Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Basi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Basi

Roocika 10:52, 06 paź 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7950
basia3012 napisał(a)


Dzięki za radę Danusiu.
Szukałam tych Repandensów ale dosyć drogie są a ja na obwódkę to potrzebowałabym ich może ze 200 szt. Na razie usunę te moje cisy a może do wiosny coś wymyślę na zamianę. Ale tak żeby nie pójść z torbami.


Basiu, mam nadzieję, że się nie obrazisz jak napiszę, może nie usuwaj na razie tych cisów. Zdążysz je przecież usunąć, a tak sobie spokojnie coś wymyślisz, one są na razie malutkie, jeszcze parę lat będą rosły zanim zrobią się ogromne.
Z niskich cisów to ten ciś pospolity Anna, co mam też się nadaje na takie obwódki, dorasta do 1 m i widzę, że rośnie zwarty (w kulkę) i powoli. Te kupowane z neta są trochę popędzone...

A może z takiej trzmieliny fortuna odmiana Vegetus można zrobić obwódkę to niepstrokata odmiana ? Można z niej sobie porobić sadzonki i samemu rozmnożyć Dziewczyny chyba robią z trzmielin obwódki (widziałam u Hani Gruszki )
Buziaki Basiu
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
basia3012 14:25, 06 paź 2021


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9646
Roocika napisał(a)


Basiu, mam nadzieję, że się nie obrazisz jak napiszę, może nie usuwaj na razie tych cisów. Zdążysz je przecież usunąć, a tak sobie spokojnie coś wymyślisz, one są na razie malutkie, jeszcze parę lat będą rosły zanim zrobią się ogromne.
Z niskich cisów to ten ciś pospolity Anna, co mam też się nadaje na takie obwódki, dorasta do 1 m i widzę, że rośnie zwarty (w kulkę) i powoli. Te kupowane z neta są trochę popędzone...

A może z takiej trzmieliny fortuna odmiana Vegetus można zrobić obwódkę to niepstrokata odmiana ? Można z niej sobie porobić sadzonki i samemu rozmnożyć Dziewczyny chyba robią z trzmielin obwódki (widziałam u Hani Gruszki )
Buziaki Basiu


Asieńko, dzięki za radę. Muszę poszukać tych trzmielin. Właśnie chciałabym coś niepstrokatego. Wczoraj szukałam już. Ale tą odmianę Vegetus to nie spotkałam jeszcze. Dobrze byłoby bo sama bym rozmnożyła.
Cisy już ogłosiłam i będę wyprzedawała. Może do zimy się uda.
Wiesz Asiu, ja to taka jestem, że jak mam coś zamiar zrobić to lubię to zrobić od razu i mieć za sobą. A że te cisy trzeba usunąć więc usunę. Najwyżej z nasadzeniem czegoś nowego poczekam do wiosny.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Roocika 18:20, 06 paź 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7950
basia3012 napisał(a)



Wiesz Asiu, ja to taka jestem, że jak mam coś zamiar zrobić to lubię to zrobić od razu i mieć za sobą.


Basiu, jak ja bym chciała mieć taką cechę charakteru. Ja to mielę i mielę decyzje aż do znudzenia

Widziałam je na stronach internetowych, bo kiedyś zgłębiałam temat niepstrokatych trzmielin z myślą o moich skarpach

W naszych rejonach stacjonarnie raczej niedostępna...

____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
basia3012 21:36, 06 paź 2021


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9646
Roocika napisał(a)


Basiu, jak ja bym chciała mieć taką cechę charakteru. Ja to mielę i mielę decyzje aż do znudzenia

Widziałam je na stronach internetowych, bo kiedyś zgłębiałam temat niepstrokatych trzmielin z myślą o moich skarpach

W naszych rejonach stacjonarnie raczej niedostępna...



Asiu, każda cecha ma swoje plusy i minusy.
Ja to wolę mieć pracę za sobą niż przed sobą. Jest takie powiedzenie: co masz zrobić jutro zrób dzisiaj, co masz zjeść dzisiaj zjedz jutro. Ale w tą drugą część powiedzenia to ja się nie wpisuję.Jestem łakomczuch, szczególnie na słodkości.
Asiu, nie szukałam jeszcze tej trzmieliny. Dopiero siadłam do komputera i zaraz wpiszę ją.
A co myślisz o posadzeniu kulek tuj np Hoseri w rzędzie i cięcie ich w niski żywopłot? Mam Hoseri na wrzosowisku, rośnie do 50-60cm. Gdy je tnę to robią się sztywne, nie uginają się tak łatwo. Tuj Danica to nie znam bo nie mam. Ale proszę Asiu o szczerą radę.
Zastanawiałam się nad berberysem ale wolę coś zielonego i nie kolczastego. Też ligustr był w myślach ale Danusia w n/w wątku odradza.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/4890-obwodki-formowane-inne-niz-z-bukszpanu
Asiu, widziałam tą Vegetus. Bardzo ładna. Czy ona jest podobna do odmiany Coloratus? Bo myślę o tych trzmielinach, byłoby bez wyprzedaży majątku.Łatwo bym je rozmnożyła.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Martka 22:11, 06 paź 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Basiu, t. baccata to obiekt wielu westchnień, a Ty go usuwasz... Dużo go masz? Nie doczytałam. Ja bym zrobiła tak jak Asia radzi, jeśli podrośnie i będzie gęsty, możesz sprzedać z nawiązką i posadzić repandens za zarobione pieniądze... Szkoda by mi było pracy. Zanim urośnie taki, że nie da się utrzymać w ryzach, minie kilka ładnych lat.

Edit: ligustr chyba nie na nasze warunki klimatyczne...
Adela 22:15, 06 paź 2021


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
A mogłaś Basiu spać spokojnie! Ale namieszałaaaaam!
____________________
Ela - Moja ostoja
basia3012 22:40, 06 paź 2021


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9646
Martka napisał(a)
Basiu, t. baccata to obiekt wielu westchnień, a Ty go usuwasz... Dużo go masz? Nie doczytałam. Ja bym zrobiła tak jak Asia radzi, jeśli podrośnie i będzie gęsty, możesz sprzedać z nawiązką i posadzić repandens za zarobione pieniądze... Szkoda by mi było pracy. Zanim urośnie taki, że nie da się utrzymać w ryzach, minie kilka ładnych lat.

Edit: ligustr chyba nie na nasze warunki klimatyczne...


Martko, macie obie rację. Cisy są małe i jeszcze wiele, wiele lat nie byłoby problemu.
Ale jest pewne "ale". Za kilka lat byłoby mi dużo trudniej te cisy wykopać. Teraz są małe więc nie ma problemu. Martuś, ja mam ich może około 250 szt!Cała obwódka wokół trawnika.
Wolę to mieć za sobą, niech nowe roślinki tu utworzą to co chcę czyli niski żywopłocik. No nie przemyślałam do końca tego sadzenia tych Hicksii.
Ale dzięki bardzo za odwiedziny i życzliwy głos.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 22:44, 06 paź 2021


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9646
Adela napisał(a)
A mogłaś Basiu spać spokojnie! Ale namieszałaaaaam!

A ja Elu jestem Ci bardzo wdzięczna za oświecenie mnie. Trochę mnie szturchnęłaś i sprowokowałaś do myślenia. I jeszcze upewniłam się u Danusi. I wiem co mam robić. Wolę to zrobić teraz niż za kilka lat.
Dzięki Elu bardzo.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Roocika 08:18, 07 paź 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7950
basia3012 napisał(a)


Asiu, każda cecha ma swoje plusy i minusy.
Ja to wolę mieć pracę za sobą niż przed sobą. Jest takie powiedzenie: co masz zrobić jutro zrób dzisiaj, co masz zjeść dzisiaj zjedz jutro. Ale w tą drugą część powiedzenia to ja się nie wpisuję.Jestem łakomczuch, szczególnie na słodkości.
Asiu, nie szukałam jeszcze tej trzmieliny. Dopiero siadłam do komputera i zaraz wpiszę ją.
A co myślisz o posadzeniu kulek tuj np Hoseri w rzędzie i cięcie ich w niski żywopłot? Mam Hoseri na wrzosowisku, rośnie do 50-60cm. Gdy je tnę to robią się sztywne, nie uginają się tak łatwo. Tuj Danica to nie znam bo nie mam. Ale proszę Asiu o szczerą radę.
Zastanawiałam się nad berberysem ale wolę coś zielonego i nie kolczastego. Też ligustr był w myślach ale Danusia w n/w wątku odradza.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/4890-obwodki-formowane-inne-niz-z-bukszpanu
Asiu, widziałam tą Vegetus. Bardzo ładna. Czy ona jest podobna do odmiany Coloratus? Bo myślę o tych trzmielinach, byłoby bez wyprzedaży majątku.Łatwo bym je rozmnożyła.


Basiu, niestety w kwestii tuj to nic nie mogę powiedzieć, bo żadnej nie mam. Tuje potrzebują więcej światła niż cisy czy trzmieliny W cieniu wyglądają na wyliniałe, taka jest moja obserwacja
Berberysy kują, a u Ciebie pieski i wnuki to bym sobie też dała spokój

Ta Coloratus jest niższa i ma żółty pasek . Vegetus jest po prostu zielona z żyłkowaniem na listkach, moim zdaniem bardziej przypomina bluszcz i dorasta do 0,5 m
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Adela 10:20, 07 paź 2021


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Basieńko, domyślam się, że głowę teraz masz zaprzątniętą analizą różnych pomysłów.
Moje córki często mówiły mi, że „dobre rady, to moje hobby”, więc też coś Tobie zasugeruję w zamian cisów. Myślę, że każdy pomysł warto przeanalizować.
Zajrzyj na moją stronę:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/7218-moja-ostoja?page=160

Niskie berberysy bardzo sobie chwalę, szybko rozwijają liście i wprowadzają trochę koloru do ogrodu. Moich jeszcze nie cięłam, ale nie widzę problemu.
W zacienionych miejscach pod cisami mam hosty.
Ostatnie zdjęcie pochodzi z ogrodów Hortulus, ale widziałam też w ogrodach obwódki z rozchodników. Szybko tworzą zielone kule i szybko można samodzielnie rozmnożyć.

Patrzyłam w internecie na sugerowaną przez Asię wyżej trzmielinę Vegatus. Fajna, bo zimozielona. Ale widzę minus - jest płożąca i u sąsiadki trzmielinę zjadły ćmy bukszpanowe
Proponuję Ci zrobić rożną obwódkę, w zależności od nasłonecznienia.
Basiu - ciekawych pomysłów i decyzji, których nie będziesz żałować- życzę
____________________
Ela - Moja ostoja
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies