Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Katalpa - Catalpa

Pokaż wątki Pokaż posty

Katalpa - Catalpa

wally 20:58, 16 sie 2020

Dołączył: 16 sie 2020
Posty: 2
Witam wszyskich, pisze do was o poradę. Otóż, jakiś tydzień temu posadziłem w ogrodzie katalpy szczepione 3 szt. Kompletnie nie mam doświadczenia. Ostatnio zaobserwowałem u nich dziury w liściach?? a od miejsc gdzie powstały dziury, silny wiatr nawet pourywał, poszarpał fragmenty lisci. Co to może być? Czy to choroba czy może drzewka są nieco słabe ze względu na to, że dopiero co wsadzone? Dołączam zdjęcia, proszę o porady. Pozdrawiam.
wally 20:59, 16 sie 2020

Dołączył: 16 sie 2020
Posty: 2
ZbigniewG 17:07, 07 wrz 2020


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8901
To chyba plamistość liści (choroba grzybowa), plamki które zasychają i wiatr wykrusza tkankę, w necie znajdziesz środki do oprysku.



wiosną ogolona na łyso w sierpniu było kolejne cięcie w przyszłym sezonie będzie już z czego kształtować parasol


____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
anitan 13:46, 27 gru 2020


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
poradźcie, proszę sposób cięcia. Moja katalpa chorowała w tym roku na werticiliozę, zastosowałam się do rad, podlałam mocno kilkukrotnie topsinem, wycięłam oczywiste, chore gałęzie. Pozostałe liście jakoś dotrwały do jesieni, opadły, zebrałam je i spaliłam. Zapewne pozostały jeszcze zainfekowane gałęzie i prędzej czy później mogą się pojawić objawy te same co w tym roku.
Wiosną powtórzę podlewanie topsinem.
Pomyślałam jeszcze, żeby jednak wiosna (marzec) przyciąć drzewko mocnej, licząc, że nowe przyrosty będą zdrowe i że się jednak uda ją wyleczyć.
Co o tym myslicie? Propozycja cięcia na zdjęciach

____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Gardenarium 09:08, 30 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak zrób, katalpa wtedy wypuści wielkie liście i mocne gałęzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anitan 13:15, 30 gru 2020


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
Danusiu, dziękuję. Cięcie w zaznaczonych mniej więcej miejscach będzie wystarczające?
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Gardenarium 13:43, 01 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz nawet niżej, ukośnie trochę zrób cięcie, żeby woda odpływała lepiej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anitan 08:36, 05 sty 2021


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
ostatnie pytanie, cięcia będą na grubych gałęziach, czy wystarczy je zabezpieczyć farbą emulsyjną z dodatkiem np topsinu lub gwaranta?
czy jednak kupić inny, dedykowany środek?
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Agika76 20:18, 08 sty 2021


Dołączył: 08 sty 2021
Posty: 3
Ja mam taką kilkuletnią, czy mogę ją przesadzić? Przyjmie sie?
anitan 20:16, 09 sty 2021


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
Ja swoją kupowałam jako spore drzewo. Kilkuletnia też się przyjmie po warunkiem dobrze zachowanej bryle korzeniowej i prawidłowym (nie za głęboko) posadzeniu
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies