Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Katalpa - Catalpa

Pokaż wątki Pokaż posty

Katalpa - Catalpa

Tomall 16:50, 10 sty 2021

Dołączył: 21 lip 2020
Posty: 6
Dzień dobry - mam 3 katalpy 8 letnie sadzone maj 2020 - chciałbym je prowadzić max w takiej kulce https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/215/2157289/thumb_original.jpeg

obecnie tak to wygląda - czy toś mi jestw stanie zaznaczyć na fotkach i doradzić jak ciąć ?





będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Marzena_Anna 17:12, 17 sie 2021

Dołączył: 26 maj 2020
Posty: 5
Moja katalpa sama rosła w taką kulistą formę. Możesz, jak na razie, skorygować koronę,aby była bardziej symetryczna. (Przytnij z lewej strony na zdjęciu) i pamiętaj o regularnym cięciu co roku, by redukować koronę i chronić drzewko przed złamaniem przez wiatr. Moja niestety nie była cięta i dzisiejsza burza złamała ją na pół w miejscu szczepienia. Obcięliśmy z mężem wszystkie konary, posmarowaliśmy maścią ogrodniczą i związaliśmy złamanie bandażem elastycznym. Czy ktoś z Was ma podobne doświadczenia, bo jestem ciekawa, czy drzewko się odbudowało?
asik001 10:30, 18 lut 2022

Dołączył: 20 maj 2020
Posty: 17
Czy ktoś może napisać kiedy jest odpowiednia pora na cięcie katalpy?
Fleszu 14:26, 29 mar 2022


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Kwiecień będzie chyba najbardziej optymalny do cięcia. Katalpa bardzo późno startuje, dopiero przełom maja/czerwca, więc nie trzeba się spieszyć z przycinaniem. A przycinać można bardzo mocno, starsze egzemplarze z grubym pniem potrafią w 1 sezon zrobić gałęzie długości nawet do 1,5m. U mnie w okolicy ktoś ma w ogrodzie takie starsze okazy i co rok przycina je prawie do zera, zostawia sam pień + 20cm kikuty, a ona i tak tworzy gęsty i szeroki na 3m parasol.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
anitan 08:39, 30 mar 2022


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
to prawda, mocno rośnie ale gałęzie młode są dość wiotkie. Jeśli bywa wietrznie, to ja bym ta mocno nie cięła.
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Nataliawit 22:32, 11 maj 2022

Dołączył: 11 maj 2022
Posty: 4
Witam mam problem z jedna katalpa nana która w połowie wypuszcza liście a w połowie jakby była martwa . Co roku mieliśmy problem z mszyca , katalpy (4 szt) były psikane na mszyce , ta dostała najmocniej i widzę ze pozostałe 3 wypuszczają liście na całości a ta jedna z przodu a od tylu nie wypuszcza za to jako jedyna ma liście na pędzie … czy jeśli ja zetnę teraz jest szansa ze jeszcze się odrodzi ? Wyglada jakby te paki były zaklejone od mszycy , czarnego nalotu , na zdjęciach jedna katalpa zdrowa a druga w połowie bez liści . Katalpy maja 3 lata nie były przycinane wczesniej l
Robson1988 19:29, 19 maj 2022

Dołączył: 19 maj 2022
Posty: 5
Witam, proszę o rade, moje kalapy jeszcze nie puściły, na części gałęzek tkanka jest zielona na części nie, pod koniec zeszłego sezonu dość mocno zaatakował mi je mączniak i przypałiłem opryskiem w za mocnym stężeniu, czekać jeszcze, czy wygląda że juz jej nic nie uratuje?
Beti80 20:39, 19 maj 2022

Dołączył: 19 maj 2022
Posty: 1
Kupiłam katalpy pod koniec marca. Zaczęły puszczać liscie, a dziś taki widok. Liście jakby czarne i cały pień pokryty takimi białymi plamkami
Czy to jakiś grzyb, czy może przymrozek który był wczoraj? Co radzicie?
ZbigniewG 10:44, 20 maj 2022


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8901
Robson poczekaj , mocno przycięta powinna odbić z uśpionych paków


Beti raczej przymrozek poczekaj i obserwuj nowe liście
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Robson1988 07:02, 23 maj 2022

Dołączył: 19 maj 2022
Posty: 5
ZbigniewG napisał(a)
Robson poczekaj , mocno przycięta powinna odbić z uśpionych paków


Beti raczej przymrozek poczekaj i obserwuj nowe liście


ZbigniewG dzieki za odpowiedź
Na jednej pojawiają się kiełki, start z uśpionych pąków spowodowany jest mocnym przycięciem?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies