Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Gutlandia

Pokaż wątki Pokaż posty

Gutlandia

Zana 07:24, 08 kwi 2018


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Witaj Agnieszko. Trafiłam do Ciebie od Gosi. Widzę, że masz niezły areał do zagospodarowania, piękny obszar do działania. Będę kibicować. Nasi mężowie najpierw bronią trawnika jak twierdzy, ale kiedy przekonują się na własnej skórze ile z nim jest pracy z czasem chętnie przystają na jego stopniowe ograniczanie. Tak więc cierpliwości.
Ale na takiej powierzchni z pewnością masz co robić. Jeżeli mogę coś doradzić, to radzę zacząć od kompleksowego planu terenu i tzw. szkieletu ogrodu. Ja niestety trafiłam na O. trochę za późno, nasadziłam sobie tego i owego, różne kwiatki i do dzisiaj bujam się z tym, że brakuje mi ram, czyli żywopłotów, drzew, krzewów. Tak duży obszar to wyzwanie, ale jednocześnie potencjał do stworzenia pięknego ogrodu. Możesz poszaleć.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
la_estrellita 09:35, 08 kwi 2018


Dołączył: 30 mar 2018
Posty: 876
Witam Cię serdecznie Anula . U mnie z tym planem/zarysem ciężko na razie bo na razie jestem na etapie, że chciałabym mieć wszystko . Podobają mi się ogrody nowoczesne i naturalistyczne. Chciałabym mieć dużo roślin jednorocznych ale jednocześnie żeby ogród był bezobsługowy. Nie da się tego połączyć i muszę w końcu na coś się zdecydować a to nie takie proste bo z każdym zdjęciem, które zobaczę na O zmienia mi się koncepcja .
____________________
Agnieszka Gutlandia
Toszka 09:55, 08 kwi 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Witaj
Proponuję byś zajrzała do działu "projektowanie ogrodów". Tam staramy się pomóc i wskazać drogę od czego zacząć. A zacząć trzeba od narysowania działki (z zaznaczonymi kierunkami świata, tj. nasłonecznieniem), przemyślanego planu, wytyczenia (mniej więcej) rabat i co ważne - a chyba najważniejsze - zadbania o wzbogacenie gleby.

Tak duży teren, w fazie już nasadzeń znajdziesz u u Anki_.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Magleska 21:40, 08 kwi 2018


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18414
na początku tak jest ,że wszystko u innych się podoba i wszystko chciałoby się mieć
na pewno po jakimś czasie będziesz wiedziała, jaki ma być Twój ogród
zacznij od planowania ,wymiarów ,przygotowania ziemi itp ....przynajmniej unikniesz ciągłych zmian i przeróbek ....może
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
malgol 08:02, 09 kwi 2018


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Wpadłam do sąsiadki z rewizytą Starałam się jakoś umiejscowić Twój dom w okolicy mi znanej ,ale się nie udało Widzę,że dużo pracy Cie czeka,ale tu na forum większość tak zaczynała i wyczarowali przepiękne ogrody Dasz rade i będzie pięknie! A ile frajny podczas tworzenia...
Gdybys chciała jakies nadwyżki moich roślin to chętnie się podzielę
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
la_estrellita 10:10, 09 kwi 2018


Dołączył: 30 mar 2018
Posty: 876
Witam wszystkich gości. Bardzo mi miło, że ktoś do mnie zagląda .

Toszko, plan ogrodu to ja sobie przemyślałam zanim znalazłam O i jak to bywa u większości nic z niego nie zostało . Na razie próbujemy sensownie zagospodarować pierwszy tysiąc. Walczę o miejsce na rabaty ale efekt mojej walki jest taki, że na razie po całości została zasiana trawa i będzie jak na stadionie.

Do wzbogacenia gleby mam kilka taczek kompostu, może na pierwsze rabaty wystarczy?

Wątek Ani zaczęłam przeglądać.

Magdo, ciekawe czy jest na tym forum ktoś, komu się to udało?

Gosiu jest taka kraina na zachód od ścieżki rowerowej w Buku, gdzie naród nasz tłumnie na wycieczki rowerowe jeździ, tudzież turystykę grzybową uprawia .

Co do roślin to bardzo chętnie, zaopiekuję się tym czego masz zbyt wiele pod warunkiem, że lubi słońce bo patelnia u mnie okrutna. Świeci od wschodu do zachodu.
____________________
Agnieszka Gutlandia
malgol 10:15, 09 kwi 2018


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
la_estrellita napisał(a)
Witam wszystkich gości. Bardzo mi miło, że ktoś do mnie zagląda .


Gosiu jest taka kraina na zachód od ścieżki rowerowej w Buku, gdzie naród nasz tłumnie na wycieczki rowerowe jeździ, tudzież turystykę grzybową uprawia .

Co do roślin to bardzo chętnie, zaopiekuję się tym czego masz zbyt wiele pod warunkiem, że lubi słońce bo patelnia u mnie okrutna. Świeci od wschodu do zachodu.


Czyli ja też w Twoich okolicach bywam często bo turystyke rowerową na ścieżce właśnie uprawiam
Z roślinami w takim razie może być lekki problem... u mnie dużo cienia i najwięcej mam cieniolubnych. Ale nie zrażajmy się , coś się pewnie znajdzie
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Toszka 12:57, 09 kwi 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
la_estrellita napisał(a)
Witam wszystkich gości. Bardzo mi miło, że ktoś do mnie zagląda .

Toszko, plan ogrodu to ja sobie przemyślałam zanim znalazłam O i jak to bywa u większości nic z niego nie zostało . Na razie próbujemy sensownie zagospodarować pierwszy tysiąc. Walczę o miejsce na rabaty ale efekt mojej walki jest taki, że na razie po całości została zasiana trawa i będzie jak na stadionie.

Do wzbogacenia gleby mam kilka taczek kompostu, może na pierwsze rabaty wystarczy?

Wątek Ani zaczęłam przeglądać.



Sam kompost to za mało. Nic nie napisałaś jaką masz glebę, a tą indywidualnie trzeba wzbogacić zwłaszcza w próchnicę, tj. obornik (ilości zastraszające i od razu zaznaczam, że bynajmniej nie granulowany), mączka bazaltowa, i ew. dolomit, kora do przekopania i dopiero kompost. Trzeba w różnych miejscach zbadać ph ziemi. Gleba to podstawa, bo tam biją serca roslin. Zaniedbania potem bardzo ciężko nadrobić.
Plan musi być, bo inaczej to kręcenie się w kółko i praktycznie dreptanie w miejscu. Poczytaj wątek drugiej Ani czyli Anbu. Znajdziesz tam masę praktycznych porad i krok po kroku tworzenie ogrodu, czyli tworzenie ram, planowanie drzew i większych krzaków.
Tyle mogę pomóc, bo jak widzę żeś zakręcona koza i już natychmiast chcesz meblować ogród (porównam to do meblowania domu) z pominięciem stawiania ścian, wyznaczania pokoi, korytarzy, kuchni etc. Radzę od serca - zacznij budować ogród od fundamentów. Poznaj ziemię, zadbaj o przesłonięcie ogrodu od wiatru. Poznaj nasłonecznienie i zastoiny zimna. Planuj drzewa i strefy w ogrodzie. W praktyce zaoszczędzisz na nieprzemyślanych zakupach i porażkach
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Zana 22:43, 09 kwi 2018


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
la_estrellita napisał(a)
Witam Cię serdecznie Anula . U mnie z tym planem/zarysem ciężko na razie bo na razie jestem na etapie, że chciałabym mieć wszystko . Podobają mi się ogrody nowoczesne i naturalistyczne. Chciałabym mieć dużo roślin jednorocznych ale jednocześnie żeby ogród był bezobsługowy. Nie da się tego połączyć i muszę w końcu na coś się zdecydować a to nie takie proste bo z każdym zdjęciem, które zobaczę na O zmienia mi się koncepcja .


Bardzo dobrze to rozumiem. Zawitała do Ciebie Toszka, dobry duszek tego forum. Słuchaj jej, ona pisze o nudnych, ale BARDZO WAŻNYCH rzeczach. Naprawdę.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
la_estrellita 11:12, 10 kwi 2018


Dołączył: 30 mar 2018
Posty: 876
Toszka napisał(a)
Tyle mogę pomóc, bo jak widzę żeś zakręcona koza


Oj jestem, jestem . ale chciałbym żeby już w tym roku było w miarę przyjemnie przed domem bo w chwili obecnej tylko straszy.

Ziemię pod rabaty zamierzam dokupić, bo to co mam to skorupa okropna, że szpadla nie wbijesz, zresztą okazało się, że jest jej cienka warstwa a pod spodem sporo kamieni, gruzu i fundamenty po starych budynkach gospodarczych. I tu pytanie, czy jeżeli kupię ziemię ogrodową, przemieszam ją z przekompostowanym obornikiem, korą i kompostem to będę mogła od razu coś w to posadzić czy trzeba odczekać?

Do wszystkich polecanych wątków na pewno zajrzę i chyba założę sobie jakiś kajecik na notatki

____________________
Agnieszka Gutlandia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies