Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Mazan 20:42, 07 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Zjola

"Malutki biały meszek" może oznaczać mszycę zdobniczkę bukową. Sprawdź czy pod tą osłonką nie ma owadów 2 - 3 mm. Wybrzuszenia na liściach mogą być tego dowodem, jako że żeruje na spodzie liści, z których nieliczne jeszcze mają nekrotyczne przebarwienia. Jeżeli je znajdziesz zastosuj oprysk Mospilanem.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
zjola 22:02, 07 sie 2016

Dołączył: 14 maj 2015
Posty: 9
Dziękuję bardzo za odpowiedzi i podejrzewam, że jutro jak nie będzie padało Mospilan pójdzie w ruch. Pozdrawiam
lukas75 20:12, 12 sie 2016

Dołączył: 12 sie 2016
Posty: 7
Co sie dzieje z moim buczkiem? Pieknie sie zaczelo, byly cudne zlote przyrosty i nagle pojawilo sie to co widac. Popsikany zostal Topsinem. To co widac na korze nie zostawia osadu na palcach i kora jest spojna.

Mazan 21:37, 12 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lukas75

Najpewniejsza rzecz: szpeciele. Na innych Twoich fotkach również. Opryskaj Ortusem czy innym przeciw czerwcom, a w okresie bezlistnym wiosną Promanalem. Pilnuj wtedy temperatury aby nie była za niska.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
lukas75 22:25, 12 sie 2016

Dołączył: 12 sie 2016
Posty: 7
Mazan napisał(a)
Lukas75

Najpewniejsza rzecz: szpeciele. Na innych Twoich fotkach również. Opryskaj Ortusem czy innym przeciw czerwcom, a w okresie bezlistnym wiosną Promanalem. Pilnuj wtedy temperatury aby nie była za niska.



Pozdrawiam

Dzieki wielkie za to. Jutro sie tym zainteresuje. A co to za cholerstwo na pniu jest? Mam jeszcze 2 buki ale na nich nic niepokojacego nie widac. Na wszelki wypadek opryskam i putple fountain i tricolora pendule...

Mazan a moglbys zerknac na moja magnolie w innym watku? Tez mi bidulka sie okrutnie meczy...
Niestety wokol mojej dzialki mam las, brzozy i sosny, takze o choroby nie jest trudno...
Mazan 10:14, 13 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lukas75

Przecież pisałem, że "na innych fotkach również".
Zrób zbliżenie pnia. Z takiej perspektywy wydaje się, że może to być porost. Jest nieszkodliwy, ale wskazywać może na nadmierne wydzielanie przez korę substancji gazowych /amoniak, dwutlenek węgla/, które są niezbędne dla jego rozwoju.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
lukas75 16:03, 13 sie 2016

Dołączył: 12 sie 2016
Posty: 7
Przebarwienia wystepuja na odslonietym pniu. Tak jak widac na zdjeciu calego drzewa. Oprysk juz zrobiony. Zobaczymy jaki bedzie rezultat. I do konca nie wiem o co chodzi ale mial byc "zloty" a tylko przyrosty sa zolte. Podobnie z purple fountain. Przyrosty bordowe a "stare" liscie bardzo ciemno zielone. Tylko tricolor wykazuje podobienstwo do nazwy.
Mazan 19:01, 13 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lukas75

Żeby postawić diagnozę co do koloru trzeba znać warunki w jakich rosną. Zbyt dużo cienia powoduje, że liście nabierają zieleni, podobnie niska wilgotność powietrza. Może być również przyczyną powracanie niektórych fragmentów roślin do formy wyjściowej, czyli rewersja.
Na pniu jest porost, czymś drzewko się "męczy" gdyż przetchlinki na korze są zbytnio zalane sokiem. Warunki mogą być nieodpowiednie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
lukas75 19:25, 13 sie 2016

Dołączył: 12 sie 2016
Posty: 7
Jesli moge pomarudzic... Jakie dane sa potrzebne zeby to okreslic. To jest widok od poludnia. Wszystkie 3 buki maja dostep do poludniowego slonca. Tylko ten fragment odslonietego pnia ma ten porost. Kazda wskazowka bedzie cenna bo chce lobuza ratowac i przywrocic mu blask. Dodam, ze kazda w zasadzie roslina jest indywidualnie nawadniana kroplownikiem. Bede wdzieczny za rady i wskazowki.

Pozdrawiam

A tak wyglada tricolor.





Mazan napisał(a)
Lukas75

Żeby postawić diagnozę co do koloru trzeba znać warunki w jakich rosną. Zbyt dużo cienia powoduje, że liście nabierają zieleni, podobnie niska wilgotność powietrza. Może być również przyczyną powracanie niektórych fragmentów roślin do formy wyjściowej, czyli rewersja.
Na pniu jest porost, czymś drzewko się "męczy" gdyż przetchlinki na korze są zbytnio zalane sokiem. Warunki mogą być nieodpowiednie.


Pozdrawiam
Konkretny 17:21, 14 sie 2016

Dołączył: 14 sie 2016
Posty: 3
Witam
Dołączę się do problemów z bukiem.
Mój piękny bordowy okaz wygląda tak.

Myślałem, że usechł, ale po odcięciu kilku małych gałązek widzę że raczej nie.
Czemu liście tak zżółkły?
czy to już jesień?
Dziękuję za pomoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies