Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródek u livii

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek u livii

Wiolka5_7 07:09, 11 sie 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Ja to się na piwoniach nie znam, musisz dopytać innych hortki i reszta bylin i traw jest ok

Więcej szałwii bym posadziła. Czyli lubisz sadzenie w rządkach ?
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Rojodziejowa 08:49, 11 sie 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8435
A rozplenicy jesteś pewna? Stipy nie lubisz? Może jest zbyt romantyczna i zwiewna? Za bardzo bałaganiarska?
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
iwona_d 10:01, 11 sie 2022

Dołączył: 05 sty 2018
Posty: 216
Od razu zaznaczam, że się nie znam, ale akurat piwonie mam i od dłuższego czasu staram się je z czymś połączyć, bo pięknie kwitną, ale krótko. Pewnie wszystko zależy od odmiany, ale moje mają teraz ok. 80 cm wysokości i nie wiem, czy nie za bardzo przysłonią Ci szałwi. Ponadto moje piwonie bardzo rozkładają się na boki. Maja zamontowane takie obręcze, żeby się nie rozkładały, ale mimo to teraz ta kępa liści u góry ma u mnie około 80 cm średnicy, a ja mam młode, chyba 5 letnie sadzonki. To tylko takie moje przemyślenia i nie musisz wcale ich brać pod uwagę.
Liviaa 01:24, 12 sie 2022


Dołączył: 21 mar 2022
Posty: 192
Tak, Wiolu lubię rządki Szaleństwo i ferię barw lubię popodziwiać u innych,
u siebie potrzebuję porządku i spokoju

Asiu zaje..fajny awatarek !
Stipę lubię i to bardzo. Wiosenny wysiew czeka na zagospodarowanie. Rozplenicę też lubię.. przed domem mam hamen, wzdłuż domu BB a tu myślałam o Burgundy bunny

IwonkoTeż nie mam pojęcia jak to wszystko wyjdzie. Piwonie mówisz 80 cm??? dla mnie szok. Historia jest taka, że to były ulubione kwiaty mojej babci i z nią mi się kojarzą. Kilka dni temu wybrałam się na poszukiwanie czy się jakieś uchowały w jej ogródku. Znalazłam. Z trudem. Zarośnięte trawskiem, mają max 30 cm, w zeszłym roku na pewno zostały skoszone, w tym być może też.. Chcę je uratować.
Dlatego poganiałam mojego M., żeby na połowę sierpnia rabata była gotowa- bo to czas wykopywania karp piwonii. Zanim się zbiorą minie pewnie nawet kilka lat. Posadzę je jakoś na mijankę z jeżówkami, potem najwyżej będę liście wiązać...
.... albo poszerzać rabatę
____________________
jak powstaje ogródek u livii
Liviaa 01:29, 12 sie 2022


Dołączył: 21 mar 2022
Posty: 192
Aaaa, no i zapomniałam zapytać:
Jaką tu widzicie odmianę hortensji?
Wysokość max 1.5 m, szerokość ok metra, będzie mieć trochę cienia, a chciałabym, żeby się ładnie przebarwiała.

Na razie mam na tapecie albo Candlelight albo miniaturkę Vanilki
____________________
jak powstaje ogródek u livii
Rojodziejowa 08:43, 12 sie 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8435
O hortek to od groma jest. Mam wrażenie, że co roku coś nowego widzę. Ostatnio u nas był wysyp serii Living. https://www.livingcreations.com/collection/

Candlelight ma fajne kwiaty, takie lżejsze trochę.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Wiolka5_7 09:13, 12 sie 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Ja hortek nie doradzę bo mam tylko Limki. Zapytaj Monikę z wątku " ogród hortensjowo-różanecznikowy" ona ma dużo odmian
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
iwona_d 11:16, 12 sie 2022

Dołączył: 05 sty 2018
Posty: 216
Moje piwonie to też kawałeczki bardzo starych odmian z ogródka babci mojego męża, więc doskonale rozumiem.
olciamanolcia 16:25, 14 sie 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7044
Liviaa napisał(a)
A oto co wymalowałam:

Na hortensje przeznaczyłam metr, na jeżówki pół, a na piwonie i rozchodniki po 75 cm, uda się?

teren wyznaczony:


Rabata będzie fajna-podobnie mam nasadzoną tę pod grabami.
Hortki Candlelight sa bardzo fajne-mam cztery sztuki-już się przebarwiają. Mają zwarty pokrój, stożkowe niezbyt ścisłe kwiatostany, są wyprostowane, nie rozłażą się na boki.
Rozchodniki wraz z rozplenicami radzę posadzić na lekką mijankę. Będzie fajniejszy efekt.


____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Rojodziejowa 17:19, 14 sie 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8435
Ja to bym nawet pomieszała wszystkie 3 rośliny (rozplenicę, rozchodnik i jeżówkę) w taki nieregularny sposób - mieszankę, ale Livia chyba rządki czuje lepiej
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies