Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Za drzwiami do ogrodu...

Pokaż wątki Pokaż posty

Za drzwiami do ogrodu...

anpi 22:28, 11 kwi 2024


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8198
Dziś posadziłam wczesne ziemniaki Denar.
Postanowiłam spróbować uprawy pod słomą.
Nawiozłam na odchwaszczone i wzruszone poletko -ziemi popieczarkowej. Mniej więcej 20 cm warstwę( jakieś 15 taczek z górką wtargałam)
Powtykałam ziemniaki w rządkach wg rozciągniętych sznurków. A potem wszystko przykryłam słomą (na wysokość 30cm - miało być, jutro zmierzę jak wyszło, bo robiłam na oko)
Tu już część wysypane przekompostowanym podłożem popieczarkowym

Właściwe sąsiedztwo niestety nie jest zachowane, bo teraz truskawki( stare) i maliny będą miały obok ziemniaki, ale nie było wyjścia



____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
MagdaLenka 22:39, 11 kwi 2024


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 847
Ziemniaki pod słomą? Nie znałam tej techniki. Ja będę próbować w workach.
Niebieskości u Ciebie niebiańskie.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
anpi 23:07, 11 kwi 2024


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8198
Mają być bezobsługowe, bez obsypywania i bez pielenia, a potem bez kopania, tylko rozgarnąć słomę i wybrać z ziemi ręką
W to drugie( bez pielenia) nie do końca wierzę, bo skoro nać ziemniaka się przebije przez słomę to pewnie i jakieś uśpione jeszcze chwasty wyjdą, skrzyp napewno sobie poradzi, a miałam go tam. Sama jestem ciekawa co z tego wyjdzie? Czy zbiory będą zadawalające?
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
nicol21 23:56, 11 kwi 2024


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10341
Fajnie to wygląda z tą słomą. Na pewno osłabi część chwastów. Ale ziemniaków nie wkopywałaś w ziemię?Jak z ich zielenieniem?
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Magleska 06:47, 12 kwi 2024


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18719
Ania też widziałam na YT w Naturalnie o ogrodach ten sposób -fajnie to wygląda ,a ciekawe jaki będzie efekt końcowy

Twój Raj wygląda zjawiskowo -wiadomo ,że trzeba się urobić ,żeby tak mieć ,ale dla tego efektu warto
Buziaki
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
GorAna 07:04, 12 kwi 2024


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16100
anpi napisał(a)
Dziś posadziłam wczesne ziemniaki Denar.
Postanowiłam spróbować uprawy pod słomą.
Nawiozłam na odchwaszczone i wzruszone poletko -ziemi popieczarkowej. Mniej więcej 20 cm warstwę( jakieś 15 taczek z górką wtargałam)
Powtykałam ziemniaki w rządkach wg rozciągniętych sznurków. A potem wszystko przykryłam słomą (na wysokość 30cm - miało być, jutro zmierzę jak wyszło, bo robiłam na oko)
Tu już część wysypane przekompostowanym podłożem popieczarkowym

Właściwe sąsiedztwo niestety nie jest zachowane, bo teraz truskawki( stare) i maliny będą miały obok ziemniaki, ale nie było wyjścia




Będzie Pani zadowolona ☺️
Odminę Denar sądzimy od lat. Mimo tego że wczesne świetnie zimują w chłodnej piwniczce.
Nigdy nie słyszałam o takiej metodzie sadzenia. Mam już też posadzone ziemniaki, ale tradycyjnie☺️
Całe życie człek się uczy.....prawie jak Głowa państwa☺️
Pozdrawiam Aniu☺️
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
Makao 07:42, 12 kwi 2024


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4303
Też nie znałam tej metody sadzenia ziemniaków. Chyba nic już nie powinno mnie tu na forum zaskoczyć a jednak
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Agnieszka_Z 09:44, 12 kwi 2024


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 445
Jestem ciekawa efektów ziemniaków pod słomą. Gdzie kupiłaś słomę i ziemię popieczarkową?
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
anpi 10:17, 12 kwi 2024


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8198
Agnieszko, słomę eM przywiózł mi ze wsi(jego rodzinnej)- zalegała w stodole bezużytecznie już kilka lat. Tak więc mam za free. Podłoże popieczarkowe mam przywiezione w ubiegłym roku wielką przyczepę z pobliskiej ( choć nie tak bardzo)pieczarkarni. Ale wybłagałam tą ostatnia przyczepę, bo nie chcą już oddawać, chyba sypią sobie na pole. Ceny transportu też tak poszły w górę, że szok. I dodatkowo do mnie się nie wjedzie cięższym sprzętem. Zrzucane były te tony na pole sąsiada i em zwoził przyczepką samochodową na naszą działkę.
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
anpi 10:35, 12 kwi 2024


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8198
nicol21 napisał(a)
Fajnie to wygląda z tą słomą. Na pewno osłabi część chwastów. Ale ziemniaków nie wkopywałaś w ziemię?Jak z ich zielenieniem?

Ziemniaki wduszałam tylko w ziemię, a przykryte są szczelnie słomą, więc światło chyba za skąpe by zieleniały, żresztą te młode ziemniaczki będą pewnie leżeć w ziemi , gdzie zakorzeni się ziemniak. Ale w pulchnej ( bo pod słomą nie zbije jej bezpośrednio deszcz), bo takie jest to podłoże które ja dałam(albo zalecany też kompost)i łatwo będzie je wygrzebać. Tak jest opisane, a jak będzie to ja na bieżąco postaram się też Wam napisać.
Ale w ubiegłym roku kilka ziemniaków, które (maleństwa)zostały po wykopkach w ziemi, przysypane brzegiem pryzmy popiecz. podłoża przerosły przez nią liśćmi i obrodziły ziemniakami lepiej niż te które sadziłam zwykłą metodą z obsypywaniem w zwykłej ziemi choć już z domieszką tego podłoża. Tak więc jestem dobrej myśli, a jak będzie zobaczymy. To dla mnie eksperyment.
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies