Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Sosnowe zacisze

Pokaż wątki Pokaż posty

Sosnowe zacisze

Kojak 18:02, 31 sty 2018


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
Chyba mało kto ma ziemię idealną. Cały czas ulepszamy, poprawiamy. Tylko nie wiem czy lepsza glina, czy piasek...
____________________
TomekSosnowe zacisze
Andrzej_ 19:22, 31 sty 2018


Dołączył: 06 paź 2016
Posty: 1267
Kojak napisał(a)
Chyba mało kto ma ziemię idealną. Cały czas ulepszamy, poprawiamy. Tylko nie wiem czy lepsza glina, czy piasek...

Cześć, fajny masz lasek.
Pod różaneczniki z dwojga złego już lepszy piasek, a sosny i tak same będą tworzyć fajną ściółkę dla rh.
____________________
Robię ogród. Zaprawdę powiadam wam: uprawiajcie poletka wasze. I zwalczajcie ekoszajbę.
Kojak 19:30, 31 sty 2018


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
Dziękuję Anrzeju za odwiedziny. Jak mogłem przegapić Twój wątek? Zmylił mine tytuł, będę dzisiaj go podziwiał a później zamęczał pytaniami
____________________
TomekSosnowe zacisze
Kojak 20:58, 01 lut 2018


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
Pisałem już wcześniej, że staram się wykorzystać wszystko co znajdę na działce, podobnie było również z kamieniami które wykopałem przy różnych pracach z łopatą. Skrzętnie odkładałem je w jedno miejsce na później, a nuż widelec jakoś je wykorzystam. Jestem fanem wszystkich "przydasiów". Ponieważ działka jest typowo letniskowa i do tego leśna jakoś typowa kostka, lub płyty chodnikowe nie pasowały mi jako ścieżki. Wpadłem na pomysł nawierzchni z kocich łbów, ale nie uśmiechało mi się przekładanie wielu kamieni oddzielnie w razie zmiany koncepcji na umiejscowienie ścieżek i wtedy powstało coś takiego.
Czyli płyty chodnikowe mojego wykonania - kamienie polne wykopane na działce wkładane do drewnianej formy i zalane betonem, tylko poziom betonu jest obniżony w stosunku do poziomu kamieni o 2 do 3cm, tak powstałe fugi zakrywają spadające igły sosnowe wygląda to w/g mnie dosyć naturalnie, a może z czasem zarosną mchem (pomarzyć można). Ponieważ nigdy nie robiłem fotorelacji z ich wykonania dla ciekawych zamieszczam szkic odręczny.

Niestety ilość pozyskanych kamyków była ograniczona, materiału podstawowego już nie mam. Może ktoś z okolic Łodzi zna jakiegoś rolnika, który chciałby się takiego materiału pozbyć? Najważniejsze, kamienie powinny być wielkości pięści ( jeden wymiar powinien mieć około 8cm ). Za wszelkie namiary będę zobowiązany...
____________________
TomekSosnowe zacisze
Nikita 08:44, 02 lut 2018


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5919
Świetny ten twój patent na ścieżkę z płyt z "kocich łbów". Proste a zarazem genialne! A żeby postarzeć twoją ścieżkę (czytaj: pokryła się mchem) jest prosty sposób.
Podobno wystarczy posmarować twoje "fugi" jogurtem albo kefirem z domieszką naturalnego nawozu lub wymieszanego z niewielką ilością mchu. Potem powierzchnię można lekko przykryć włókniną, a przy odpowiedniej wilgotności mech rozwinie się już po kilku tygodniach.

Jeśli chodzi o polne otoczaki to znajomi robili kiedyś oooogromne oczko wodne wyłożone niesamowitą ilością polnych kamieni. Jeździli wówczas swoim maluchem po okolicznych wsiach i polach i zbierali kamienie. Rolnicy przeważnie znalezione na swoich polach kamienie gromadzą w jednym miejscu i można je sobie wziąć. Musisz zwrócić uwagę czy gdzieś jadąc samochodem nie mijasz takich stert kamieni.
____________________
Nikita -Szmaragdowy Zakątek / Wizytówka / Wizytówka-portrety host
Kojak 08:50, 02 lut 2018


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
Szukałem po okolicach Aleksandrowa i nic z tego (po żwirowniach i kopalniach piasku też). Jak nie będę miał innego wyjścia to pojadę w okolice Piątku, Kutna i Włocławka tam są tego ogromne ilości (jestem tam czasami zawodowo). Tylko to około 100km
____________________
TomekSosnowe zacisze
Muszelka 10:16, 04 lut 2018


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Ścieżka śliczna! Też słyszałam o jogurtowym sposobie na porost mchu.
Jak znam życie, po dłuższym, deszczowym okresie sam się pojawi.

Fajny efekt między kamieniami daje też karmnik ościsty. Można po nim deptać. Odmiana 'Aurea' jest świetlista.
... Jakby tak posadzić po bokach ścieżki? Miałbyś cudny zielony chodniczek nie wymagający specjalnych zabiegów.
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Kojak 10:42, 04 lut 2018


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
Dziękuję Muszelko. O tych sposobach na zaszczepienie mchu słyszałem. Będę go próbował stosować Jesienią.
____________________
TomekSosnowe zacisze
Kojak 21:39, 06 lut 2018


Dołączył: 19 lis 2017
Posty: 364
Ok, następny pomysł a'la Adam Słodowy (oczywiście nie mogę konkurować z Nikitą). Na początku powstało ognisko, kto nie lubi wieczorem lub nocą patrzeć w ogień i obserwować skaczące iskierki...
A na imieniny znajomej musiały powstać siedziska "ogniskowe". Wszystko zaczęło się od planowania z synem w skali 1:1

Po rozmierzeniu długości, kątów i wysokości powstał prototyp

I wyrób finalny, niestety impreza na którą ławeczki były szykowane, nie mogła się odbyć, zostają na nadchodzący sezon.
____________________
TomekSosnowe zacisze
sylwia_slomc... 21:53, 06 lut 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81664
Rewelacyjna ta ścieżkaI mebelki pierwsza klasa
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies