Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Mazan 17:41, 24 maj 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Donia72

Odkażając glebę jesienią i na przedwiośniu zawsze mam do czynienia z "podziemnym światem", ale nie wiem czy ten środek - roztwór tymolowy - sięgnie. Przypuszczam, że działa w glebie w podobny sposób jak Dursban, czyli dusząco i paraliżująco. Ostatnio tak walczyłem ze śmietką kapuścianą, gdyż nic innego w handlu nie ma. Może go wypróbujesz?



Pozderawiam
____________________
Mazan - Walerek
Donia72 18:10, 24 maj 2016


Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 6728
Dziekuję ślicznie za tak szybciutką odpowiedź. pozdrawiam
____________________
Dorota. Zakątek z fioletową ławeczką
aga55 00:49, 03 cze 2016


Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 162
Mazan, czy zdobniczkę bukową uda się zwalczyć naturalnie czy tylko chemią?
____________________
Pozdrawiam z lasu :)
Mazan 16:39, 03 cze 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Raczej tylko chemią. Są środki 'półchemiczne', ale to jak je zakwalifikujesz zależy od Ciebie, np Spintor zwalcza wszystkie stadia rozwojowe - tak jest na ulotce - włącznie z jajami szkodników. Wiem, że ze stonką radzi sobie dobrze.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
zjola 19:07, 12 cze 2016

Dołączył: 14 maj 2015
Posty: 9
Mam problem z młodymi listkami na kilku nowych przyrostach buka fontannowego - w tym na głównym przewodniku, Są one bardzo malutkie i poskręcane. Na drzewku żadnego żyjątka nie zauważyłam. Nie wiem co mu może dolegać.
zjola 13:56, 07 sie 2016

Dołączył: 14 maj 2015
Posty: 9
Odpowiedzi nie mam - szkoda, obciełam te młode poskręcane listki i do dnia dzisiejszego mój buk stoi jak zaczarowany. Ani 1 cm przyrostu na żadnej gałązce. Co mu może być? Na listkach nic nie zauważyłam.
Mazan 14:22, 07 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Zjola

Dopiero teraz przeczytałem Twoje wpisy. To nie musiały być szkodniki. Prawdę mówiąc sama byłaś "szkodnikiem". Rośliny na start powinny dostać trochę nawozu łatwo przyswajalnego, a dokładnie fosforu, który pozwala im ukorzenić się /drobnienie liści/, natomiast ich skręcanie się to wtórny efekt osłabienia korzeni, które musiały 'szukać' pozostałych składników nie mogąc nawet przerosnąć podłoża. Pozostałymi składnikami są: bor, miedź - ich niedobór powoduje skręcanie się młodych liści lub całkowite zahamowanie wzrostu /bor/. Dobrze byłoby zobaczyć "to coś". W ciemno można tylko pogdybać.
To, co opisałem, jest znane w sadownictwie czy w ogrodnictwie warzywnym, ale nikomu nie chce się tego stosować w ogrodach ozdobnych stąd tyle wpisów o chorobach.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
zjola 18:05, 07 sie 2016

Dołączył: 14 maj 2015
Posty: 9
Bardzo dziękuję za odpowiedź nie wiem czy już nie jest za późno na podanie mu tych składników?. O mojego buka staram się dbać, wiosną i w lipcu był zasilany azofoską, przeglądam liście no i podlewam. Nie wiem co miałabym mu teraz podrzucić. Ostatnio w sklepie ogrodniczym polecono mi symulator wzrostu SUMIN, który zakupiłam, ale nie wiem czy teraz mu podać?. Postaram się dzisiaj wkleić zdjęcie buka.
Mazan 19:43, 07 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Zjola

Nawożenie fosforowe oraz mikroelementami jest konieczne, szczególnie późnym latem i jesienią. Zwiększa nie tylko wytrzymałość roślin na zmienne warunki zimowe i wszesnowiosenne, ale tymi składnikami poprawiasz kondycję roślin w przyszłym sezonie, a dotyczy nie tylko buka. W wątku Fitoremediacja opisałem to szerzej dlatego tam odsyłam.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
zjola 19:55, 07 sie 2016

Dołączył: 14 maj 2015
Posty: 9
Robiąc zdjęcie buka zauważyłam na łodyżkach niektórych gałązek malutki biały meszek (na zdjęciu 1), który daje się zdrapać. Podejrzewam że to może być mszyca, ale specjalistką w diagnozach nie jestem, a do postów jeszcze dzisiaj zajrzę.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies