Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Gutlandia

Pokaż wątki Pokaż posty

Gutlandia

malgol 13:39, 10 kwi 2018


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
A do przekompostowanego obornika to chyba masz łatwy dostęp tam w Buku....? Te czerwone krówki co się pasa przy scieżce rowerowej chyba wiele go produkują
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
la_estrellita 18:08, 10 kwi 2018


Dołączył: 30 mar 2018
Posty: 876
No czego jak czego ale akurat obornika to u nas nie brakuje . W Łęgach kupuję mleko prosto od krowy to może od razu podjadę z przyczepką. W domu powiem, że promocja była: do każdych 5l mleka przyczepka nawozu .
____________________
Agnieszka Gutlandia
Toszka 21:39, 10 kwi 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
la_estrellita napisał(a)


Oj jestem, jestem . ale chciałbym żeby już w tym roku było w miarę przyjemnie przed domem bo w chwili obecnej tylko straszy.

Ziemię pod rabaty zamierzam dokupić, bo to co mam to skorupa okropna, że szpadla nie wbijesz, zresztą okazało się, że jest jej cienka warstwa a pod spodem sporo kamieni, gruzu i fundamenty po starych budynkach gospodarczych. I tu pytanie, czy jeżeli kupię ziemię ogrodową, przemieszam ją z przekompostowanym obornikiem, korą i kompostem to będę mogła od razu coś w to posadzić czy trzeba odczekać?

Do wszystkich polecanych wątków na pewno zajrzę i chyba założę sobie jakiś kajecik na notatki



Agnieszko
mam złą wiadomość - wszelki gruz, resztki fundamentów i pobudowlane koniecznie musisz usunąć. Tego problemu nie da się zamieść pod dywan. Gruz, śmieci etc nie są chemicznie obojętne dla roślin. Gdzie te maja się korzenić jak pod spodem gruzowisko? To po pierwsze.
Po drugie
Co rozumiesz pod pojęciem "dokupienia ziemi"? Musisz na zdrowy rozum zrozumieć, że nikt dobrej ziemi nie sprzeda. Dobra ziemia tworzy się setki lat (2 cm humusu tworzą się ponad 400 lat). To co zazwyczaj jest sprzedawane to jest ziemia w wykopów przemieszana warstwami z tzw. podglebiem, czyli martwą glebą wyzbytą (z racji głębokości i braku dostępu powietrza) z żywych organizmów (całej flory i fauny). Najcenniejsza jest wierzchnia warstwa, próchnicza, czyli stworzona z materii organicznej. Workowana "ziemia" to tzw. podłoże, czyli torf. Torf jest sztucznym podłożem i po za swoim naturalnym środowiskiem (czyli podmokłym terenem) dość szybko ulega albo rozpadowi (w pył) albo zbryleniu w nienasiąkliwy brykiet. Także pod względem wartości odżywczych dla roslin posiada tylko niewielkie ilości kwasów humusowych.
Z tego co w skrócie napisałaś to posiadasz glebę gliniastą, zbitą, ubogą w materię organiczną. Taka gleba jest doskonała ale wymaga współpracy ogrodnika i absolutnego wzbogacenia w materię organiczną. Podane przeze mnie wcześniej dodatki wzbogacą glebę i jednocześnie ją rozluźnią. Anka_ na wątku pisała jak jej gleba przeszła metamorfozę po dodaniu obornika, kory, mączki i...żwiru. Tam, u niej na 100m rabaty poszło 8 ton(!!!) obornika. Efekt tego był taki, że pewna forumowa ogrodniczka podczas wizyty zachwycała się jaki piękny czarnoziem ma Ania.

Kory nie dajemy tylko pod trawnik.

Rozumiem także potrzebę zrobienia czegoś na JUŻ-TERAZ. To normalne i ludzko-ogrodnicze. Proponuję abyś wyznaczyła sobie koło domu jedną rabatę i tam sadziła w tym roku. Resztę postaraj się zaplanować, przygotować glebę zawczasu. Kopać widłami amerykańskimi. Nie szpadlem. Ziemia po przekopaniu i dodaniu dobroci musi odpocząć i osiąść.
Zaplanuj w ogrodzie szlaki komunikacyjne. Domek ogrodnika. Kompost proponuję zaplanować w 2 miejscach abyście nie musieli latać w tę i z powrotem. Placyki z ławeczkami. etc.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malgol 13:12, 11 kwi 2018


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Jak ja bym chciała mieć szanse skorzystać z takich porad Toszki Ale gdy trafiłam na Ogrodowisko miałam już "zrobiony" ogród i teraz poprawki kosztuja mnie mnóstwo pracy.
Także radze Ci Agnieszko korzystać póki masz "taką czysta" ogrodowa karte
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
akwarela 19:41, 11 kwi 2018


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 430
O widzę walkę od podstaw Ja też zaczynałam od ugoru. Dodaję do obserwowanych! Będę wpadać z wielką ciekawością. Pozdrawiam serdecznie
____________________
Zapraszam serdecznie http://www.ogrodowisko.pl/watek/4285-akwarela-w-ogrodzie
la_estrellita 12:37, 12 kwi 2018


Dołączył: 30 mar 2018
Posty: 876
Oj Toszko, Toszko żeś mnie zrzuciła kobieto z tych moich obłoków, aż gruchnęło jak ciepłam o ziemię . Ale tak, masz absolutna rację, trzeba robić po kolei. Sama zawodowo tłumaczę ludziom, że szybko to można sobie tylko krzywdę zrobić, więc skoro teraz przyszło mi samej to usłyszeć to trzeba się dostosować. Na razie została zasiana trawa i jak wzejdzie i zrobi się zielono to na pewno będzie o wiele przyjemniej niż jest w tej chwili a resztę po trochu się urządzi.

Gosiu, z wszystkich porad korzystam chętnie, czasem tylko potrzebuję się z nimi przespać. I nie martw się, jak zacznę hurtowo obornik z okolicy skupować to na pewno poczujesz, że się zastosowałam .

Akwarelo witam Cię serdecznie na moim ugorze . Przebiegłam przez Twój wątek i jestem pod wrażeniem zmian jakie u Ciebie zaszły. Piękny masz ogród.

Od dwóch dni chodzę po domu i burczę pod nosem coś tam o oborniku, że myślałam, że kilka taczek kompostu to dużo i takie tam. Efekt jest taki, że dziś dostałam na urodziny to :


I wiecie co, tak się z tej kupy ucieszyłam, no normalnie bardziej niż z czekolady .

Na razie postanowiłam, że doprowadzę do porządku "rabatkę" przed oknami, tam sobie będę sadziła i patrzyła jak rośnie. A Resztę na spokojnie rozplanuję.
____________________
Agnieszka Gutlandia
malgol 12:41, 12 kwi 2018


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Ha,ha Nam tu wiekszości kupa sprawia więcej radości niż czekolada Ja to na urodziny zawsze życzę sobie albo sekator, albo nożyce do cięcia żywopłotu...mąz nie chce się dostosowywać tylko
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
la_estrellita 12:55, 12 kwi 2018


Dołączył: 30 mar 2018
Posty: 876
Ja sobie nic nie życzyłam. On tak sam z siebie wymyślił, że mnie to ucieszy .
____________________
Agnieszka Gutlandia
Zana 13:10, 12 kwi 2018


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Co za wspaniały mąż.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
sylwia_slomc... 13:27, 12 kwi 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81904
Jaki dobry mąż co rozumie potrzeby kobiety Widzę, że tego Twojego eMusia da się jeszcze ogrodowo mocno urobić, a jak mu pokarzesz jeden czy dwa ogrody koleżanek to Ci sam trawnika odstąpi chętnie. Mój mało w ogrodzie ogrodowo pomagał( nie mówię o remontach)aż go do Kondzia nie zabrałam Teraz sadzi ze mną, podlewa, rozsadza i nawet niektóre rośliny z nazwy zna
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies