodzie, chociaż i poprzednia odsłona bardzo podobała mi się...
Na dodatek ten bluszcz dodaje uroku całości...Brawo...
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
Basieksp 20:59, 20 lis 2022


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10247
No fajnie te ceglane ścieżki wyglądają lubię takie różne zmiany, przeróbki zawsze coś się dzieje
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
anpi 23:06, 20 lis 2022


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8151
Kordina napisał(a)
Aniu, jestem pełna podziwu, sama układałaś te ceglane ścieżki? Są piękne i jeszcze w połączeniu z kostką. Cegły masz zwykłe czy szamotówki?

Sama układałam, wprawne oko zauważy, że w układzie brak powtarzalności, jakoś mi nie wychodziło...
Syn dociął mi tylko brakujące kawałeczki.
Cegły są zwykłe, bo tańsze, nie wiem ile wytrzymają, ale na dzień dzisiejszy musiały zaspokoić moje wymysły.
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
anpi 23:59, 20 lis 2022


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8151
Urszulla napisał(a)



Gratulacje taką pracę zrobić i tak równo!
molinie są to zjawiskowe trawy, chyba po jednej na każdej stronie starczyłoby, rosną wielkie i rozkładają kłosy na boki dość szeroko, raczej w środek rabaty bym dała.
Fajne roślinki kupiłaś

Ula, po zerwaniu darni wyrównałam grabkami, nasypałam warstwę piasku i nawet zwałowałam go ale bez poziomowania Więc super prosto nie jest
Cegły ułożone są na samym piasku, by ewentualnie łatwo zmienić!
Molinie już były, to znaczy posadzone w poprzednim sezonie i celowo na brzegu rabat. Zamysł jest taki, że są posadzone po (prawie) okręgu jaki będzie tworzył placyk z kostki granitowej. Mają go niejako okalać. Bardzo mi się to podoba, jak tak przewieszają się nad ten placyk( na razie zielony) U mnie trawy rosną w zwolnionym tempie, przynajmniej na razie, najwyżej później będę dzielić, albo przesadzać, ja tam zmiany lubię Poza tym molinie które mam w środku rabat nie dają rady się wydostać U mnie tak gęsto wszystko rośnie,że brak im światła! U mnie rośliny trochę walczą ze sobą, ale muszą mieć gęsto, bo nie lubię chwastów i nie mam czasu plewić, a tak nie mają miejsca A poza tym miejsce mam ograniczone, a chciejstw dużo! Może kiedyś z tego wyrosnę
Sama widzisz, znów nakupiłam i zmieścić muszę!!!
Ale dziękuję za sugestie i rady. Niestety ze mnie często niepoprawna ogrodniczka
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
anpi 00:09, 21 lis 2022


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8151
Rumianka napisał(a)
Zakątek ceglano-lustrzany wyszedł fantastycznie...Super, że powtórzyłaś łukowaty kształt ramy lustra. Z drzwiami wyszło identycznie...no nie mogło być inaczej. Bardzo to miejsce zyskało na urodzie, chociaż i poprzednia odsłona bardzo podobała mi się...
Na dodatek ten bluszcz dodaje uroku całości...Brawo...

Cieszę się, że Ci się podoba, choć sama się z tym oswajam
Myślę, że będę w pełni zadowolona jak trochę cegła spatynuje( jeśli tak można powiedzieć o cegle)
A łuk wyszedł jakoś tak naturalnie z samego układu już istniejących rabat i okrągłości trawnika
Tu jeszcze przed zmianami we wrześniu:
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
anpi 00:42, 21 lis 2022


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8151
Basieksp napisał(a)
No fajnie te ceglane ścieżki wyglądają lubię takie różne zmiany, przeróbki zawsze coś się dzieje

Ta zmiana chodziła za mną cały sezon, niestety żaden pomysł nie wydawał mi się odpowiedni. Dziewczyny z O. naocznie widziały miejsce i dumałyśmy jaki kształt nadać placykowi i z czego ma być. Latałyśmy i układałyśmy wąż, kostki, cegły. Ustawiałyśmy w różnych miejscach ławeczkę, stół, krzesełka. Mierzyłam, robiłam szablony z tektury. Po czym wszystko wracało na miejsce, bo bałam się, że będzie gorzej niż było. Ale w dalszym ciągu wiedziałam, że placyk z trawy w sezonie( takim jak to lato bez deszczu) jest stepem i nie mam czasu go podlewać, a na założenie tam nawadniania nie ma szans. Poza tym marzy mi się stolik z krzesełkami w nie tylko zawsze cienistym zakątku jak mam. Nie liczę stolika z fotelem w różach, bo tam miejsca ledwo dla jednej osoby
W końcu zrodził mi się w głowie nowy pomysł jako wypadkowa tych poprzednich. Niestety zbrakło już czasu na realizację, a i z funduszami cienko na te moje wymysły Ale cieszę się, że choć zaczęłam realizację i mam nadzieję,że wiosną dokończę. A jak wyjdzie, to sama jestem ciekawa
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
Kordina 10:02, 21 lis 2022


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4732
Brawo, brawo jeszcze raz wyrażę swój zachwyt, sama przecież jestem "ceglana" i wiem ile to burzy mózgu wymaga przed
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Rumianka 13:14, 21 lis 2022


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10257
Oj Aniu, pomysł okrągłego placyku spodobał mi się baardzo...teraz na wyżej zamieszczonym zdjeciu widać założenie pomysłu. Uważam, że to strzał w 10-tkę.
Czekam na fotki z realizacji...
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies